۱۳۹۰ آذر ۲۵, جمعه

روز جمعه بخش سوّم، تحلیل ها و آخرین گزارشات از اعتراضات، بازداشتها، زندان، و بیدادگاهها --- بیانیه ها


محسن رفیق‌دوست از فرماندهان سابق سپاه:

امروز هیچ دهانی نمی‌تواند مقابل رهبر باز شود

محسن رفیق‌دوست از فرماندهان سابق سپاه پاسداران می‌گوید: «امروز هیچ دهانی نمی‌تواند در مقابل رهبری و مراجع باز شود چرا که چشم‌های ما باز است.»
به گزارش روز جمعه (۲۵ آذر) خبرگزاری فارس٬ آقای رفیقدوست در نخستین «یادواره ۵۱۲ شهید آماد و پشتیبانی تدارکات دفاع مقدس در اصفهان» این مطلب را بیان کرده است.
وی گفته که نیرو‌های سپاه «وارث» انقلاب هستند و با «هر نغمه‌ای که ارزش‌های اسلامی را زیر سؤال ببرد» مبارزه‌ خواهند کرد.
رئیس پیشین بنیاد مستضعفان در بخش دیگری از سخنان خود ادعا کرده که «سپاه پاسداران و حزب‌الله نمونه بارز الگو برای بیداری اسلامی در سایر کشور‌ها» هستند.
با افزایش انتقاد‌ها از عملکرد رهبر جمهوری اسلامی پس از انتخابات سال ۱۳۸۸، تلاش گروهی از محافظه‌کاران برای دفاع از ۲۰ ساله وی افزایش چشمگیری داشته است.
این دسته از محافظه‌کاران تلاش می‌کنند از آقای خامنه‌ای به عنوان رهبر مورد تائید خدا و امام دوازدهم شیعیان یاد کنند.
طی دو سال گذشته نیز هزینه انتقاد‌ها و اعتراض‌ها به تصمیمات و دستورات رهبر جمهوری اسلامی بیشتر از سال‌های گذشته شده است.
دامنه ممنوعیت انتقاد از تصمیمات علی خامنه‌ای به نیرو‌های محافظه‌کار نیز کشیده شده است به طوری که در ماه‌های اخیر با چند وبلاگ‌نویس حزب‌اللهی به خاطر انتقاد از رهبر جمهوری اسلامی برخورد‌های تندی صورت گرفته است.خاورمیانه و روابط بین‌الملل در سال ۲۰۱۱/ بخش نخست: مصر و لیبی

در تحلیل شرایط و اوضاع فعلی منطقه پر تلاطم خاورمیانه و برای درک چگونگی تحولات فعلی می‌توان از ابزار‌ها، شیوه‌ها و تئوری‌های متفاوتی بهره گرفت.
هرچند که نتایج به دست آمده به یقین همانند نخواهند بود ولی به هر صورت راهبرد‌های گوناگون به شناخت بهتری از چرایی قضایا منتهی خواهند شد.
در این مجموعه کوتاه کوشش شده است تحولات سال گذشته خاورمیانه را با استفاده از چارچوب‌های نظری روابط بین‌الملل بررسی کنیم. باشد که این نیم نگاه مقدمه‌ای برای شناخت علت‌ها و پدیده‌های منحصر به فرد خاورمیانه باشد.

بارگذاری ​​

نظریه نو- واقع‌گرایانه والتس در روابط بین‌الملل بر جایگاه کشور‌ها در سیستم بین‌المللی تأکید دارد و مدعی است که قطبی بودن سیستم بین‌المللی بیشترین تأثیر و نفوذ را بر سیاست خارجی واحد‌های سیاسی داخل سیستم یا به عبارت دیگر کشور وارد می‌کند.
البته همه بازیگران از استراتژی‌های شناخته شده‌ای استفاده می‌کنند که تابعی از قدرت و توانایی و تعداد قدرت‌های بزرگ درون سیستم است و بنا بر این محدوده عملکرد آنان مشخص و نوسانات آن با توجه به نوسانات ابر قدرت‌ها قابل پیش‌بینی است.
هدف هر واحد سیاسی حفظ بقای نظام به مثابه یک واحد مستقل است، در عین حال که خواهان بهبود بخشیدن به جایگاه درون سیستمی خود است. تغییرات داخلی، مسایلی مانند آداب و رسوم، رفتار‌ها، و یا حتی کیفیت رهبری در درون هر واحد سیاسی نقش کم‌اهمیت‌تری را بازی می‌کند.
از این منظر ماهیت نظام بین‌المللی حائز اهمیت بیشتری است زیرا فرض بر این است که بازیگر واحد کوچکتر به خاطر حفظ بقای نظام از بازیگر قدرت فائقه تبعیت می‌کند. فرض دیگر همانطور که گفته شد قطبی بودن نظام بین‌الملل است.
در یک سیستم چند قطبی هیچ قدرتی جایگاه فائق و بر‌تر ندارد وگرنه سیستم تک قطبی می‌شود و البته پیداست که تمرکز قدرت در دست دو قدرت بزرگ هم موجب دو قطبی شدن نظام بین‌المللی می‌شود. به نحوی که طی سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۹۱ شاهد بوده‌ایم.
با این حال پس از سقوط نظام دو قطبی و خاتمه دوران جنگ سرد، به ویژه در چند سال اخیر، بیش از هر زمانی در خاورمیانه تأثیرات نظام بین‌المللی چند قطبی را مشاهده کرده‌ایم.
بین سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۹ میلادی در دوران ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش، ایالات متحده کوشید رهبری جهانی را به نحوی در دست بگیرد که آن جایگاه منحصر به فرد قدرت فائقه را برای آمریکا حفظ کند.
متعاقب آن باراک اوباما، رئیس‌جمهور فعلی، علیرغم اینکه شروع کاملاً متفاوتی داشت در عرصه بین‌المللی خواهان رهبری جهانی ایالات متحده شده‌است.

