۱۳۹۰ بهمن ۲۸, جمعه

روز جمعه بخش دوّم، تحلیل ها و آخرین گزارشات از اعتراضات، بازداشتها، زندان، و بیدادگاهها --- بیانیه ها

پلیس تایلند می گوید که به دنبال دو نفر مظنون دیگر در ارتباط با طرح بمب گذاری در آن کشور است.
پلیس می گوید یکی از آنها احتمالا کسی است که به سه مرد ایرانی بازداشت شده روش بمب سازی را آموزش داده و نفر دیگر کسی است که خانه خود را به آن سه مرد بازداشت شده و لیلا روحانی، زن ایرانی همراه آنها، اجاره داده بود.
سه مرد بازداشتی سعید مرادی، محمد خزاعی و مسعود صداقت زاده معرفی شده اند که دو نفر اول در بازداشت پلیس تایلند و نفر سوم در بازداشت پلیس مالزی قرار دارد و تایلند خواستار استرداد او شده است.
مقامات تایلندی می گویند که لیلا روحانی احتمالا موفق شده که خود را به ایران برساند.
او اضافه کرد که به احتمال زیاد اتهام این سه نفر علاوه بر به همراه داشتن مواد منفجره، اقدام به قتل خواهد بود.
پلیس تایلند می گوید ایرانیانی که در رابطه با چند مورد انفجار در تایلند دستگیر شده اند، قصد داشتند دو دیپلمات اسرائیلی را هدف قرار دهند.
جزئیات بیشتری در مورد دو نفری که گفته می شود هدف عملیات آتی بوده اند، اعلام نشده است، اما گفته شده که برنامه این حمله به مراحل پیشرفته رسیده بود.
مقامات تایلند، انفجارهای روز سه شنبه در بانکوک را با حملاتی که روز دوشنبه در گرجستان و هند روی داد، مرتبط دانسته‌اند.
اسرائیل، ایران را عامل هر سه حمله می‌داند، اما دولت ایران دست داشتن در این حملات را تکذیب کرده است.
رئیس پلیس تایلند گفت که هدف این مظنونان دیپلمات‌های اسرائیلی بوده است و نه مردم تایلند.
مشخصات این چهار نفر به قرار زیر اعلام شده است:
سعید مرادی، ۲۸ ساله، که در انفجار برنامه ریزی نشده‌ای که روی داد، دو پای خود را از دست داد.
محمد خزاعی، ۴۲ ساله، که روز پنجشنبه در بانکوک توسط پلیس در مقابل خبرنگاران حاضر شد.
مسعودصداقتزاده، ۳۱ ساله که به مالزی گریخت و اکنون در انتظار استرداد به تایلند است.
لیلا روحانی که خانه محل سکونت مظنونان توسط او اجاره شده بود؛ مقامات اداره مهاجرت می‌گویند که او به تهران بازگشته است.
پلیس تایلند می‌گوید وسائلی که از این افراد ضبط شده شبیه به وسائلی است که در انفجارهای دهلی و گرجستان به کار رفته بود.

 

 

«آلترناتیوسازی»: تابویی که باید شکسته و انجام شود

سال‌ها بود که آرزو داشـتم که در خارج از کشور خبر خوش تشکیل آلترناتیو (نيروی جايگزين) منسجمی را بشنوم. اما افسوس که فریاد ‌ها و تلاش‌هایم از درون میهن بی‌فایده ماندند.
چند ماهی است که به دلایل در خطر بودن جان و زندگی‌ام و ناتوانی در ادامه مبارزه سیاسی در فضای اختناق داخل، میهن را ترک گفته و به دیار غربت شتافته‌ام. تا شاید بتوانم با صدايی رسا تر و فعالیت‌هايی گسترده تر کمکی هر چند اندک به تشکیل آلترناتیو سازی (آروزی ديرينه‌ام) باشم.
سال ‌ها تلاش‌های فعالین سیاسی خارج کشور را برای این مهم می‌دیدم که متاسفانه همگی، هرکدام به دليلی، يکی پس از ديگری به شکست می‌انجامیدند. دو، سه سالی هم بود که این تلاش‌ها با ناامیدی به حاشیه رانده شده بودند. خوشبختانه در  چند ماه اخیر شاهديم که دوباره جامعه سياسی خارج از کشور تلاش‌های متعددی برای این مهم (تشکیل آلترناتیو یا شورای ملی) را در دستور کار خود قرار داده است. اما نکته‌ای که به وضوح می‌بینم، ترس از عنوان اصل حرکت یعنی «آلترناتيو سازی» است. در آخرین این تلاش‌ها، جمعی از فعالين سياسی در سوئد به گرد هم آمده بودند، اما تلاش برای تشکیل آلترناتیو را انکار می‌کردند!؟ چرا؟ چرا باید انکار کنند؟ ترس از چه دارند؟
به يقين همه می‌خواهند این کار را انجام دهند، یا کمکی برای انجام آن باشند. اما می‌ترسند آن را با شجاعت و شهامت اعلام نمايند. دلايل اين ترس و واهمه بسيارند. به باور اين حقير سه دليل مهم اين ترسو واهمه عبارتند از:

يکم - عدم اعتماد به نفس.
دوم - ترس از حمله جناح‌های دیگر که در این راستا در تلاش‌اند (دلیل حمله کردن: ترس از اینکه اگر فرد یا گروهی دوران گذار را در دست بگیرد، حکومت آینده و دائمی ایران از آن او خواهد بود!).
سوم - ترس از اینکه نتواننداکثریت اپوزیسیون را گرد هم آوردند.
باری چاره چیست ؟ واقعا چگونه می‌توان این آلترناتیو را بوجود آورد؟
تلاش‌های فراوانی برای پاسخ به این پرسش شده است. مانند ریشه‌یابی اشکالات دهه اخیر اپوزیسیون، تهیه اصول مشترک و ایجاد سازمان‌های فراگروهی، و حتی در همین اواخر ایجاد شورا و کنگره متشکل از تعدادی از گروه‌های سیاسی  با عقاید مختلف. اما با وجود اين همه تلاش آلترناتیو ملی ايده آل با حضور اکثریت گروه‌های سیاسی هنوز محقق نگرديده است!
واقعیت این است که بدون اینکه بدانیم گروه‌ها و احزاب و سازمان‌ها چه برنامه ای برای دوران گذار و پس از آن یعنی در حکومت آینده ایران دارند، قادر به اعتمادسازی و مبارزه مشترک فرا گروهی و ملی نخواهیم بود. همانطور که می‌بينيم امروز هر کدام به دنبال شورا و کنگره‌ای می‌رویم ولی هنوز نتوانسته‌ايم شورای واحدی را ارائه بدهیم.
برای روشن تر شدن موضوع بخشی کوتاه از سخنرانیم را که در گردهمایی اعتراضی ۲۲ بهمن ۱۳۹۰ در نشستی در ترکیه بيان داشتم و مورد توجه بسياری بود، را در اينجا می‌آورم:
«... نيروهای سياسی و فکری در ميان ما ايرانيان بيشمارند. بهترين ‌ها را در ميان خود داريم. تنها بايد اين نيروها گزينه‌های مشخص و روشن به مردم ابلاغ کنند، و مردم باشند که انتخاب نمايند. گروه گرايی و حزب گرايی افتخار است، قدرت است و تنها راه رسيدن به پيروزی است. هيچ جامعه‌ای نمی‌تواند به تعداد مردمانش رهبر داشته باشد. هيچ فردی نمی‌تواند به تنهايی پاسخ همه پرسش‌ها را بداند. بياييم و در خود انسجام بياوريم.
گروه‌ها و احزاب موجود با ارائه اساسنامه‌ها، منشورها و مانيفست‌های گروهی خود بدنبال پارتيزان و به دنبال نيرو باشند. سپس نمايندگانی را از جانب خود در مجموعه‌ای گرد هم آورند و اين مجموعه که می‌توان به آن نام شورای مرکزی داد (و يا هر نامی ديگر)، هم نماينده اپوزيسيون ايران در جامعه جهانی، هم برنامه‌ريز مبارزه و هم اداره کننده دوران گذار، (يعنی مدت زمان بين سرنگونی و تثبيت حکومت انتخاب شده بتوسط مردم )، باشد.
خواهيم ديد که بــا اين کنش سياسی هم در امروز و هم در فردا اصول مردم سالاری نهادينه خواهند شد. مگر نه آن است که در مردم سالاری انتخاب با مردم است، مگر نه آن است که در جامعه همه انديشه ‌ها بايد حضور داشته باشند، مگر نه آن است که مردم هستند که اقليت را اکثريت و اکثريت را اقليت می‌کنند و همگان بر رای واقعی و آگاهانه مردم سر تعظيم فرود می‌آورند.