بارگذاری ​​
 
همزمانی این حرکت با بحران‌های گوناگون از جمله بحران اقتصاد جهانی مانع از تحقق رهبری تک‌قطبی جهان توسط آمریکا شده و نظام بین‌المللی را به نحو بی‌سابقه‌ای به سوی سیستمی چند قطبی سوق می‌دهد.
مسئله اساسی این است یک نظام چند قطبی می‌تواند هم در جهت همکاری جهانی حرکت کند و هم تبدیل به کنسرت هماهنگ قدرت‌های عمده جهان شود. در چنین شرایطی چند قدرت عمده جهانی با همدیگر کار می‌کنند و قوانین بازی بین‌المللی را تعیین و یا به تأدیب و تنبیه قدرت‌هایی می‌پردازند که مقررات آنان را نقض کرده باشند.
به نظر می‌رسید در خلال یکی دو سال اخیر این همنوایی و همسازی به هم نزدیک‌تر شده و حوادث و وقایع سال ۲۰۱۱ به این نزدیکی کمک قابل ملاحظه‌ای کرده است.
رویداد‌های موسوم به بهار عرب یا انقلاب عرب بیشتر این اندیشه را تأیید می‌کند که جهان در دوره‌ای از سیستم چند قطبی به سر می‌برد. این سیستم در برابر خیزش‌های مردم مصر مانع تبدیل آن به یک انقلاب تمام و کمال شده در حالی که در مورد وقایع لیبی بستر مناسب را برای تحول داخلی فراهم کرده و با هدایت گروه‌های مخالف، مسلح کردن و هدایت جریان به سوی برخورد اغلب مخرب مسلحانه، و حمایت هوایی و نظامی وسیع موجب شد واحد سیاسی منقلب از درون فروپاشیده و سرنگون گردد.
مقایسه دو کشور مصر و لیبی و مناسبات متقابل آن‌ها با نظام بین‌المللی ابزار کافی را برای درک نحوه عملکرد نظام بین‌المللی در واحد سیاسی (در این مورد لیبی و مصر) به ما می‌دهد ضمن اینکه چنین مطالعه‌ای در مورد سوریه، یمن، تونس و حتی ایران هم می‌تواند به نتیج مشابهی برسد.
مصر در نظام دو قطبی از واحدی تابع روسیه شوروی به واحدی تابع قطب مخالف به رهبری آمریکا تبدیل شد. در دوران ریاست جمهوری مادام‌العمر مبارک، سیستم بین‌المللی تا حد زیادی به مبارک آزادی عمل داد چرا که مصر نه تنها تهدیدی به همسایگان محسوب نمی‌شد، درصدد چالش با نظام بین‌المللی هم نبود.
ولی هنگامی که مبارک حاضر نشد به موازات تحولات سیستم بین‌المللی چند قطبی جدید عمل کند و یا نتوانست چند قطبی بودن سیستم را درک کند، توسط سیستم تادیب و تنبیه شد.
با این حال مبارک به اندازه معمر قذافی سرکش نبود و جایگاه مصر نیز در نظام بین‌المللی با جایگاه سوریه و لیبی تفاوت داشت. لذا نوع تأدیب و تنبیه متناسب با سرکشی واحد سیاسی (مصر یا لیبی) تغییر کرد و در حقیقت و در مقام مقایسه با لیبی به یک واگذاری حساب شده قدرت بدل شد.
در مصر، اگرچه کشت و کشتاری هم به خاطر دخالت نظامیان انجام شد ولی در ‌‌نهایت با آرای قابل ملاحظه‌ای که احزاب اسلامی به دست آوردند فعلا آرامش حاکم است.
در لیبی اما، قضایا و نوع مناسبات متفاوت بود. رهبر لیبی در خوابی چهل ساله فرورفته و تصور می‌کرد هنوز کتاب سبز قذافی قدرت رویارویی با چالش‌های قرن بیست و یکم را هم دارد.
اشتباه تاکتیکی قذافی که حتی اجازه نداد آقازاده فارغ‌التحصیل لندن علیه پدر کودتای ساختگی کند و سرو صدا را بخواباند کار‌ها را بد‌تر کرد و او را به رویارویی مستقیم با نظام بین‌المللی کشاند.
اینکه چرا مردم لیبی راه مسلحانه و کمک‌های تسلیحاتی و سازمانی خارج را پذیرفتند و مردم مصر از میدان تحریر فرا‌تر نرفتند، این نظریه را که مسائلی مانند آداب و رسوم، رفتار‌ها، و یا حتی کیفیت رهبری در درون هر واحد سیاسی نقش کم‌اهمیت‌تری را بازی می‌کند، به اثبات می‌رساند.
در مورد لیبی ارکستری از قدرت‌های بزرگ با ابزار قوی نظامی (ناتو)، از نیروی انسانی مردم ناراضی لیبی که هیچگونه آگاهی سیاسی هدایت شده و حزبی نداشتند، کاملاً استفاده کرده و به صورتی ریشه‌ای و دراز مدت موجب فروپاشی سیستم شدند.
نظام چند قطبی غیرمتمرکز نوینی که از قدرت‌های مختلف نظامی، سیاسی، و اقتصادی بزگ جهان تشکیل شده برخلاف نظام دوقطبی جهان را به دو اردوگاه شرق و غرب تقسیم نکرده و نمی‌کند، بلکه بر عکس، چندین قدرت بزرگ به طور همزمان در باره برخی مسائل جهان هماهنگی و همگرایی نشان می‌دهند و در قبال برخی مسایل دیگر به شدت مقاومت و مخالفت می‌کنند. طبعاً منافع و منیت ملی هر یک از این واحد‌ها مستقلاً و مجتمعاً در واکنش آنان تاثیر می‌گذارد.
سیستم چند قطبی از کشورهایی تشکیل شده است که بنا به تعریف دموکراسی نامیده می‌شوند وبه‌‌ همان دلیل با یکدیگر نمی‌جنگند در حالی که از جنگیدن با واحد‌های غیردموکراتیک کوتاهی نخواهند کرد.
مصر یا لیبی هیچ یک واحدی دموکراتیک نبودند. برای زمانی طولانی در مصر وضعیت فوق‌العاده اعلام شده بود که فعالیت نهادهای دمکراتیک را مسدود می‌ساخت. لیبی هم نظام خودکامه‌ای بود که اصلاً چنین پدیده‌هایی را بر نمی‌تافت.
اگرچه نتیجه چالش بین‌المللی در هر دو مورد یکسان بود ولی شیوه‌های به کار رفته دقیقاً با ماهیت واحد سیاسی تنش‌آفرین هماهنگی داشت.
در هر دو کشور مصر و لیبی گروه‌های اسلامی جایگزین شدند هر چند در لیبی تا تأسیس نهادهای حزبی راه درازی در پیش است ولی توافق‌های انجام شده تا به امروز و فرایند حرکت تا حدودی مشخص و مطلوب نظام بین‌المللی است.
نظام بین‌المللی چند قطبی می‌تواند موانع و راه بند‌های گوناگونی در برابر واحد سیاسی کوچک‌تر فراهم کند. در عین حال که می‌تواند فرصت‌ها و موقعیت‌هایی را نیز برای آن بوجود بیاورد.
در این میان واحد کوچک‌تر هم می‌تواند (همانطور که در مورد لیبی دیدیم) به چالش و مقابله بپردازد یا از طریق همکاری و مساعدت بقای خود را تضمین کند.
در مقالات بعدی نحوه این رابطه را با دیگر کشورهای خاورمیانه در خلال سال۲۰۱۱ میلادی دنبال می‌کنیم.
-------------------------------------------------
*دکتر جلیل روشندل، مدیر مطالعات امنیتی در «دانشگاه کارولینای شرقی» در آمریکا است و در مراکز مطالعاتی مختلف مانند دانشگاه‌های دوک، یو سی ال‌ای، استنفورد و دانشگاه تهران، به تدریس و پژوهش مشغول بوده است.روسیه بالاخره ایران را فروخت: اعلام کشف ماده رادیواکتیو به مقصد تهران

image
اداره گمرک روسیه ساعاتی پیش در بیانیه‌ای که منتشر کرد گفت که صبح امروز در فرودگاه «شرمتیوو» مسکو محموله‌ «ایزوتوپ سدیم ـ ۲۲» یک مسافر که قصد سفر به تهران را داشته‌ کشف و سپس آن را ضبط کرده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از مسکو به نقل از گمرک روسیه در این بیانیه نوشته شده است:‌ آزمایشات نشان می‌دهد که «ایزوتوپ سدیم ـ ۲۲» را فقط می‌توان در نتیجه کار یک رآکتور هسته‌یی به دست آورد.
گمرک روسیه همچنین افزوده است که علایم هشدار دهنده پس از آن که دستگاه‌ها تشعشعات ۲۰ برابر شرایط عادی را نشان داد، به صدا در آمدند.
بر اساس این گزارش گمرک روسیه اضافه کرده است که ماموران این ۱۸ قطعه فلز را در فرودگاه مسکو پس از به صدا در آمدن هشداردهنده‌ها در چمدان یک مسافر کشف کردند و سپس متوجه شدند که این قطعات حاوی «سدیم ـ ۲۲» است.
گفتنی است روسیه، یکی از حامیان جمهوری اسلامی است که در زمینه برنامه‌ی هسته‌ای ایران و نیز نیروگاه بوشهر با ایران همکاری نزدیک دارد، اما با توجه به اینکه این کشور، روز گذشته نیز پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای محکومیت خشونت در سوریه به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرد، اقدامات روسیه قابل تامل به نظر می‌رسد.