گذشت آن‌زمان که فکری را برتر و رهبر بر ديگر افکار می‌پنداشتيم. خمينی آمد و وحدت کلمه را بر ما تحميل کرد، البته خمينی مخترع اين انديشه کثيف نبود قبل از او هيتلرها و استالين‌های بسياری تاريخ انسانيت را لکه دار کرده بودند. ما نه بدنبال وحدت کلمه که بدنبال وحدت در عمل ( با وجود همه تفاوت‌هاي‌مان ) برای آزادی و آبادانی در ايران هستيم...»
در يـک کلام به نـظر حقيـر تنـها راه «ایجاد یک شـورای مرکزی پس از ایجاد شـوراهای مختلف هم فکر و همسو می‌باشـد».
قبل از تشکيل شورای مرکزی شوراهای همفکر و همسو با ارائه دادن مانیفست، منشور و حتی قانون اساسی پیشنهادی خود تکلیف خودشان را با مردم و با دیگر گروه‌های سیاسی معلوم می‌نمایند. (این اصل در مورد احزاب و سازمان ‌ها نیز صدق می‌کند). این حرکت باعث اعتماد سازی در مردم برای انجام مبارزه و همچنين در اپوزیسیون مانع انجام بحث‌های شفاهی نامفهوم در مورد مواردی همچون فدرالیسم، اصلاح‌طلبی، پادشاهی و تجزیه طلبی و... می‌شود. مردم با مراجعه به اسناد کتبی ارائه داده شده می‌دانند که فدرالیسم که بعضی گروه‌ها به آن بارو دارند دقیقا چیست؟ آیا فدرالیسم قومی، فدراليسم استانی یا چيز ديگر...؟ دیگر بحث تجزیه‌طلبی و انگ زدن که فلانی ایرانی نیستی و يا غیره نخواهد بود. چرا که در قانون اساسی پیشنهادی و مانیفست هر جمع و گروهی همه چیز مشخص، مکتوب و رسما ارائه داده شده است.
پس از اين مرحله می‌توان به مرحله بعدی یعنی فرستادن یک یا چند نماینده از بین این گروه ‌ها، احزاب و یا شوراها، به شورای مرکزی رسيد. در آنجاست که تصميم گيری برای دوران گذار و برای پس از دوران گذار با هم فکری یکدیگر و مشورت با کنش‌گرايان سیاسی داخل کشور ممکن خواهد شد و همه اين داده ‌ها در جلوی چشم مردم قرار خواهد گرفت تا هر چه زودتر و تا دير نشده است و آتش جنگ و يا آنارشيسم ميهن را در بر نگرفته، مصمم و محکم به مبارزه با رژيم ولايت فقيهی در آيند و پس از پيروزی بهترين و مناسبترين گزينه‌های ارائه داده شده را برای خود برگزينند.
در مورد اين مهم که الترناتيو سازی است بايد باز هم بسيار نوشت و بسيار گفت تا اين تابو شکسته شود و اين مهم انجام گيرد. به امید روزی که ما در کنار هم و با نگاه داشتن اختلافاتمان بتوانيم شادی، رفاه و آسايش را به ميهن بازگردانيم و ايرانمان را آباد کنیم.

آرمان چاروستایی(خستگی ناپذیر) سخنگوی انجمن رهایی ایرانشریعتمداری: انقلاب ما فرزندانش را نمی‌خورد

image
حسین شریعتمداری با تمجید از انقلاب ایران گفت که در جمهوری اسلامی هیچ‌گاه شاهد این مساله نخواهیم بود که انقلاب فرزندان خود را می‌خورد؛ «انقلاب ما فرزندان خود را نمی‌خورد، بلکه فرزندان ناخلف خود را طرد می‌کند.»
به گزارش خبرگزاری ایسنا، حسین شریعتمداری، مدیر مسئول کیهان در سخنانی در خصوص فضای سیاسی ایران گفت که پیش از انقلاب ۵۷، دوره‌ای «ظلمانی» در ایران حاکم بود که در آن «دهان‌ها بسته و دست‌ها شکسته بود و جسم‌ها و روح‌ها خسته بود»؛ اما اکنون دیگر وضعیت چنین نیست.
مدیر مسئول کیهان در بخش دیگری از سخنان خود به انتخابات مجلس نهم پرداخت و گفت مهم‌ترین مساله در این انتخابات حضور مردم است که نباید اجازه بدهیم به هیچ‌طریقی این حضور کمرنگ شود.
فقط در ایران: بخشی از مردم آب با خاصیت «داروی نظافت» می‌نوشند

image
یک مقام دولتی در ایران به بی‌توجی دولت به آلاینده‌هایی اشاره کرده که باعث شده «آب آشامیدنی مردم در برخی مناطق کشور آرسنیک داشته باشد.» این در حالی است که آرسنیک در ساخت «داروی نظافت» به کار می‌رود. گفته می‌شود سعید امامی به خاطر آرسنیک موجود در داروی نظافتی که سرکشید، جان خود را از دست داد.
«.علیرضا مصداقی‌نیا، معاون بهداشتی وزیر بهداشت گفته است: «آلاینده‌های طبیعی در برخی استان‌ها آب آشامیدنی مردم را به آرسنیک آلوده کرده است
وی وزارت معادن را مقصر دانسته و تأکید کرده که «ما نمی‌توانیم خیلی برای رفع آن کاری انجام دهیم.»
این مقام دولتی به افزایش بیماری سرطان در بین ایرانی‌ها اشاره کرده و از وزیر معادن خواسته است که «به داد سلامت مردم از بابت آلاینده‌ها برسد.»
آرسنیک یک ماده سمی است که در ساخت داروی نظافت به کار می‌رود.
علت اصلی مسمویتی که در اثر خوردن این دارو به دست می‌دهد، خاصیت مرگ‌آور همین ماده سمی است. خودکشی با داروی نظافت یکی از خودکشی‌های فراگیر در ایران است که سالانه جان بسیاری از ایرانیان را می‌گیرد.
یکی از خودکشی‌های معروف با داروی نظافت - که البته هیچ‌گاه از سوی گروه‌های بی‌طرف تأیید نشد - مرگ سعید امامی(اسلامی) در زندان‌های جمهوری اسلامی پس از برملاشدن قتل‌های زنجیره‌ای است.

داستان یک آدم «سطح پایین» که با حکم و راهنمایی خمینی میلیاردر شد

سهند خوانساری
image 
اسدالله عسگراولادی، یکی از تاجران حکومتی ایران، در اظهاراتی از چگونگی میلیادر شدن خود حرف زده و به رابطه‌اش با بنیانگذار جمهوری اسلامی اشاره کرده و گفته است که خمینی در زمینه تأسیس کارخانه در قم، وی را راهنمایی کرد.
اسدالله عسگراولادی، بزرگترین صادرکننده خشکبار ایران، عضو اتاق بازرگانی در تمام عمر جمهوری اسلامی و رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، در گفت‌وگویی چگونگی پولدار شدن خود را با عنوان «موفقیت اقتصادی» شرح داده است.
این در حالی است که به هیچ نهاد مستقلی در ایران، از جمله رسانه‌ها، اجازه داده نمی‌شود نسبت به چگونگی ثروتمند شدن مقامات جمهوری اسلامی نظارت شود.
اسدالله عسگراولادی که برادرش، حبیب‌الله عسگراولادی مدتی دبیرکلی حزب مؤتلفه را برعهده داشت، درباره خانواده‌اش گفته است که «در سطح پایین جامعه بودند و با قشر ثروتمندان سروکار نداشتند.»
وی ادامه داده است: «کارم را از صفر شروع کردم. اولین حقوقى که در دوره شاگردى گرفتم روزى ۲ ریال بود که مى‌شد ماهى شش تومان. تلاشم شبانه‌روزى و کار سخت بود. اولین تجارتم را با خرید یک کیسه کنجد به قیمت ۵۳ تومان از بازار تهران شروع کردم و آن کیسه کنجد را به نانوایى سر محل به قیمت ۷۰ تومان فروختم و این اولین سود من در تجارت بود. این مربوط به سال ۱۳۲۷ است.»
وی در ادامه به آینده کارش اشاره کرده و گفته است: «روزى رسید که دیکته کننده قیمت زیره در جهان و ایران شدم. دوشنبه‌اى نبود که بازار ادویه نیویورک که زیره هم زیرمجموعه آن است باز شود و نرخ شرکت من ـ حساس ـ که الان ۵۱ ساله شده، روى میز نرود و معاملات شروع بشود.»
وی درباره فعالیت‌های سیاسی و ارتباطش با خمینی گفته است: «سال ۵۵ اگرچه آدم سیاسى نبودم به نجف خدمت حضرت امام‌ رفتم. رفته بودم از ایشان اجازه بگیرم که در قم کارخانه بزنم و ایشان هم مرا راهنمایى کرد.»
این تاجر نزدیک به حکومت ایران، بعد از سال ۵۷ با حکم خمینی عضو اتاق بازرگانی ایران شد.
عسگراولادی که در ایران ۱۰ کارخانه دارد و دفاتری در هامبورگ، دبى و لندن نیز دارد، گفته است: «من افتخار مى‌کنم که میلیاردر هستم. چرا بگویم گدا هستم؟»
وی با تأکید بر این‌که هیچ‌گاه ضرر نداده است، به یک «شگرد» خود در تجارت اشاره کرده و گفته است: «یک بار لس‌آنجلس بودم، نیمه‌شب و خواب‌آلود تاجرى از آلمان به من زنگ زد و ۲۰۰ تن پسته خرید. خواب‌آلود بودم و فروختم. صبح بیدار شدم و دیدم قیمت پسته ۵۰ هزار دلار فرق کرده است. اما نمى‌توانستم پسته فروخته شده را ندهم. صبح به آلمان پرواز کردم و به دفترش رفتم و گفتم من به تو پسته فروختم و حالا مى‌خواهم پسته بخرم. ۱۰۰ هزاردلار به او دادم و قرارداد تلفنى را کنسل کردم. یک هفته بعدش را در هامبورگ ماندم. دوباره سراغش رفتم و گفتم حالا آن پسته را باز مى‌فروشم و او با ۲۰۰ هزار دلار تفاوت همان بار پسته را از من خرید و علاوه بر این که ضررم را جبران کردم ۱۰۰ هزار دلار هم سود کردم!»
اسدالله عسگراولادی کسی است که چندی قبل، پیش‌بینی کرده بود با وجود این شرایط اقتصادی، شش ماه دیگر در ایران قحطی می‌آید.
البته وی بعدا از گفتن این حرف معذرت خواست.

نامه شماری از روشنفکران و هنرمندان ایرانی خطاب به آقای بانکی مون

همبستگی ملی - 27 آبان
عالیجناب بانکیمون، دبیر کل ملل متحد،

هم چنان که اطلاع دارید، در اواخر سال گذشته (۲۰۱۱) توافق نامه یی بین نماینده ملل متحد و دولت عراق به امضا رسید که موضوعش انتقال داوطلبانه ساکنان اشرف به کمپ لیبرتی در نزدیکی بغداد بود. هر چند در گفتگوهای مربوط به این انتقال داوطلبانه، خود داوطلبان را شرکت ندادند، ولی ساکنان اشرف روایتی از آن را که آقای کوبلر به آنها عرضه کرده بود پذیرفتند و حتی برای نشان دادن حسن نیت خود در همکاری با هر راه حل مرضی الطرفین و مسالمت آمیز، با صرفنظر کردن از حق مسلم خود برای اقامت در مکانی که بمدت ۲۶ سال بطور قانونی در آن زیسته و بدست خود آنرا از یک بیابان بی آب و علف به یک شهر سرسبز و مدرن تبدیل کرده اند، اعلام کردند که نخستین گروه مرکب از ۴۰۰ تن از ساکنان به همراه اموال منقول و اتوموبیلهایشان آماده حرکت فوری به سوی کمپ لیبرتی هستند. از آن پس بود که دولت عراق ، زیر فشار شدید رژیم حاکم بر ایران ، کارشکنی در اجرای توافقنامه یی را که خود با نماینده ملل متحد امضا کرده بود، شروع کرد و تا کنون با ایجاد انواع ممانعت ها و محدودیت ها، در راه نقض تعهدش آن قدر پیش رفته که پروژه یی را که قرار بود انتقال پناهجویان از یک محل اسکان به محل دیگر باشد ، به یک برنامه انتقال اجباری مجرمانی که حق استفاده از اموال خود را ندارند به یک زندان تنگ ، فاقد وسایل زندگی روزمره و تحت مراقبت شدید پلیسی مجهز به انواع وسایل استراق سمعی و بصری تبدیل کرده است .
در چنین شرایطی، عدم موضعگیری یونامی و کمیساریای عالی پناهندگان مایه نگرانی شدید ما امضاکنندگان زیر میباشد. این سکوت به مثابه تأیید نقض تعهدات توسط دولت عراق است و عدم موضعگیری صریح از سوی کمیساریای عالی پناهندگان به عنوان بالاترین مرجع بین المللی دفاع از حقوق پناهندگان در مقابل شرایط کنونی کمپ لیبرتی به معنای چراغ سبز برای به زندان فرستادن ساکنان اشرف و زمینه سازی برای کشتار بعدی آنهاست.
با یادآوری اینکه در پشت تمامی این نقض تعهدات ، رژیم ایران با هدف سوزاندن راه حل مسالمت آمیز برای اشرف قرار دارد، ما از شما میخواهیم ضمن محکوم کردن قاطع نقض تعهدات توسط دولت عراق و جلوگیری از ادامه و پیشرفت آن، راه حل مسالمت آمیز را نجات دهید و ترتیبی بدهید که درخواستهای ساکنان اشرف برای حفاظت، امنیت و رفاه آنان تأمین شود و ملل متحد پس از کسب اطمینان از تضمینها ی لازم، آنها را اعلام کند. ما از شما می خواهیم. اجازه ندهید از ارگانهای درگیر ملل متحد در انتقال مسالمت آمیز پناهجویان، برای تأیید ضمنی یک فاجعه انسانی سوء استفاده شود.


اسامی و امضاء
ـ آندرانیک آساطوریان : آهنگساز و رهبر ارکستر و نوازنده پیانو
ـ فاروق امیری : شاعر و پیانیست
ـ آبتین آینه : شاعر
ـ فرامرز اسماعیلی : نوازنده
ـ محمدرضا اولیا: مجسمه ساز
ـ امیر آرام : خواننده
ـ جواد اسدیان : شاعر و نویسنده
ـ عبدالکریم اعظمی : مهندس معمار ـ طراح و نقاش
ـ داریوش ایلداری : نقاش و خطاط
ـ هنگامه افشار : بازیگر تأتر ـ نویسنده ـ برنامه ساز تلویزیون
ـ شاپور باستان سیر : آهنگساز و رهبر ارکستر و نوازنده پیانو
ـ احمد باطبی : فعال حقوق بشر
ـ خسرو باقرپور : شاعر و نویسنده
ـ مرتضی برجسته : خواننده
ـ شهرام بروخیم : بازیگر سینما و تأتر ـ نویسنده و کارگردان
ـ جمشید پیمان : شاعر و نویسنده
ـ صدرالدین تام: فیلمساز
ـ هادی خرسندی : طنزپرداز
ـ نادر خوشدل : نویسنده و نمایشگر تئاتر
ـ اسماعیل خویی : شاعر و نویسنده
ـ شهریار دادور : شاعر و ترانه سرا
ـ جواد دادستان : هنرمند سینماگر
ـ حسن داعی: نویسنده و پژوهشگر
ـ رضا دقتی : عکاس
ـ مهدی ذکایی: نویسنده ،
ـ بهرام رحمانی : نویسنده
ـ کیوان رفیعی : فعال حقوق بشر
ـ مهتاب رهبران: هنرپیشه تئاتر و سینما
ـ زاون : روزنامه نگار و برنامه ساز تلویزیون
ـ فریدون ژورک : نویسنده ـ کارگردان
ـ گیسو شاکری : آوازه خوان ـ شاعر و نویسنده و پژوهشگر
ـ خسرو شهریاری : کارگردان ـ نمایشنامه نویس و پژوهشگر
ـ محمد شمس : آهنگساز و رهبر ارکستر و نوازنده پیانو
ـ حمیدرضا طاهرزاده : آهنگساز و موسیقیدان
ـ بهرام عالیوندی : نقاش مدرن و صاحب سبک
ـ میرزا آقا عسگری : شاعر
ـ هوشمند عقیلی : آوازه خوان ،استاد و مدرس موسیقی سنتی و آواز
ـ ناصر غفرانی فر : کارگردان تئاتر
ـ پرویز غیاثیان : آهنگساز و برنامه ساز تلویزیون
ـ بهراد فردی: برنامه ساز تلویزیون
ـ فرهنگ فرهی : نویسنده محقق در تاریخ و ادبیات و برنامه ساز تلویزیون
ـ حسین فرشید: طنزنویس
ـ فـرشید فرشیدزاده : فیلمساز
ـ حسین فرجی : مفسر سیاسی و برنامه ساز تلویزیون
ـ علی فلاحی: خوش نویس و نقاش
ـ علی فیاض: نویسنده
ـ پرویز قاضی سعید: نویسنده و مقاله نویس مطبوعات
ـ منصور قدرخواه : کارگردان و نویسنده
ـ محمد قربانی : نقاش
ـ کریم قصیم : نویسنده و فعال محیط زیست
ـ پرویز کاردان: بازیگر تئاتر،سینما و تلویزیون
ـ کیوان کابلی : فعال حقوق بشر،
ـ زیبا کرباسی : شاعر
ـ رحیم کریمی : عکاس و فیلمساز
ـ رحمان کریمی : شاعر و نویسنده
ـ حجت کسرائیان: نقاش
ـ فریده گل دره: خواننده
ـ وزیر محمدی : فیلمبردار
ـ مرجان : بازیگر سینما و خواننده
ـ حسین مهینی : سینماگر
ـ بهرام مشیری: نویسنده ـ محقق ـ برنامه ساز تلویزیون
ـ عبدالعلی معصومی : محقق و نویسنده
ـ سیروس ملکوتی : موسیقیدان و فعال سیاسی
ـ ناهید نعیمی : هنرپیشه تئاتر و خواننده
ـ اسماعیل نوری علا: شاعر و نویسنده
ـ منوچهر هزارخانی : نویسنده و مترجم
ـ ناهید همت آبادی : خواننده اپرا و نویسنده
ـ آریانه یاوری : شاعر و نویسنده