کنش‌گرايان: علی خامنه‌ای مسوول همه جنايت‌های جمهوری اسلامی است

image
گروه کنش‌گرایان ایرانی در بیانیه‌ای، ضمن حمایت از طرح شکایت رضا پهلوی علیه رهبری جمهوری اسلامی گفته است: «زيان‌ها و جنايت‌های مستقيم و غير مستقيم اين رژيـم بر کسی پوشيده نيسـت. سازمان ملل متحد بـارها و بارها نقض حقوق بشـردر جمهوری اسلامی را محکوم کرده اســت... بر مـا ايرانيـان اسـت که با تشـديد مبارزه و حضور خود باز هم بگوييـم و در عمل ثابت کنيـم که جمهوری اسـلامی «ايران» نيسـت و سـردمداران اين رژيـم نـه از ايـران و نـه برای ايرانـند.»
با خبر شديم که امروز آقای رضا پهلوی، ولیهعد سابق ایران و فعال سیاسی مخالف حکومت ایران، شخص علی خامنه‌ای را به نقض حقوق بشر متـهم کرد و از شورای امنیت سازمان ملل متحد رسمـا درخواست نمود که به این اتهام‌ها رسیدگی کرده و ترتيبات لازم را برای محاکمه رهبر جمهوری اسلامی آمـاده کنـد.

ما کنشـگرايان مبـارز از اين درخواسـت رسمـی حمايت می نماييـم و از هـمه هم ميهنان و نيروهای فعـال نيز می‌خواهيم که اين روند مثبت را يار باشـند. بر همگان روشن و آشکار است که جنايت‌های انجام شده بتوسط رژيم ولايت فقيهی به دستور و به ابتکار مغزهايی پليد که در راس آن شخص علی خامنه ای اسـت، انجام گرفته اسـت.

زيان‌ها و جنايت‌های مستقيم و غير مستقيم اين رژيـم بر کسی پوشيده نيسـت. سازمان ملل متحد بـارها و بارها نقض حقوق بشـردر جمهوری اسلامی را محکوم کرده اســت و هـمين ديروز سـازمان عفو بين الملل در گـزارشی با تيتر: «ايـران به مرگ معتاد اسـت»، اعدام‌های بی رويه را در ايـران محکوم کـرد. بر مـا ايرانيـان اسـت که با تشـديد مبارزه و حضور خود باز هم بگوييـم و در عمل ثابت کنيـم که جمهوری اسـلامی «ايران» نيسـت و سـردمداران اين رژيـم نـه از ايـران و نـه برای ايرانـند.

به امـيد پيروزی مبارزه بر حق مردم ايـران در جهت دسـتيابی به مـردم سـالاری

زنـده باد آزادی ، زنـده باد ايران
سخنی از کنشگرايان
۲۴ آذر ماه ۱۳۹۰بيانيه کميته بين‌المللی نجات پاسارگاد به مناسبت يلدا

در این بیانیه آمده است: «یلدای بزرگ ایرانی، رسانای اين پيام شگرف است که تاریکی و زشتی و سردی (که مظاهر رنج های انسانی‌اند) حاصل «صحبت حکام ظلمت»اند و هر اندازه ستیزه جو باشند، در نهایت، در پیشگاه مهربانی خورشیدی که گوهر همیشه ی جاودان فرهنگ ما هست، سر تسلیم فرود خواهند آورد.»

متن این بیانه به شرح زیر است:
یلدا، سرود با شکوه پیروزی بی تردید روشنایی بر تاریکی ست
امسال نیز در کنار سرو همیشه سبز یلدا، به استقبال خورشید جاودان سرزمین مان بشتابیم
 در آستانه‌ی یکی از جشن های بزرگ ملی ایرانیان، جشن یلدای مهر و روشنایی، ایستاده ایم؛ جشنی که از لحظه لحظه‌ی آن سرود با شکوه «آغاز پیروزی بی تردید روشنایی و گرما بر تاریکی و برودت»، و «آغاز حرکت شکست ناپذير طبيعت به سوی بهار و سبزی و رویش و تازگی»  شنیده می‌شود؛ سرودی که شادمانی را در جان هر ایرانی می‌نشاند و به او انرژی ایستادگی در مقابل هر تاریکی و زشتی و رنجی می‌بخشد.
اگرچه بیشتر جشن های ملی ما، همراه و مدد کننده‌ی مردمان برای رسیدن به  شادمانی و آرامش اند، اما ارزش و اعتبار این جشن ها در آن هم هست که به خاطر زمینی بودن و مردمی بودن شان ضد تبعیض اند؛ و به همين دليل نيز هست که  قرن های قرن توانسته اند تمامی مردمان سرزمین ما را، با هر نوع مذهب و مرام و عقیده و سلیقه ای، در بر گرفته و در لحظه های سخت روزگار، شادمانی و امید را بر آن ها ارزانی دارند.
و بر تارک این جشن ها یلدای بزرگ ایرانی می‌نشيند، چرا که تنها جشن ایرانی به شمار می‌رود که هم بر مبارزه‌ی دلیرانه‌ی لشگریان روشنایی و شیرینی، با مرگ اندیشان تاریکی و تلخی استوار است و هم بر پایان جنگ، رنج و بی عدالتی تاکید دارد.
قرن های قرن است که چون گرفتار ستمی  شده‌ایم، و هر گاه زندگی بر ما سخت و تلخ و سرد گذشته، یلدای برزگ ایرانی، با بهره گرفتن از عناصر طبیعت، به یاد ما می‌آورد که: دیر یا زود «دیو» ويرانگر و مرگ آفرين از سرزمین و زندگی ما «بیرون شود» و  «فرشته»، که در فرهنگ ما نشانه‌ی انسان های نیک کردار و نیک گفتار است، «در  آید».
یلدای بزرگ ایرانی، رسانای اين پيام شگرف است که تاریکی و زشتی و سردی (که مظاهر رنج های انسانی اند) حاصل «صحبت حکام ظلمت»اند و هر اندازه ستیزه جو باشند، در نهایت، در پیشگاه مهربانی خورشیدی که گوهر همیشه‌ی جاودان فرهنگ ما هست، سر تسلیم فرود خواهند آورد.
بنیاد میراث پاسارگاد، نه تنها به خاطر شرکت در یک جشن ایرانی، بلکه به خاطر باور بر این اصل مهم که پیام یلدای بزرگ، پیامی امروزی و تکیه داده بر حقوق بشر است، امسال نیز از همگان تقاضا دارد تا همگی با هم و در کنار سرو همیشه سبز یلدا، با شادمانی و امید به استقبال خورشید جاودان سرزمین مان بشتابیم؛ باشد که تا همراه آن فاتح همیشگی تاریکی، ديگرباره بر این اصل انسانی تاکید کنیم که: تنها روشنایی و آزادی و برابری و تازگی و طراوات شایسته انسان است و، در برابر اين مجموعه‌ی دلپذیر و خردمدار، آن کسان که از لشگر تاریکی و جهل و بیداد اند، راهی جز  شکست ندارند.
با مهر و خرمی
شکوه میرزادگی
از سوی بنیاد میراث پاسارگاد

دسامبر ۲۰۱۱
دبیر کل اتاق بازرگانی تهران: نرخ بیکاری فعلی در شان نظام نیست

دبیر کل اتاق بازرگانی تهران با  بیان اینکه بیکاری ریشه فساد است افزود: مگر می‌شود یک جوان شاغل باشد و امید به زندگی داشته باشد و بعد دنبال مواد مخدر برود؟
دبیر کل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران میزان نرخ بیکاری را در شان نظام جمهوری اسلامی ندانست و گفت: آنچه زمینه‌ساز حرکت به سمت فساد می‌شود نبود کار است.
به گزارش خبرآنلاین،محمد مهدی راسخ، دبیر کل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران که در خصوص وضعیت بازار کار کشور سخن می گفت، با اعلام اینکه بیکاری ریشه فساد است افزود:«مگر می‌شود یک جوان شاغل باشد و امید به زندگی داشته باشد و بعد دنبال مواد مخدر برود؟ ممکن است یک درصدهایی از آدم‌ها به دنبال مسائل خلاف باشند اما به طور کلی فطرت تمامی انسان‌ها توسط خداوند پاک آفریده شده است. بنابراین بالفطره انسان تمایلی به انجام کارهای خلاف ندارد اما آنچه زمینه‌ساز حرکت به این سمت می‌شود نبود کار است.»
راسخ ادامه داد: «چرا در جوامعی که اشتغال معضل نیست کم‌تر شاهد فساد هستیم؟ علت آن واضح است و آن هم اینکه بیکاری بسترساز فساد است. فعالان اقتصادی هم تاکید دارند به رونق فضای کسب و کار تا به دنبال آن با ایجاد اشتغال نگرانی در رابطه با فعالیت‌های خلاف وجود نداشته باشد.
او با دفاع از طرح هدفمندی یارانه ها انتقادها به شکل اجرای این طرح را وارد دانست.

مسئول کشته شدن کارگران فولاد یزد وزیر کار است

فقدان دستور العمل ایمنی مناسب و عدم نظارت کامل موجب بروز چنین فاجعه‌ای شده و از وزیر کار در این باره پرسیده می شود.
نماینده اصلاح طلب مجلس در واکنش به انفجار اخیر کارخانه فولاد غدیر یزد که منجر به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از کارگران شد، مسوولیت این حادثه را متوجه وزیر کار خواند و خطاب به وی گفت: آیا وقت آن نرسیده که در این باره پاسخگو بوده و مسئولیت امر را بپذیرد.
به گزارش ایلنا، علی اکبر اولیا با بیان اینکه «از وزیر کار در این باره سوال پرسیده می‌شود» اظهار داشت: بنا به گفته نمایندگان شهرستانهای مختلف استان یزد، این چندمین باری است که در این استان شاهد وقوع چنین حوادثی بوده‌ایم البته تکرار آن در دیگر نقاط کشورمان نیز تجربه شده است با این همه آیا وقت آن نرسیده که وزیر کار در این باره پاسخگو بوده و مسئولیت امر را بپذیرد.
او گفت:مسئولین استانی با تشکیل هیاتی در پی بررسی علل وقوع این رخداد ناگوار هستند ولی از ظواهر امر چنین بر می‌آید که فقدان دستور العمل ایمنی مناسب و عدم نظارت کامل موجب بروز چنین فاجعه‌ای شده است.
اولیا با تشریح این حادثه گفت:شنیده‌ها حاکی از آن است که ناخالصی‌های موجود در قراضه‌ها باعث شده تا مواد مذاب فوران کرده و به اطراف ریخته شود و این یکی از دلایل انفجار و کشته شدن کارگران است.
نماینده یزد در مجلس، استفاده از ضایعات جنگی در کوره‌های ذوب را غیر متحمل ندانست و اشاره کرد: اگر چه هنوز علت دقیق این فاجعه روشن نیست اما بدون شک کم دقتی و لحاظ نکردن شرایط ایمنی از اشتباهاتی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.
علی اکبر اولیا ضمن ابراز همدردی با خانواده کارگران متوفی از عزم مجلس برای پیگیری این مورد به منظور جلوگیری از رخدادهای ناگوار این چنینی در آینده سخن گفت. او تاکید کرد: اگر چه بار اول نبوده ولی تمام تلاش خود را به کار می‌بندیم تا با ملزم کردن مسئولان دیگر شاهد تکرار شدن تجربه‌های تلخ این چنینی نباشیم.


یک فعال کارگری: کارگران با تغییر قانون کار از حقوق خود چشم‌پوشی نمی‌کنند

مسئولین اجرایی قانون کار را بصورت سلیقه‌ای اجرا می‌کنند که این شیوه دارای عواقبی جبران ناپذیر خواهد بود و کارگران از حقوق حقه خود چشم پوشی نخواهند کرد.
یک فعال کارگری با تاکید بر اینکه هر گونه اصلاح در قانون کار، به معنی ومفهوم اصلاح و بهبود در وضعیت کار نیست، بلکه مثله کردن قانون کار است،هشدار داد: کارگران از حقوق حقه خود چشم پوشی نخواهند کرد و بدنبال احقاق حقوق خود هستند.
به گزارش ایلنا ، سهراب قنبری، دبیر اجرایی خانه کارگر غرب تهران با اشاره به اینکه باید به مجریان قانون کار چگونگی اجرای صحیح قانون را آموزش داد، اظهار کرد: مسئولین اجرایی قانون کار بصورت سلیقه‌ای قانون کار را اجرا می‌کنند.
این فعال کارگری خواستار اجرای قانون کار براساس قانون مصوب شد و اجرای قانون کار به روش سلیقه‌ای و فردی را دارای عواقبی جبران ناپذیر دانست. او گفت:از صاحب نظران در زمینه اصلاح قانون کار نظر خواهی نشده است و همچنین مسئولان هم دلایل قانع کننده‌ای برای اصلاح قانون کار ندارند.
قنبری افزود: به نظر مسئولین، قانون کار مانع سرمایه گذاری و پیشرفت اقتصاد است، در صورتی که اگر بخواهیم واقع بینانه به این موضوع بپردازیم، با کمی دقت در می‌یابیم که قانون کار یک مانع نیست بلکه اجرای غلط آن مشکل ساز است.
او با تصریح اینکه قانون کار یاد گار امام راحل بوده و بعد از قانون اساسی از مهم‌ترین قوانین جاری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است،اضافه کرد: قانون کار هدیه انقلاب اسلامی به تلاشگران عرصه تولید و صنعت است و مظلوم‌تر از قانون کاروجود ندارد.
وی،از جمله مواردی که در پیش نویس اصلاحیه قانون کار قصد تغییرش را دارند، مواد ۱۱۲ و ۱۱۵ این قانون را یادآوری کرد و افزود: با اصلاح شرایط به کارگیری کارآموز و تعمیم دادن این شرایط به تمام کارگران، بدنبال چه موضوع و هدفی می‌توانیم باشیم و وجود مواد ۱۱۲ و ۱۱۵ قانون کار چه مشکلاتی را برای سرمایه گذار و صنعت و تولید دارد که اصلاح آن را الزامی کرده است.
قنبری ادامه داد: با ورود به اصل‌های مندرج در حقوق ملت از اصل ۱۹ قانون اساسی به بعد، کاملا می‌توان پی برد که برای رعایت حقوق ملت ایران – بویژه قشر شریف کارگر – قانون کار شکل گرفته و مفاد و ماده‌های آن به صورت حلقه‌های زنجیر در هم ادغام و وابسته‌اند.

ثمره سال جهاد اقتصادی؛ کارگران هر روز فقیرتر از دیروز
  جرس: اوضاع معیشتی کارگران و حقوق بگیران در ایران بغرنجتر از آن چیزی است که به نظر می رسد. ماهها حقوق عقب افتاده و گرسنگی خانواده کارگران تصویری از اوضاع  امروز جمع عظیمی از کارگران و حقوق بگیران است.
 اوضاع به قدری آشفته است که یک کارگر حقوق بگیر روز دوشنبه در همایشی در ساری رئیس دولت را با لنگه کفش مورد هجوم قرار داد و جمعیتی از کارگران اخراجی و حقوق نگرفته علیه دولت شعار دادند.
همه اینها در حالی است که دولت بر روی نوار دروغگویی قرار دارد و لحظه ای از ارائه آمارهای نادرست باز نمی ایستد.