پلیس عکس سه مامور ایرانی را با روسپیان منتشر کرد
خوشگذرانی تروریست های وزارت اطلاعات قبل از عملیات در بانکوک

عکس در لینک

آزادی بیان- سه مرد تروریست اعزامی از سوی وزارت اطلاعات تا شب قبل از انفجار در بانکوک سری به مراکز عیش و عشرت بانکوک زده و به خوشگذرانی پرداخته بودند.
به گزارش روزنامه بانکوک پست، پلیس با بررسی تصاویر به دست آمده از موبایل یک زن روسپی موفق به شناسایی یکی از زن هایی که با سه تروریست جمهوری اسلامی به سر برده بودنشده و بازجویی از وی را آغاز کرده است.
در این عکس دو زن روسپی تایلند با سه تروریست جمهوری اسلامی در رستوران پاتایا در بانکوک دیده می شوند. مسعود صادق زاده در سمت چپ که زنی با لباس سیاه را در آغوش دارد، پس از انفجار در مالزی هنگامی که تلاش می کرد به ایران بازگردد دستگیر شد. محمد خزائی که در کنار زن دیگر نشسته قبل از پرواز به تهران در فرودگاه بانکوک دستگیر شد و سعید مرادی در سمت راست نیز پس از آنکه تلاش کرد با نارنجک پلیس را هدف قرار دهد، نارنجک منفجر و هر دو پایش را از دست داد.
نفر چهارم که زنی به نام لیلا روحانی بوده است ظاهرا موفق به فرار به ایران شده است. زنی که تحت عنوان نان مورد بازجویی قرار گرفته می گوید که ساعاتی را با محمد خزائی به سر برده است. پلیس در تلاش است تا دریابد آیا افراد دیگری در جریان این طرح تروریستی بوده اند یا خیر.
نان می گوید علاوه بر وی دو زن روسپی دیگر نیز با این سه مرد ایرانی به سر برده بودند که احتمالا عکاس این عکس زن سوم است. پلیس با بررسی موبایل نان دو زن دیگر را نیز شناسایی کرده است. خانم نان می گوید که از هشتم تا سیزدهم فوریه وی و دوستانش با این گروه ایرانی به سر برده و در بارها و کلاب های بانکوک پرسه می زدند. سه مامور ایرانی مشروبات الکلی می نوشیدند و اسنوکر بازی می کردند.
این زن تایلندی که در اتاق محمد خزائی به سر می برد می گوید متوجه چیز غیرعادی نشده است جز آنکه مامور ایرانی وی را از باز کردن کمدی در اتاقش برحذر داشته است.
پلیس می گوید خزائی در ضمن بازداشت بسیار مضطرب بود و نمی توانست غذا بخورد یا بخوابد از همین رو خانم نان را به ملاقات وی بردند، پس از ملاقات با وی، از اضطراب مامور ایرانی کاسته شد و توانست غذا بخورد و بخوابد.
لازم به یادآوری است که در هفته های گذشته نیز دو طرح تروریستی جمهوری اسلامی در هند و گرجستان کشف و خنثی شده بود. ظاهرا هدف هر سه طرح ها دیپلمات های اسرائیلی بوده اند.


روات حدیث: سپاه مدرسه علمیه راه‌اندازی می‌کند

استفاده از الگوی «مدرسه حقانی» در سپاه

پایگاه اطلاع‌رسانی «روات حدیث» گزارش کرد سپاه پاسداران قصد دارد حوزه‌های علمیه‌ای در قم و تهران به سبک «مدرسه حقانی» و با استفاده از تجربه محمدتقی مصباح یزدی راه‌اندازی کند.
این سایت گزارش کرده که علی سعیدی٬ نماینده ولی فقیه در سپاه این مطلب را چهارشنبه (۲۶ بهمن) در مرکز آموزش «علویون قم» بیان کرده است.
به نوشته این سایت٬ آقای سعیدی تربیت طلاب نخبه و پژوهشگر را محور تاسیس این حوزه اعلام کرده و گفته است: «فاکتورهای ویژه‌ای در اداره و تربیت دانش پژوهان این حوزه مورد توجه قرار گرفته است.»
«روات حدیث» در ادامه گزارش خود از علی سعیدی به عنوان یکی از دانش‌آموختگان «مدرسه حقانی» یاد کرده است.
مدرسه حقانی یکی از برجسته‌ترین و جامع‌ترین مدارس حوزه علمیه در قم است که در سال ۱۳۴۲ به همت علی حقانی یکی از کسبه بازار تهران تاسیس شد.
علی قدوسی٬ دادستان کل انقلاب اسلامی پیش از انقلاب برای مدتی مدیریت این مدرسه را در اختیار داشت.
محمد حسینی بهشتی و محمدتقی مصباح یزدی از دیگر مدرسین شناخته‌ شده این مدرسه بودند.
از روح‌الله حسینیان، مصطفی‌پور محمدی، قربانعلی دری نجف‌آبادی و علی اکبر فلاحیان به عنوان دانش آموختگان این مدرسه یاد می‌شود.
علی سعیدی گفته در مدرسه‌های سپاه٬ قرار است از تجربیات محمد حسینی بهشتی٬ محمدتقی مصباح یزدی و علی قدوسی استفاده شود.

خطاب خامنه‌ای به مجلس خبرگان به روایت عباس نبوی:

اجازه نمی‌دهم خبرگان در کارهای من دخالت کند

عباس نبوی، رئیس موسسه تمدن و توسعه اسلامی می‌گوید علی خامنه‌ای در آخرین دیدار خود با نمایندگان مجلس خبرگان گفته که اجازه نخواهد داد آنها در کارهای وی دخالت کنند.
آقای نبوی این مطلب را در جلسه هفتگی انصار حزب‌الله بیان کرده و افزوده رهبر جمهوری اسلامی در این دیدار به نمایندگان مجلس خبرگان گفته است آن‌ها تنها باید بر «شرایط رهبری» نظارت کنند.
این روحانی ادامه داده در این دیدار علی خامنه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس خبرگان گفته است: «اول شما بررسی می‌کنید که رهبری بر این شرایط باقی هست یا خیر، اگر باقی هست آن وقت در مورد خرده‌ریز‌ها نمی‌پذیرم که شما وارد جزئیات شوید.»
به گفته نبوی٬ آفای خامنه‌ای همچنین افزوده که «این‌که بگویید شرایط هست و کاملا وجود دارد، اما ما می‌خواهیم درباره این موارد که مثلا چرا این آقا را به فلان سمت برگزیدید و چرا به فلانی اجازه داده‌اید، من نمی‌پذیرم که شما بخواهید وارد شوید و دخالت کنید.»
نمایندگان مجلس خبرگان رهبری به ریاست محمدرضا مهدوی کنی٬ شهریور ماه امسال پس از پایان اجلاس خود با علی خامنه‌ای دیدار کرده بودند.
از این دیدار٬ سایت رهبر جمهوری اسلامی تنها بخش‌هایی از سخنان علی خامنه‌ای را منتشر کرده بود.
در دو سال گذشته که انتقاد‌ها از عملکرد رهبر جمهوری اسلامی افزایش یافته است٬ مجلس خبرگان نیز با انتشار اطلاعیه‌هایی اعلام کرده که صلاحیت رهبری علی خامنه‌ای را همچنان تائید می‌کند.
دفتر خامنه‌ای به ماموریت آقامحمدی در دولت پایان داد