سه شنبه کارگری

روز سه شنبه یعنی یک روز بعد از تحقیر احمدی نژاد در ساری ، کارگران در تهران به تکاپوی بیشتری افتادند. با اینکه روزی نیست که تعداد زیادی از کارگران مقابل مجلس یا ریاست جمهوری تجمع نکنند، با این حال روز سه شنبه روز تقلای بیشتر کارگران برای احقاق حقوق شان بود.
در این روز کارگران بازنشسته شرکت فولاد اصفهان در اعتراض به قطع مستمریشان مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.
حدود یک ماه پیش نیز این افراد مقابل مجلس تجمع کرده بودند. کمیسیون اجتماعی مجلس قول داده بود تحقیق و تفحصی را در رابطه با وضعیت صندوق بازنشستگان شرکت فولاد اصفهان انجام دهد اما گویا برنامه های انتخاباتی یا برخی مصالح واجب تر از رسیدگی به وضع کارگران بوده است.
حتی قرار بود دو عضو هئیت رئیسه مجلس در این خصوص وارد عمل شوند اما با گذشت 1 ماه هیچ خبری نشد.
کمی آن سو تر در مرکز تهران یک کارگر دیگر در اعتراض به عدم پرداخت حقوق خود دست به خود کشی زد. وی که کارگر پیمانکار ساختمان جدید استانداری تهران بود با حضور در طبقه آخر استانداری تهدید به خودکشی کرد که البته با تلاش مسئولان ذی ربط ناکام ماند.
فارس نوشت: وی دلیل این اقدامش را عدم دریافت حقوق معوقه 7 ماه خود از پیمانکار ساختمان جدید استانداری تهران عنوان کرد.

مگر کسی در ایران گرسنه است؟

این در حالی است که در همین روز رحیمی معاون دولت که پرونده فساد اقتصادی اش به علت عضویت در خانه خیابان فاطمی به فراموشی سپرده شده در اظهاراتی عجیب گفت در ایران امروز هیچکس گرسنه نیست !
وی که در افتتاحيه هجدهمين نشست شوراي حكام مركز توسعه يكپارچه روستايي آسيا و اقيانوسيه حضور یافته بود، اظهار كرد: امروز بيش از يك ميليارد نفر از مردم جهان با فقر مطلق گرسنگي و سو‌ء تغذيه مزمن زندگي مي‌كنند و افزايش قيمت مواد غذايي و كمبود آن در جهان به ويژه در كشورهاي در حال توسعه و كمتر توسعه يافته موجب ايجاد ناامني سياسي و اجتماعي در اين كشورها شده است.
رحیمی بدون اشاره به وضع اسفبار کارگران و حقوق بگیران مدعی شد من مي‌خواهم تجربه‌اي كه امروز در جمهوري اسلامي ايران وجود دارد را به شما هديه كنم و آن اين است كه امروز در جمهوري اسلامي هيچ فردي سر بر بالين گرسنگي نمي‌گذارد. با توجه به خسارت‌هايي كه در جنگ تحميلي و از تحريم‌هاي ظالمانه براي ما ايجاد شده است، امروز در جمهوري اسلامي يك گرسنه وجود ندارد !
معاون رئیس دولت با اشاره به قانون هدفمند كردن يارانه‌ها اظهار كرد: هر روستايي با اجراي اين قانون حدود 50 هزار تومان پول مي‌گيرد. يك خانواده‌اي كه 5 ميليون تومان از دولت وام گرفته امروز توانسته يك گله گوسفند راه بياندازد.
رحیمی در حالی از بهبود اوضاع صحبت می کند که همین چند ماه قبل قالیباف شهردار تهران در بازدیدی که ازمناطق جنوب شهر پایتخت داشت از دیدن تابلوی " نان نسیه داده نمی شود " ابراز تاسف کرده و گفته بود در تهران خانواده هایی هستند که پول نان شب هم ندارند.

دولت کارگر ستیز

حتی شواهد نشان می دهد که سیاست های دولت عامل مهمی در بدتر شدن وضعیت قشر کارگر است . این یک ادعا نیست . بلکه اظهارات عضو کمیسیون اقتصادی مجلس است که می گوید دولت با واردات میوه کارگران فصلی را به خاک سیاه نشانده است.
دلخوش اباتری نماینده صومعه سرا خاطر نشان کرد: دولت متعهد شده است که از این پس چنین اتفاقی رخ ندهد اما هنوز راهکاری برای جبران خلاء‌های ناشی از بیکاری کارگران فصلی پیش بینی نکرده است.
اظهارات این نماینده نشان می دهد که دولت هر بار از عمل کردن به تعهداتش سر باز زده و فقط وعده داده است.
این عضو کمیسیون اقتصادی ابراز امیدواری کرد این بار دیگر دولت به وعده‌های خود عمل کرده و با توجه به قانون‌،از بروز مشکلات بعدی پیشگیری کند.

فشار تعمدی بیشتر بر کارگران

صرفنظر از این گونه اقدامات کارگر ستیزانه ، علائمی از تعمد دولت در فشار وارد کردن به اقشار ضعیف دیده می شود . نشانه هایی که حاکی از آن است که دولت می خواهد حتی حد اقل حقوق نیز از کارگر سلب شود. نمونه بارز آن لایحه ای است که دولت قرار است آن را به مجلس ارائه کند و طی آن مزایای کارگران در حد قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.
فرامرز توفیقی نماینده کارگران در اصلاح قانون کار خبر داد تفاهم بر سر تعیین مبلغ عیدی کارگران براساس روال گذشته در حد وعده ازسوی وزیر بوده و در صورت تصویب پیش نویس اصلاح قانون کار مبلغ عیدی کارگران ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت.
پیش از این اعلام شده ‌بود که عیدی امسال کارگران مشمول قانون کار بایستی حداقل ۶۰۶ هزار تومان و حداکثر ۹۰۹ هزار تومان خواهد بود که به‌نظر می‌رسد این رقم ۵۰ درصد کاهش یابد.
سیاست دولت احمدی نژاد در قبال کارگران جنان بوده  که با وجود افزایش 50 تا 100 درصدی قیمت کالاها طی یک سال گذشته و افزایش نرخ تورم ، دولت باز هم تلاش دارد از حقوق و مزایای کارگران و حقوق بگیران کسر کند.
کارشناسان می گویند در حال حاضر تدوین یک‌جانبه اصلاح قانون کار بر خلاف مقاوله نامه‌های بین المللی صورت گرفته است.
در همین میان غیر رقابتی بودن فعالیت های صنعتی در ایران در اثر سیاست های غلط دولت موجبات تعطیلی و ورشکستگی صدها واحد تولیدی و اخراج و بیکار شدن تعدادبی شماری از کارگران شده و این وضع همچنان ادامه دارد.

دروغگوئی در باره تورم

با وجود این شرایط وخیم دولت و بانک مرکزی کماکان به ارائه آمارهای نادرست و دروغ ادامه می دهند. بانک مرکزی نرخ تورم را 19 و نیم درصد اعلام کرده اما یک نماینده مجلس می گوید نرخ تورم واقعی بیشتر از 20 درصد است.
محمدرضا خباز عضو کمیسیون اقتصادی می گوید: تورم بیشتر از آن چیزی است که بانک مرکزی اعلام کرده است.

موج سوم گرانی سال آینده

دولت از ابتدای امسال آرام و بی صدا با حذف یارانه ها و افزایش قیمت کالاهای اساسی فشار سنگینی را بر مردم وارد کرد. این در حالی است که موج سوم گرانی نان نیزدر راه است و بنا به اعلام مسئولان دولتی در سال آینده تشدید هم خواهد شد !
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت سه شنبه 22 آذر از آغاز فاز سوم هدفمندی یارانه آرد و نان از سال 91 خبر داد.
عباس قبادی گفت: قیمت گذاری نان از سال آینده به اتحادیه ها واگذار خواهد شد.
این در حالیست که نظام و علی الخصوص رهبری بارها اعلام کرده بودند که با وجود تحریم های اقتصادی وضع اقتصادی ایران هر روز شاداب تر می شود و اوضاع مردم بهتر می شود !
تشکیل واحد ویژه عملیات کماندویی برون مرزی توسط دستگاه دفاعی اسرائیل

سحام نیوز: روزنامه هارتص چاپ پنجشنبه ۱۵ دسامبر، مینویسد که رهبری نظامی اسرائیل؛ فرمان تشکیل یک «واحد نیروهای ویژه عملیات کماندویی» را برای انجام عملیات نظامی «عمقی» را صادر کرده است.
به گزارش سحام، رهبری این نیروی ویژه کماندویی، به رئیس سابق واحدِ نیروهای عملیات ویژه« سِیرِت ماتاکل» ژنرال بازنشسته ارتش که به همین منظور به خدمت فرخوانده شده واگذار می شود. او باید عملیات این واحدِ عملیات ویژه را بفاصله ای دور از اسرائیل اداره کند.
نگرانیهای ناشی از ادامه برنامه هسته ای ایران، و دادنِ احتمالِ ناکارآمدی ابزارهای دیپلماتیک در جلو گییری از فعالیت هسته ایی ایران از سوی مقامات دفاعی آمریکا واسرائیل، عاملی است که موجب این تصمیم از سوی وزارت دفاع اسرائیل گردیده است.
چهارشنبه گذشته، منابع دیپلماتیک گفتند که ایران ممکن است بزودی فعالیت های حساس اتمی خود را به تأسیسات عمقی زیرزمینی در کوهها متقل کند، اقدامی که تنش بین ایران وغرب را باز هم بیشتر افزایش خواهد داد.
متخصصین ایرانی تدارک لازم را در «فِردو» نزدیک شهر قم دریک پایگاه قدیمی نظامی، برای غنی سازی سطح بالای اورانیوم فراهم کرده اند.
ماشینها، تجهیزات، و مواد هسته ای لازم به «فردو» انتقال داده شده و نصب شده اند. همین منابع، اضافه میکنند که به نظر آنها، این فعالیت ها ـ که تاکنون در سطح زمین انجام میشده است ـ هروقت ایران تصمیم بگیرد بکار خواهند پرداخت.

لینک مطلب:پدر محبوبه کرمی، فعال جنبش زنان در گذشت

سحام نیوز: پدر محبوبه کرمی، فعال جنبش زنان و زندانی زن دربند، ساعت یک بعدازظهر روز جمعه ۲۵ آذرماه در بیمارستان چمران تهران درگذشت. به گزارش سایت “تا قانون خانواده برابر” غلامحسن کرمی پس از جراحی انسداد روده، دچار مشکلات تنفسی حاد شده و در بخش آی سی یو این بیمارستان بستری بود.
پیش از این اتفاق، محبوبه کرمی طی تماسی با برادر خود اطلاع داده بود که برای ملاقات پدرش بین ساعت ۳ تا ۴ عصر روز چهارشنبه ۲۳ آذرماه به صورت تحت الحفظ به بیمارستان منتقل خواهد شد که این امر تا آخرین دقایق حضور برادرش در بیمارستان محقق نشده بود و سرانجام وی در ساعت پایانی شب در تنهایی با پدرش ملاقات کرد. با توجه به اینکه محبوبه کرمی مادرش را نیز در شرایط مشابهی از دست داده و اینک از بیماری افسردگی رنج می برد، بیم آن می رود که درگذشت پدر و دوری از خانواده در چنین شرایطی، بیماری اش را تشدید کند و گذراندن باقی دوران حبس را برای او غیرممکن سازد.
محبوبه کرمی در دادگاهی به ریاست قاضی موحد به سه سال حبس تعزیری محکوم شد. اتهامات وی «فعالیت حقوق بشری، فعالیت تبلیغی علیه نظام، اجتماع و تبانی با قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور و نشر اکاذیب» عنوان شد. او اکنون از تاریخ ۲۵ اردیبهشت امسال به دلیل اجرای حکم ۳ سال زندان، در اوین به سر می برد.علیرضا زاکانی: نمایندگان اصولگرا باید دارای مرزبندی با جریان فتنه باشند

سحام نیوز: رئیس ستاد انتخاباتی جبهه متحد اصولگرایان گفت: تصمیم داریم نامزدهایی را انتخاب کنیم که تمایلی به جریان فتنه و جریان انحرافی وجریان فساد نداشته باشند اما این کف شرایط است و شایستگی‌های دوازده‌گانه‌ای که در منشور اصولگرایی مشخص شده نیز مدنظر است.
به گزارش سحام و به نقل از رسانه های وابسته به اصولگرایان، علیرضا زاکانی ظهر امروز در نشست جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی در مشهد گفت: در شرایط کنونی در داخل هم فضا دارد شفاف‌تر می‌شود و نقاب از چهره‌ها می‌افتد به شکلی که در سه یا چهار سال گذشته نمی‌شد درباره بعضی مسائل و جریانات صحبت کرد اما امروز این مسائل برای مردم روشن شده است.
وی در ادامه این سخنرانی گفت: اینکه عناصر فتنه می‌گویند ما در انتخابات شرکت نمی‌کنیم قصه و داستان است و فتنه گرانی که ولو به اندازه یک نفر امکان حضور در مجلس داشته باشند و به نفع تشکیلاتشان باشد، حتما در انتخابات شرکت می‌کنند.
این روزها علیرغم تحریم گسترده انتخابات توسط نیروهای اصلاحطلب؛ اصولگرایان سعی در وارونه نشان دادن این موضوع دارند و بر حضور اصلاحطلبان حتی با یک عضو تاکید میکنند. این اظهارت در پی صحبت های کواکبیان در جلسه دیروز تحکیم وحدت بوده است.
زاکانی افزود : جریان انحرافی به دنبال عناصر بله قربان‌گو است و ده ها میلیون برای هر نماینده در نظر گرفته اند تا بتوانند وارد مجلس شوند و اگر جایی بین آنها و عناصر فتنه اختلاف بود جریان منحرف کنار می‌کشد تا فتنه‌گران وارد میدان شوند و این درحالی است که از هیچ تهمت و دروغی هم ابایی ندارند و بخشی از قدرت هم در دست گروهی از آنهاست.
عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس گفت: جریان انحرافی به صورتی می‌آید که محتوای آن در حمایت از دولت و تیم خاص اطراف آقای احمدی‌نژاد است و هر کس را هم که بتواند با پول وارد مجلس شود و بعد آدم آنها باشد، جذب می‌کند.
زاکانی ادامه داد: عده‌ای پیگیر حضور کمرنگ مردم در انتخابات هستند تا سبب مشروعیت‌زدایی از از نظام و فراهم کردن زمینه حضور بیگانگان در کشور شوند و با این اوضاع ما به دنبال حضور بسیار پررنگ مردم و انتخاب آزادانه آنها هستیم.
نبوی: اصلاح‌طلبان پایگاه و اقبال اجتماعی برای حضور در انتخابات را ندارند!