سایت محافظه‌کار «صراط‌نیوز» نوشت علی آقامحمدی با هماهنگی یک مقام ارشد نظام از سمت معاون نظارت و هماهنگی در سیاست‌های اقتصادی معاون اول احمدی‌نژاد٬ استعفا کرده است.
این سایت روز پنجشنبه (۲۷ بهمن) نوشته که آقامحمدی بدنبال اختلاف با تیم اقتصادی دولت دهم و پس از مشورت با یک مقام ارشد به همکاری خود با دولت احمدی‌نژاد پایان داده است.
این سایت «عدم ورود به موقع دولت در مسئله گرانی سکه، دلار و ارز» و «کش و قوس افزایش سود بانکی» را از مهمترین عوامل پایان همکاری آقامحمدی با دولت دهم ذکر کرده است.
 «صراط‌نیوز» نوشته علی آقامحمدی به این نتیجه رسیده بود که همکاری با دولت محمود احمدی‌نژاد دیگر «فایده‌ای» ندارد.
خبرگزاری فارس نیز به نقل از یک مقام آگاه خبر از پایان ماموریت آقامحمدی در پی درخواست دفتر رهبر جمهوری اسلامی٬ در دولت دهم خبر داده است.
این منبع آگاه در عین حال موضوع استعفای علی آقامحمدی از سمت خود در دولت را تکذیب کرده است.
این منبع گفته که دلیل خداحافظی آقامحمدی از مجموعه دولت «نامه دفتر مقام معظم رهبری به نهاد ریاست جمهوری مبنی بر تمرکز بیشتر وی در مسئولیت‌هایش در این دفتر» بوده است.
علی آقامحمدی از زمان آغاز به کار دولت دهم مسئولیت هماهنگی پروژه‌های اقتصادی کلان دولت را بر عهده داشت.
از آقامحمدی به عنوان یکی از نزدیک‌ترین چهره‌های امنیتی٬ اطلاعاتی و اقتصادی به علی خامنه‌ای یاد می‌شود.
آقامحمدی یکی از معدود افرادی است که رهبر جمهوری اسلامی اطمینان فراوانی به وی دارد.منجب نیا : اختلاف اصول گرایان برای گرم کردن تنور انتخابات است

میخواهند جریان بدل اصلاح‌طلبان ایجاد کنند
سحام نیوز: رسول منتجب نیا می گوید: “اختلافات در جریان اصول گرا هم ریشه‌ای است و هم با هدف گرم کردن تنور انتخابات است. این دولت را اصول گرایان به وجود آوردند و حال اختلافاتی در میان اصول گرایان به وجود آمده است که نه ایدئولوژیک است و نه عقیدتی، حتی بر سر منافع مردم هم نیست بلکه این اختلاف بر سر قدرت است.”
عضو حزب اعتماد ملی در گفت‌وگو با ایلنا، گفت: دولت می‌خواهد یکه تاز میدان باشد و حرف آخر را بزند، اما اصول گرایان این را نمی‌پذیرند و دولتی را می‌خواهند که حاضر به تقسیم قدرت باشد.
منتجب نیا افزود: وقتی اصلاح‌طلبان اعلام کردند که در این انتخابات لیست ارائه نمی‌کنند، طبیعی بود که اصول گرایان از کاهش مشارکت بیمناک باشند و تلاش کنند تا مردم را به صحنه بکشانند. اصول گرایان اقلیتی هستند که می‌خواهند اکثریت را به صحنه بیاورند.
عضو حزب اعتماد ملی با بیان این مطلب که اصول گرایان می‌خواهند یک رقابت تصنعی ایجاد کنند، اظهار داشت: اصول گرایان موفق نشدند که اصلاح طلبان را به طور جدی وارد صحنه کنند، تلاش کردند جریان بدل اصلاح‌طلبان ایجاد کنند و افراد منتقد را جایگزین اصلاح‌طلبان کنند و به این موضوع دامن می‌زنند که بین اصول گرایان و جریان انحرافی رقابت ایجاد کنند.
وی تاکید کرد: جریان اصول‌گرا به هر حال دارد هزینه ایجاد رقابت درون گروهی را می‌پردازند، تا متحمل هزینه سنگین‌تر کاهش مشارکت مردم نشود و ترجیح می‌دهند که درون خود با هم رقابت کنند تا تنور انتخابات گرم شود.
عضو سابق مجمع روحانیون مبارز در پاسخ به این پرسش که چرا افراد تندرو در نهایی شدن لیستهای اصول گرایان موثرند، گفت: شخصیت‌های بزرگ انقلاب که ریش سفید‌های نظام محسوب می‌شوند نباید وارد بازی‌های سیاسی شوند، و ‌ای کاش فردی چون مهدوی کنی در این عرصه وارد نمی‌شدند به ویژه اینکه ایشان در جایگاه ریاست مجلس خبرگان نیز هستند.
وی ادامه داد: هاشمی رفسنجانی، با اینکه گرایش ایشان مشخص است، هیچگاه وارد این بازی‌های سیاسی نشدند و جایگاه ریاست مجلس خبرگان را حفظ کردند و امیدواریم آقایان طوری وارد صحنه شوند که در روز مبادا، دستمان از حمایت بزرگان برای وحدت و همدلی خالی نباشد.