سحام نیوز: مرتضی نبوی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در شیراز در ارزیابی اش از وضعیت و مواضع اصلاح‌طلبان و تاثیر آن بر انتخابات ، در اظهار نظری گفته است:«اصلاح‌طلبان به هیچ وجه شرایط اجتماعی حضور رسمی در انتخابات را ندارند.»
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این‌که «انشقاق در درون اصلاح‌طلبان ایجاد و نیروهایشان پراکنده شده‌ است»، گفت: در عین‌حال برخی از آن‌ها به‌دنبال شرط گذاشتن برای حضور در انتخابات هستند، شرایطی مانند آزاد کردن بی‌قید و شرط زندانیان فتنه ۸۸٫
در حالی که اصلاح طلبان از پایگاه اجتماعی بالایی در میان مردم برخوردار هستند، نبوی می گوید: «اصلاح‌طلبان امروز پایگاه و اقبال اجتماعی برای حضور در عرصه‌ای مانند انتخابات را ندارند و این یک واقعیت است.»
شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در روزهای گذشته طی بیاینه ای رسمی  اعلام کرد که حضور اصلاح طلبان در قالب لیست انتخاباتی  در انتخابات پیش روز منتفی است، اما این عضو مجمع تشخیص هم دیدگاه خود را اینگونه بیان کرده است:« این‌گونه نیست که تحت عنوان جناح اصلاح‌طلب لیستی در این انتخابات ارایه و رسما در رقابت شرکت کنند، اما افراد اصلاح‌طلب شخصا می‌توانند در رقابت‌ها شرکت داشته باشند.»
مدیر مسوول روزنامه رسالت حضور یا فقدان حضور اصلاح‌طلبان را در میزان مشارکت مردم در انتخابات موثر ندانسته گفته است:‌ این گونه تصمیم‌ها در پرونده سیاسی این جریانات ثبت خواهد شد و مردم قضاوت خواهند کرد.
این صحبت های متناقض نبوی در حالی مطرح می شود که وی از طرفی حضور و یا عدم حضور اصلاحطلبان در انتخابات را بی اثر می داند و از طرف دیگر اعلام رسمی عدم حضور آنان در انتخابات را امری خیانت آمیر مطرح می کند.هاشمی رفسنجانی: دیکتاتورها سرنوشت مشابهی دارند

سحام نیوز: هاشمی رفسنجانی با اشاره به بیداری جهان اسلام؛ ‫سرنوشت همه دیکتاتورها مشابه یکدیگر است ‫جهان اسلام بیدار شده است و امیدواریم در آینده، عراق آزاد و مستقل بتواند در کنار سایر کشورهای اسلامی، نقش موثری در جهان اسلام ایفا کند.
هاشمی رفسنجانی با اشاره به توسعه روزافزون موج بیداری اسلامی در منطقه، سرنوشت همه دیکتاتورها را مشابه یکدیگر توصیف کرد. ‫به گزارش ایلنا، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ملاقات با سیدعمار حکیم رییس مجلس اعلای عراق و برادرش سید محسن با ابراز خرسندی از خروج نیروهای اشغالگر از عراق، بر ضرورت حفظ و تقویت وحدت و یکپارچگی در عراق و برقراری امنیت کامل در این کشور تاکید کرد.
‫وی گفت: در آغاز این تجاوز در نماز جمعه تهران در تحلیلی از این اشغال، ورود آمریکایی‌ها را به باتلاقی به نام عراق تشبیه کردم که اکنون شکست آمریکایی‌ها در این باتلاق به جهانیان به اثبات رسید. ‫رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به توسعه روزافزون موج بیداری اسلامی در منطقه، سرنوشت همه دیکتاتورها را مشابه یکدیگر توصیف کرد و گفت: جهان اسلام بیدار شده است و امیدواریم در آینده، عراق آزاد و مستقل بتواند در کنار سایر کشورهای اسلامی، نقش موثری در جهان اسلام ایفا کند. ‫هاشمی‌رفسنجانی در این ملاقات، روابط دو جانبه تهران – بغداد را استراتژیک و همکاری‌های دو کشور را راهبردی، درازمدت و پایدار توصیف کرد و گفت: دو کشور با توجه به اشتراکات قومی، مذهبی، تاریخی و فرهنگی باید با جدیت و اراده بهتری آینده همکاری‌ها را رقم بزنند.
‫هم‌چنین در این دیدار سیدعمار حکیم با تشکر از مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات عراق و یادآوری خاطرات و آثار مثبت سفر هاشمی رفسنجانی به این کشور، گزارشی از آخرین تحولات سیاسی، نظامی و اقتصادی عراق ارایه کرد. ‫در این دیدار هم‌چنین آخرین اخبار از خروج نیروهای اشغالگر آمریکایی از عراق، تحولات منطقه بویژه بیداری اسلامی و مسایل کشور سوریه و نهضت منطقه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
در نماز جمعه این هفته مطرح شد: «مخالفان نظام علوی حق ورود به سازمان‌های حکومتی را ندارند»

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی رییس شورای سیاست‌گذاری امامان جمعه ایران، در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران با تاکید بر اینکه «به مخالفان مسئولیتی نشود» و ضمن اشاره به معیارهای اسلامی مسئولیت بخشی ها در اسلام گفته است: «مخالفان نظام علوی حق ورود به سازمان‌های حکومتی را ندارند» از سوی دیگر امامی کاشانی، خطیب جمعه این هفته تهران نیز گفته است: آلوده کنندگان هوا، گناه کبیره مرتکب می شودند.
به گزارش دانشجونیوز، سید رضا تقوی، از روحانیون نزدیک به حکومت ایران و رییس شورای سیاست‌گذاری امامان جمعه که پیش از آیت اله کاشانی، خطیب جمعه این هفته تهران سخنرانی نموده است، به برشمردن شرایط مسئولین حکومتی پرداخته و با تاکید بر اینکه «مخالفان نظام علوی حق ورود به سازمان‌های حکومتی را ندارند» افزوده است: «کسی که معاند و مخالف است یعنی مخالفت را در صحنه عمل آورده است و قطعاً چنین افرادی نمی‌توانند دلسوز نظام اسلامی باشند. در نظام اسلامی نیز به این‌گونه افراد هیچ‌گونه مسئولیتی واگذار نشده است.»
به نظر می رسد منظور وی از «مخالفان نظام علوی» شهروندان اهل تسنن و بسیاری از اقلیت های دیگر دینی است که بخش قابل توجهی از جمیعت ایران را تشکیل می دهند.
وی در ادامه ادعا نموده است: «سیره علوی در برخورد با مخالفان و دشمنان خود علاوه بر این‌که مباحث حقوقی را تا حدودی روشن می‌کند به لحاظ اخلاقی و انسانی نیز می‌تواند مفید و آموزنده بوده و نگاه اسلام را نسبت به سیاست و حکومت در حاکمیت اسلامی به نمایش بگذارد زیرا یکی از مهم‌ترین بحث‌های سیاسی و حاکمیتی بررسی حقوق مخالفان است.»
وی همچنین «مخالفان نظام اسلامی» را به ۴ دسته تقسیم نموده است: به « ۴ گروه مخالفان و دشمنان اعتقادی، معاندان ستیزه‌گر، دنیاطلبان و زیاده‌خواهان و خادمان حاکمیت جور تقسیم می‌شوند.»
تقوی با اشاره به «سیره علوی» تاکید نموده است: «این گروه‌ها حق ورود به سازمان‌های حکومتی را ندارند و مسوولان نباید کارهای نظام و مردم را به آن‌ها واگذار کنند.»
آیت الله کاشانی، خطیب جمعه تهران: آلودگی هوا، مصداق بارز گناه کبیره
از سوی دیگر آیت الله کاشانی، خطیب جمعه تهران با اشاره به تشدید آلودگی هوا در تهران و برخی دیگر از شهرهای کشور، رعایت نکردن مسائل مربوط به آلودگی هوا را مصداق ضرر زدن به مردم و گناهی کبیره دانست.
آیت‌الله امامی‌کاشانی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران تاکید کرد: ضرر زدن به مسلمین حرام است و نیت اضرار هم به روح انسان آلودگی می‌دهد؛ حتی اگر اضرار عملی نشده باشد.
وی اضافه کرد: می‌بینیم که موتورها و ماشین‌ها بدون داشتن استاندارد لازم، مدام گاز می‌دهند، دود می‌کنند و فضا را آلوده می‌سازند و به همین خاطر چقدر مردم مریض می‌شوند یا به آن‌ها ضرر می‌رسد که بدون شک همه این‌ها اضرار محسوب می‌شود و حرام است. کسانی که وسائط نقلیه‌شان خوب است ولی تک‌سرنشین حرکت می‌کنند و از وسائط نقلیه عمومی استفاده می‌کنند نیز فضا را به شکل دیگری خراب می‌کنند و این‌ها هم مصداق گناه است.
این عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان این‌که «اگر گناه طوری باشد که سلامت جامعه و جان مردم را به خطر بیندازد، گناه کبیره است» افزود: اگر انسان کاری کند که جان فرد یا افرادی به خطر بیفتد، این امر مصداق مساله دماء و خون است؛ چنان‌چه در مورد همین آلودگی می‌بینیم که افرادی بر اثر این هوا سرطان گرفته‌اند و افرادی فوت می‌کنند.
کشف مواد رادیواکتیو در چمدان مسافر مسکو- تهران