جـــرس: 
عضو شورای مرکزی جبهه پایداری می گوید "کسانی که به مجلس راه پیدا می‌کنند اگر برآمده از جریان رقیب احمدی‌نژاد باشند و اراده آنها این باشد که دولت را در یک سال آینده به سئوال، استیضاح و این مسائل گرفتار کنند، کشور را دچار بحران خواهند کرد."
به گزارش فارس، غلامحسین الهام در همایش انتخابات که در دانشگاه قم برگزار شد، با بیان اینکه دولت برای موفقیت خود نیاز مبرم به مجلس دارد، گفت: "یکی از انتقادات بنده به دولت و مجلس این بود که عدم تعامل موجب بازیگری و معامله گری می‌شود و این یک فاجعه در تعامل دو قوه است."
این سابق شورای نگهبان ابراز عقیده کرد: "وقتی کارها در مجلس گره خورد و احمدی‌نژاد دید مثل هر دولتی برای موفقیت نیاز به مجلس دارد، کار را به معامله گری کشید و این پیام بدی داشت."
وی با اشاره به دوران مجلس هفتم تصریح کرد: "انتقادات تند و رفتار انتقادی شکننده بین مجلس هفتم و احمدی نژاد سبب شد تا جریاناتی برای حل مشکل به این معامله گری روی بیاورند که با گفتمان دولت سازگاری نداشت."
الهام ادامه داد: "این تجربه جدید و کمی تا قسمتی ناموفق بین اصولگرایان مدل جدیدی را برای مجلس هشتم رقم زد مدلی که گرچه دولت حزب نداشت و در مجلس هم بنای ورود به عرصه انتخابات نمی‌تواند داشته باشد پس ترکیبی طراحی شد تا گرچه به طور مستقیم دخالت نمی‌کند اما حامیان دولت که بازوان مورد قبول دولت هستند با اصولگرایان همکاری مشترکی در انتخاب لیست جدید و انتخابات مجلس هشتم داشته باشند."
وی جبهه پایداری را برآمده از فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس و حاصل این تلاش ذکر کرد .
الهام در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نحوه تغییر رئیس مجلس هفتم اظهار داشت: "در مجلس هفتم حداد عادل اداره‌کننده مجلس بود که به دلیل وقوع برخی مشکلات با دولت نهم، طرفداران دولت تلاش کردند با همکاری طیف دیگری ریاست مجلس را از حداد عادل به لاریجانی تغییر دهند . اما با روی کار آمدن لاریجانی اختلاف بین دولت و مجلس شدیدتر شد و فشارها بر دولت افزایش یافت، در حالی که انتظار می‌رفت وی که با کمک طرفداران دولت روی کار آمده، هماهنگ‌تر با دولت عمل کند."
وی مدعی شد: "فشارها بر دولت در زمینه قانونگذاری، بودجه و موضع ساختاری منجر شد به انتخابات دوره دهم که طیفی از مجلسیان به سمت و سویی رفتند و یا از عوامل فتنه حمایت کردند یا کمک‌کننده به تداوم و تشدید آن بودند و در انتخابات هم به آن سو رفتند در حالی که چالش انتخابات دهم، چالش فوق‌العاده سنگین بین نظام و غیرنظام بود."
الهام ابراز داشت: "این وضعیت فاصله بین مجلس هشتم و دولت دهم را بیشتر کرد و با توجه به پیروزی شایان این طرف و سرخوردگی‌های مجلسیان هفتم و هشتم، آنها به دنبال طیف جدیدی حرکت کردند و کسانی بر صندلی اول دولت نشستند که تشکیک گفتمانی ایجاد کردند و در این زمان ادبیاتی چون ایرانیت، ناسیونالیسم و بازگشت به ارزش‌های قبل از اسلام به کار گرفته شد که این فاصله را توسعه داد."
عضو سابق شورای نگهبان گفت: "این اختلاف بین حاملان گفتمان احمدی‌نژاد و دوستدارانش ایجاد شد و حفظ این مسئله منجر به مداخله رهبری برای جلوگیری از تشدید این شکاف شد و اقدام رهبری کارساز واقع شد به دلیل آنکه جلوی پیشرفت بسیاری از مشکلات را گرفت و از سوی دیگر اسبابی شد تا مخالفان گفتمانی احمدی‌نژاد به شدت به آن دامن بزنند و از آن جریانی به نام جریان انحرافی ساختند و دولت را متهم به همراهی با آن کردند."
الهام بیان کرد: "طولی نکشید که اساس سوم تیر را انحراف تلقی کردند و در نتیجه سبب شد که بگویند در انتخابات نهم خطر و فتنه جدید، فتنه انحراف است و این فتنه در دل دولت است."
وی با اشاره به عزل وزیر اطلاعات از سوی رئیس دولت ‌گفت: "این مسئله سبب سرخوردگی احمدی نژاد شد و رقبای احمدی‌نژاد هم سعی کردند تا با یکی کردن انتخابات مجلس و ریاست جمهوری، احمدی‌نژاد را کنار بزنند."
الهام با اشاره به انتخابات مجلس نهم گفت: "کسانی که به مجلس راه پیدا می‌کنند اگر برآمده از جریان رقیب احمدی‌نژاد باشند و اراده آنها این باشد که دولت را در یک سال آینده به سئوال، استیضاح و این مسائل گرفتار کنند، کشور را دچار بحران خواهند کرد."

جـــرس:
 یک عضو کمیسیون انرژی مجلس از سوء استفاده ۶۰۰ میلیاردی در بودجه خبر داد و گفت: "صدها میلیارد تومان بدون حساب و کتاب به بنیاد ها ،مجموعه ها و نهادهای مختلف که پشت آنها افراد ذی نفوذ هستند داده می شود و این بودجه ها قابل بازرسی نیست و متاسفانه هر ساله این بودجه افزایش پیدا می کند که معلوم نیست در کجا ای پولها خرج می شود."
به گزارش شفاف نیوز، موید حسینی صدر با انتقاد از بودجه پیشنهادی دولت گفت: بخش‌هایی از بودجه با برنامه توسعه پنجم هماهنگ نیست. در بخش عمرانی اهدافی که در برنامه پنجم به دنبال آن هستیم تحقق پیدا نمی کند.مخصوصا در مورد توازن و ماده ۱۸۶ این قانون که طبق آن باید بودجه ویژه ای برای مناطق محروم در ظر گرفته شود که فاصله طبقاتی کم شود که متاسفانه رعایت نشده است.
وی تصریح کرد: هزینه سازمان هدفمندی یارانه ها به طور مشخص ذکرنشده و هزینه و درآمد آن مشخص نیست. همچنین قیمت دلار با توجه به وضعیت بازار قیمت واقع بینانه نیست دولت یا باید قیمت ها را واقع بینانه اعمال کند یا قیمت دلار را پایین بیاورد. چرا که با این قیمت دلار نمی توان پیدا کرد. دولت باید تدبیری بی اندیشد که قیمت را پایین بیاورد چون قیمت پایین دلار دولتی منجر به ایجاد رانت می شود و فرصتی رانت خواری را ایجاد می کند.
این نماینده مجلس از سوء استفاده ۶۰۰ میلیاردی در بودجه خبر داد و تاکید کرد: در جدول ۱۲ یا ۱۳ در آخر پیوست یک بودجه حدود ۶۰۰ میلیارد تومان کمک بلا عوض به اشخاص حقیقی و حقوقی است و به شدت در این بودجه سو استفاده می شود. برای مثال به سه بنیاد تحت عنوان بنیاد شمس و مولانا (وابسته به حمید مولانا – مشاور رئیس دولت) بالغ بر ۵۰۰ میلیون پول می گیرند و معلوم نیست این پولها کجا خرج می شود.
حسینی صدر خاطرنشان کرد: بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان بدون حساب و کتاب به بنیاد ها ،مجموعه ها و نهادهای مختلف که پشت آنها افراد ذی نفوذ هستند داده می شود و این بودجه ها قابل بازرسی نیست و مشخصا به افراد با نفوذ داده می شود و قابل سو استفاده است.متاسفانه هر ساله این بودجه افزایش پیدا می کند سال گذشته این بودجه حدود ۳۵۰ میلیارد بود و امسال ۶۰۰ میلیارد شده است که معلوم نیست در کجا ای پولها خرج می شود.
وی یاد آور شد: به مجموعه های بزرگی در بودجه پول می دهند که این اقدام عادلانه نیست و اگر حقشان نیز باشد باید در چارچوب قانون بودجه باشد . برای مثال شرکتها باید به یک نحو و بطور برابر بودجه دریافت کنند و اگر حقشان نیست و رانتی است باید حذف شود.این بودجه ها بدون حساب و کتاب هستند و در پیوست می آیند که قابل بازرسی نیست و خیانت در بیت المال بودجه محسوب می شود.
عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: به بنیادها نهادها و مجموعه های مختلف که پشت آنها افراد ذی نفوذ است بودجه ای که در جدول پیوست است را اختصاص می دهند و به این طریق پول را از بیت المال خارج می کنند. ممکن است برخی از مجموعه های خوشنام و حائز اهمیت را دراین لیست وارد کنند که بهانه ای شود تا در کنار آنها سایر شرکتها نهادها و مجموعه ها را وارد کنند. سو استفاده کلانی وجود دارد و اگر قانونی است باید از طریق وزارتخانه مربوطه پرداخت شود تا قابل حسابرسی و بازرسی باشد.

جـــرس: 
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، با انتقاد مجدد از "قانون‌گریزی" دولت، تاکید کرد که "پدیده احمدی‌نژاد محصول مجالس هفتم و هشتم است. اگر نمایندگان ملت به خوبی وظایف خود را دنبال می‌کردند چنین پدیده‌ای به وجود نمی‌آمد."
به گزارش مهر، علی مطهری، روز جمعه در چهارمین نشست عمومی طیف حکومتی دفتر تحکیم وحدت، با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس نهم افزود: این انتخابات از حساسیت خاصی برخوردار است به خاطر شرایط ویژه کشور، تحریم‌های اقتصادی و تهدیدهای نظامی غرب در این شرایط ویژه گنجانده می شود به همین جهت مشارکت حداکثری مردم می تواند پیامی را به کشورهای غربی ابلاغ کند.
این نماینده مجلس بدون رویکرد به عدم امکان برگزاری انتخابات سالم، آزاد و منصفانه در کشور، به انتقاد از عملکرد اصلاح طلبان پرداخت و گفت:‌ یکی از اشتباهات فاحشی که جریان اصلاح طلب مرتکب شد آن بود که در انتخابات مجلس نهم شرکت نکرد و عدم شرکت خود را در جهت اعتراض به حوادث سال 88 عنوان کرد. در صورتی که آنها می‌توانستند با حضور در انتخابات مطالبات مردم را دنبال کنند.
مطهری همچنین فلسفه وجود مجلس را جلوگیری از سرکشی‌های دولت دانست و گفت: قدرت فسادآور است مگر در مورد شخص معصوم. بر این اساس مجلس به وجود آمده است تا بر عملکرد دولت نظارت کند.
وی حضور نمایندگان متخصص در مجلس را لازم دانست و در عین حال تاکید کرد که مجلس نباید در اختیار نمایندگانی قرار گیرد که وابسته به کانون‌های قدرت و ثروت هستند. آنها نمی توانند مطالبات مردم را دنبال کنند چرا که خود را مدیون و وامدار کانون‌های قدرت و ثروت می‌دانند.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به حضور احزاب در انتخابات اظهار داشت: اگر نظام ما نظامی بود که در آن احزاب نقش تاثیرگذاری را در انتخابات ایفا می‌کردند می توانستند کار مردم را برای انتخاب نامزدها راحت‌تر کنند و مردم بدون تحقیق و تفحص به نامزد حزبی خاص رای می‌دادند و دیگر شاهد تشکیل ائتلاف‌های متعدد نبودیم.
مطهری با بیان اینکه باید نگاهی درست به جایگاه مجلس داشته باشیم، افزود: نمایندگان در مجلس باید از حقوق مردم دفاع کنند و مجلس نباید در اختیار وکیل‌الدوله‌ها قرار گیرد. البته برخی در نطق‌های پیش از دستور خود رسماً‌اعلام کردند که ما به وکیل‌الدوله بودن خود افتخار می‌کنیم .
وی با اشاره به این که باید رابطه مجلس با ولایت مشخص شود اظهار عقیده کرد: "رهبری در سفر به کرمانشاه عنوان کرده بود که در امور قوای دیگر دخالت نمی‌کند. به همین جهت معتقدم ولایت فقیه به هیچوجه مزاحم مجلس و آزادی مردم نیست."
وی با بیان اینکه دیگران نباید به راحتی مجلس را متهم کنند، خاطرنشان کرد: پس از موضوع طرح وقف دانشگاه آزاد در مجلس عده‌ای مجلس را متهم کردند در صورتی که نمایندگان باید به دور از هرگونه فشارها نظرات خود را بیان کنند.
مطهری افزود: بنده به کوچک‌زاده و رسایی گفته بودم که شما نمایندگان ملت هستید و باید از حقوق مردم دفاع کنید، شما حتی نمایندگان جنبش سبزی‌ها نیز هستید و اگر از آنها حقی ضایع شده باشد باید دفاع کنید.
وی در بخش دیگری از سخنانش به مهره چینی‌هایی که در انتخابات شکل می‌گیرد اشاره کرد و افزود: برخی به گونه‌ای مهره چینی می کنند که در آن آقای الف به عنوان رئیس مجلس مشخص شود و پس از آن راه برای ریاست جمهوری وی هموار شود که این خیانت به مردم است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین به عملکرد مجالس هفتم و هشتم اشاره کرد و پدیده‌ای به نام احمدی‌نژاد را محصول مجالس هفتم و هشتم دانست و گفت: دولت احمدی نژاد نظرات شخصی خود را اجرایی می‌کند بنابراین معتقدم پدیده احمدی‌نژاد محصول مجالس هفتم و هشتم است. اگر نمایندگان ملت به خوبی وظایف خود را دنبال می‌کردند چنین پدیده‌ای به وجود نمی‌آمد.
وی در ادامه به انتقاد از عملکرد مجلس هفتم و کمیسیون فرهنگی در مجلس هشتم پرداخت و افزود: کلاً روحیه حدادعادل آن است که مسایل تنش‌زا را دنبال نکند و از هر مسئله تنش‌زا می گریزد به طوری که در کمیسیون فرهنگی که وی ریاست آن را بر عهده دارد مسایل به صورت جدی دنبال نمی‌شود و این کمیسیون مرده‌ترین کمیسیون‌ها در مجلس است.


 جـــرس: 
رئیس ستاد انتخاباتی جبهه متحد اصولگرایان می گوید: "باید با یک دعوت عمومی و پیام اجتماعی از مردم بخواهیم پای صندوق‌های رای بیایند . کار ما بسیار سختتر از گذشته است چرا که شیب زمین بازی به سمت و به ضرر ماست؛ چرا که ما در سال ۸۲ که برای مجلس هفتم رقابت می کردیم، بیان می کردیم و مطالبه می‌کردیم که مجلس ششم چه کار کرد؟ یا دولت هشتم و هفتم چه اقدامی انجام دادند؟ ولی امروز در مقام پاسخگویی هستیم؛ ۸ سال مجلس و ۷ سال دولت از گفتمان اصولگرایی برخاست و به اسم اصولگرایی کارهایی شد که اصلاً سنخیتی با اصولگرایی نداشت."
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اصولگرایان، علیرضا زاکانی، نماینده مجلسین هفتم و هشتم و رئیس سابق بسیج دانشجویی، پیرامون عرصه رقابت انتخابات مجلس آتی می گوید: "بخشی از دوستان خودمان که جزء تیم انقلابند، داعیه این را دارند که الان باید وزن‌کشی کرده و با همدیگر رقابت کنیم.در صورتی که ما می‌گوییم این سمّ مهلکی است و در واقع‌فرش قرمز انداختن زیر پای کسانی است که با آنها رقابت می‌کنیم."
 
اصلاح طلبان که تحمل شکست ندارند
وی با ادعای "حضور گروهی از اصلاح طلبان با نقشه ای از پیش تعیین شده" گفت: "عناصر اصلاحات که خودشان به چند جزء تقسیم می‌شوند: کسانی که گرایش‌های فکری در چارچوب گفتمان اصلاحات دارند. یک سرطیف اینها که خودشان فتنه‌گرند مرتبط به عناصر فتنه و ضدانقلاب هستند یعنی اینها کسانی هستند که تحریم را در دستور کار خودشان قرار داده‌اند و به صورت مشخص خواستار کاهش حضور مردم در پای صندوق‌های رأی بوده و در مسیر خواست دشمنان در حرکت هستند.
یک قسمت دیگر از این طیف در عرصه رقابت وارد شدند و در فتنه سال ۸۸ هم موضع‌شان، موضع حرکت در مسیر قانون بوده است. لذا اینها توسط نظام پذیرفته شده هستند و امروز در عرصه رقابت حضور دارند که بالغ بر ۲۰ درصد از نامزدهای انتخاباتی را تشکیل می‌دهند.
یک قسمت وسط از عناصر اصلاحات هم هستند که اینها متوجه‌اند که اگر در انتخابات مشارکت نکنند و فعال نباشند عملاً دچار انحطاط و شکست‌ غیرقابل برگشتی خواهند شد و از طرفی حضورشان را در انتخابات یک حضور پرخطری می‌بینند؛ به خاطر اینکه در نظرسنجی‌ها اقبالی از طرف مردم به آنها مشاهده نمی‌شود، آن هم به خاطر نوع اشکالاتی است که در راستای قانون‌شکنی و پایمالی حقوق مردم در پرونده سیاه آنها در سال ۸۸ وجود دارد.
عناصر شاخص این افراد که افراد دانه درشت مجموعه اصلاحات هستند هم در انتخابات بویژه در تهران شرکت نکرده‌اند چرا که تحمل شکست را ندارند."

شیب زمین بازی به سمت و به ضرر ماست
رئیس ستاد انتخاباتی جبهه متحد اصولگرایان، با بیان اینکه "باید با یک دعوت عمومی و پیام اجتماعی از مردم بخواهیم پای صندوق‌های رای بیایند تا دشمن ناکام بماند"، تاکید کرد: "کار ما بسیار سختر از گذشته است چرا که شیب زمین بازی به سمت و به ضرر ماست؛ چرا که ما در سال ۸۲ که برای مجلس هفتم رقابت می کردیم، بیان می کردیم و مطالبه می‌کردیم که مجلس ششم چه کار کرد؟ یا دولت هشتم و هفتم چه اقدامی انجام دادند؟ ولی امروز در مقام پاسخگویی هستیم؛ ۸ سال مجلس و ۷ سال دولت از گفتمان اصولگرایی برخاست؛ فارغ از اینکه در بسیاری از جاها در همین مجالس و همین دولت از گفتمان اصولگرایی فاصله گرفتند و به اسم اصولگرایی کارهایی شد که اصلاً سنخیتی با اصولگرایی نداشت. لذا شرایط رقابت، شرایط سختی است؛ چرا که هم باید در مقام پاسخگویی باشیم و هم به رقابت بپردازیم."
وی افزود: "اگر این اتفاق بیفتد که آنچه که از جانب اصولگرایان القاء می‌شود، جنگ قدرت است، دقیقا مثل همان اتفاقی که برای جریان اصلاحات در شورای دوم افتاد و احساس کردند که یک خبری نیست باید با هم رقابت کنند و در روزنامه‌هایشان اعلام کردند که دیگر کرکره‌های طرف رقیب پایین کشیده شده و امروز باید خودمان وزن‌کشی کنیم."
 