خبرگزاری رویترز گزارش داده از چمدان مسافری که از فرودگاه بین‌المللی مسکو عازم تهران بوده، ۱۸ قطعه فلز رادیواکتیو کشف شده است. مواد کشف‌شده "سدیم ۲۲" بوده که کاربرد پزشکی دارند.
به نوشته خبرگزاری آلمان، دویچه وله، ماموران گمرک روسیه روز جمعه (۱۶ دسامبر/ ۲۵ آذر) در فرودگاه بین‌المللی مسکو در چمدان مسافری که عازم تهران بود، مواد رادیواکتیو کشف کردند.
به گزارش خبرگزاری رویترز هنگام عبور این مسافر از گیت امنیتی، آژیر هشدار این گیت به صدا در می‌آید و ماموران پس از جستجو در چمدان این فرد، ۱۸ قطعه فلز رادیواکتیو پیدا می‌کنند که هر یک به طور جداگانه در یک حفاظ استیل بسته‌بندی شده ‌بودند.
به گفته مقامات گمرک روسیه آزمایش‌ها بر روی این ماده کشف‌شده نشان می‌دهند که این ماده یک ایزوتوپ رادیواکتیو است که تنها می‌تواند در یک راکتور اتمی به دست آمده باشد.
سخنگوی گمرک فرودگاه مسکو در تماس تلفنی با خبرگزاری رویترز تنها گفته است این ماده "سدیم ۲۲" نام دارد و از هرگونه توضیح دیگری پرهیز کرده. خبرگزاری رویترز اما نوشته است که سدیم ۲۲ یک ایزوتوپ رادیواکتیو با کاربرد پزشکی است.
یکی از سخنگویان سازمان انرژی اتمی روسیه (روس‌اتم) به خبرگزاری آسوشتیدپرس گفته است که مواد کشف‌شده احتمالاَ از تاسیسات اتمی این سازمان نبوده‌اند.هرانا؛ شکایت پیمان عارف از وب سایت رجا نیوز و بولتن نیوز

خبرگزاری هرانا - پیمان عارف، فعال دانشجویی در پی انتشار خبر مجعول از سوی وبسایت رجا نیوز و بولتن نیوز در خصوص اجرای حکم شلاق وی، از مسئولین این وب سایت ها به صورت رسمی شکایت کرد.
یکی از نزدیکان پیمان عارف که این هفته پس از ۴۲ روز بازداشت مجدد با رای شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب دال بر برائت وی از زندان اوین آزاد شد، به هرانا گفت: در پی اجرای غیر قانونی حکم شلاق در ۱۷ مهر و آنگاه طرح این ادعای واهی توسط سایتهای نزدیک به نهادهای امنیتی چون بولتن نیوز و رجانیوز مبنی بر اینکه عارف نه به دلیل اهانت به رییس جمهور بلکه به دلیل یافت شدن ۱۱گرم حشیش در منزلش شلاق خورده است در زمانیکه پیمان مجددا بازداشت گردیده و امکان پاسخگویی به ایشان را نداشت، این فعال دانشجویی از درون زندان به استناد جعل دادنامه صادره و انتشار و استفاده از سند مجعول و نیز نشر اکاذیب توسط این خبرگزاری‌ها، وفق مواد ۵۲۳، بند ۳ ماده ۵۲۵ و نیز۶۹۸ قانون مجازات اسلامی از ایشان شکایت نموده و شکایتش را به خدابخشی دادیار اجرای احکام و ناظر بر زندان دادسرای اوین تسلیم نموده است و وی نیز جهت اخذ دستور قضایی این شکایت را به دفتر جعفری دولت آبادی دادستان تهران ارسال نموده، لیکن تا متاسفانه دولت آبادی عملی دال بر استماع شکایت و صدور دستور قضایی انجام نداده است.
پیمان عارف پس از آزادی در اینباره گفته است که در اولین فرصت شکایت خود از بولتن نیوز و رجانیوز دائر بر جعل دادنامه و انتشار و استفاده از سند مجعول و نیز نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر را پیگیری نموده، جبران خسارت معنوی و هتک حیثیت خویش از طریق اکاذیب منتشر شده توسط این سایتهای نزدیک به نهادهای امنیتی و مجازات قانونی جرم رخداده توسط ایشان را طلب خواهد نمود.
گفتنی است در پی انعکاس رسانه‌ای شلاق خوردن این عضو شورای دفاع از حق تحصیل در ۱۷ مهر و ابراز برائت محمود احمدی‌نژاد از این عمل، دادسرای اوین به قصد ساکت نمودن وی اقدام به توقیف غیرقانونی او به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق مصاحبه در مورد اجرای حکم شلاق نموده به مدت ۴۲ روز این روزنامه نگار و فعال دانشجویی را در بندهای ۳۵۰ و ۲۰۹ اوین نگاه داشت که در ‌‌نهایت یکشنبه پیش در پی برگزاری دادگاه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران قاضی پیرعباسی رای به برائت و دستور آزادی بلاقید وی نمود.ممانعت از انتشار هفته نامه غرب کرمانشاه

خبرگزاری هرانا - انتشار ویژه نامه مربوط به هفته نامه غرب که در شهرهای اسلام آباد، دالاهو، سرپل ذهاب، گیلانغرب و قصرشیرین توزیع می‌شد، به دلیل آنچه تخلف مطبوعاتی عنوان شده از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه جلوگیری شد.
«علیرضا نعمتی» سرپرست این ویژه نامه روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: روز گذشته به صورت شفاهی مطلع شدم نمی‌توانم این ویژه نامه را منتشر کنم ولی این موضوع و علت جلوگیری به صورت مکتوب به مدیر مسوول هفته نامه غرب در کرمانشاه اعلام شده است.
وی افزود: پیرو نمابری که به دستم رسیده است، توقیف این ویژه نامه به علت انتشار مطالبی خلاف شرع و قانون مطبوعات بخصوص انتشار برخی فعالیتهای انتخاباتی و مطالبی در خصوص برخی نامزدهای احتمالی نهمین دوره مجلس شورای اسلامی که از چندی پیش در این ویژه نامه آغاز کرده بودیم، انجام شده است.
نعمتی با بیان اینکه ما به رسالت اطلاع رسانی خود در خصوص موضوع مهم انتخابات مجلس اخباری در شماره‌های اخیر برای ساکنان غرب استان کرمانشاه منتشر کردیم، گفت: براساس اعلام اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی انتشار این ویژه نامه تا اطلاع ثانوی ممنوع است.
تاکنون ۱۸۱ شماره از این ویژه نامه منتشر شده و در شهرهای غربی استان کرمانشاه به صورت رایگان توزیع شده است.