در نظرسنجی ها جلوییم
در حالیکه انتخاباتی بدون رقابت و فرمایشی در چشم انداز مجلس آتی وجود دارد، این فعال اصولگرا مدعی شد: "الان در نظرسنجی‌هایی که از سراسر کشور صورت می‌گیرد اصولگرایان با فاصله چشم‌گیری پیشتاز هستند یعنی یک فاصله کاملاً معنا‌داری بین آنها و سایرین وجود دارد؛ به طوری که بالغ بر بیش از ۴۰ درصد اقبال به اصولگرایان هست و عناصر اصلاحات یک دوم این درصد را به خود اختصاص می‌دهند و عناصر انحراف دارای درصد بسیار پایینی هستند."

در ماجرای کوی دانشگاه مانع سوء استفاده شدیم

رئیس سابق بسیج دانشجویی همچنین پیرامون وقایع خونین شامگاه ۲۴ خرداد ۸۸و حملۀ لباس شخصی ها و یگان ویژه پاسداران به کوی دانشگاه تهران مدعی شد: "قضیه کوی دانشگاه که اتفاق افتاد سه نفر از جبهه متحد از همان صبح وارد کوی دانشگاه شدیم و مانع سوء استفاده از این فاجعه که در آنجا اتفاق افتاده بود و می‌توانست مثل یک بمب انفجار اساسی ایجاد کند، پیشگیری کنند و نگذاشتند فتنه از این حادثه سود ببرد. کدام یک از اینجاها دوستان ما حضور داشتند؟ یک مورد را بگویند تا ما هم بدانیم."
 
آقا ماجرای کهریزک را جمع کرد
زاکانی پیرامون حوادث مرگبار بازداشتگاه کهریزک نیز ادعا کرد: "در حادثه کهریزک دو نفر انتخاب شدند تا این موضوع را پیگری کنند؛ یکی آقای دهقان و دیگری آقای سروری بودند. واقعیت این بود که آقا مانع شدند وگرنه درآنجا با خطایی که صورت گرفته بود حادثه و فاجعه ای بسیار بزرگتر را می‌آفرید. آقا جلوی این ظلم و فاجعه را گرفتند و این در حالی بود که عده‌ای در دوران فتنه می‌خواستند چنین القا کنند که قضیه کهریزک کار نظام است، در صورتی که هیچ ربطی به نظام نداشت و ۴ تا آدم خطا و ظلم کردند و آقا دستور دادند جلوی این خطا را بگیرند. در این قضیه هم این دوستان یک کدامشان پیدا نبودند."
 این فعال اصولگرا، به اینکه با گذشت ماهها، کماکان اراده ای برای مجازات و رسیدگی به متهمان کهریزک وجود نداشته و آمران و عاملان این جنایات، در مصونیت محفلی قرار دارند، هیچ اشاره ای نکرد.
 
شهدای فتنه ارجح ترند
این فعال اصولگرای نزدیک به محافل امنیتی، با ادعای مجدد کشته شدنِ بسیجیان به دست جنبش سبز، در حالیکه طی سی ماه گذشته نامی از آنها برده نشده، گفت: "ما ضمن رفتن به خانواده‌های شهدای فتنه و پیگیری امور آنها که با توجه به اعتقادمان معتقدیم شهدای فتنه به مراتب از شهدای دفاع مقدس جایگاه بالاتری دارند. چرا که شهدای فتنه، شهدای جهاد اکبر هستند در مقابل با پیگیری حادثه یافتگان و برخی از کشته شده های آن صحنه ها ضمن تسلی دادن به خانواده های آنان دنبال می کردیم تا فتنه گران از آنها استفاده نکنند. "
 
آقایان کار اقتصادی می کردند
زاکانی با انتقاد از برخی "خواص" و "اصولگرایان" گفت: "رهبری می‌فرماید فتنه یک ریشه ۱۰ ساله دارد، در دوره اصلاحات که همه آمده بودند که ریشه انقلاب را بکنند، بعضی از همین دوستان داشتند کار اقتصادی می‌کردند و یک قدم در راه مخالفت با اصلاحات برنداشتند و الان نقش محوری در این جبهه دارند به نظر بنا به فرمایش آقا در خصوص خالص سازی گروه ها این عزیزان باید از خودشان اصلاح را شروع کنند بعد به دیگران بپردازند لذا ایشان دیگر نمی‌تواند با این وضعیت ملاک و محور قرار گیرد.
بنده به خود این دوست عزیز گفتم شما در دوره اصلاحات در هیچ جایی نبودید و مشغول کار اقتصادی بودی، نوش جانت ولی حالا از هر مدعی ادعایتان بیشتر است. گفت: من خیرات و جهیزیه می‌دادم. گفتم: در آن دوران فقط جامعه جهیزیه لازم نداشته است."

دلیل عدم برخورد با احمدی نژاد
وی در خصوص باند احمدی نژاد نیز گفت: "علت اینکه ما با افراد کار می‌کنیم این است که جمع‌بندی می‌کنیم و مبتنی بر فرمایش حضرت آقا مصلحت بزرگتری هست که در نظر می گیریم. اگر بنا باشد که ادعا کنیم، ادعای ما که خیلی بیشتر است. اگر راجع به انحراف، کسی سکوت کرد و اگر احمدی‌نژاد به منزل رفت و خانه‌نشین شد و آن اشکال جدی به او وارد شد؛ چرا یک عده از دوستان گفتند احمدی‌نژاد رجایی است؟ در مقابل این خطای بزرگ دیگر رجایی کجا و احمدی‌نژاد کجا؟ چرا شهید رجایی را خراب می‌کنید؟ یک عده از دوستان گفتند که هیچ فرقی باگذشته نکرده، ایشان ولایی ولایی است! گفتیم این چه حرفی است ایشان تعارض کرده است. یک عده از دوستان دیگر گفتند که برخی از حرفهای ایشان حق است. این چه تحلیلی است؟ به این عزیزان نیز اشکالات جدی است که ما نیز نسبت به آن برای وحدت باید اغماض کنیم و به فرموده ولایت عمل کنیم."
هاشمی رفسنجانی...
زاکانی پیرامون هاشمی رفسنجانی نیز اظهار داشت: "وی واقعا در حق انقلاب جفا کرد به ویژه در فتنه ۸۸ به تعبیر حضرت آقا این اشخاص غلتیدند."

اضافه حقوق پاسخگو نیست؛ تورم ۵۰ درصدی است
جـــرس: در آستانه سال نو، علاوه بر اضطراب افزایش چند برابری قیمت کالاها، کارگران قراردادی فشار روانی پایان قرارداد یکساله و احتمال عدم تمدید قرار داد و بیکاری را نیز متحمل می‌شوند.
به گزارش ایلنا، رئیس اتحادیه کارگران قرار دادی و پیمانی کشور ضمن بیان اینکه طبق برآوردهای این اتحادیه، سبد معیشتی کارگران ۲۰ تا ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته است افزود: شورای عالی کار در تعیین دستمزد کارگران تورم واقعی موجود و سبد معیشتی خانوار کارگری را لحاظ کند.
فتح الله بیات با اشاره به اینکه دریافت یارانه‌ها به جهت افزایش حامل‌های انرژی تاثیری در روند معیشت زندگی کارگران نداشته است خاطر نشان کرد: مسئولین برای بقای کارگران باید در تعیین دستمزد، افزایش نرخ اقلام سبد هزینه کالاهای مصرفی را لحاظ کنند.
او گفت: جامعه کارگری دیگر توان پذیرش وضعیت فعلی را ندارد و جوانب این کار قابل پیش بینی نیست.
این فعال کارگری با اعلام اینکه اگر حقوق پایه ۳۳۰ هزار تومانی کارگران دو برابر شود هم باز با شرایط کنونی افزایش قیمتها کارگران جوابگو زندگی خود نخواهند بود.
بیات با تاکید بر اینکه در تعیین دستمزد در چند سال گذشته تورم واقعی مد نظر نبوده است عنوان کرد: حقوق کارگران از نرخ واقعی تورم همیشه یک سال عقب تراست.
گفتنی است، محمود احمدی نژاد طی سال های اخیر و به ویژه به مناسبت آغاز اجرای طرح موسوم به هدفمندی یارانه ها (حذف سوبسیدها)، مدعی "بهبود چشمگیر وضعیت معیشتی مردم" و کاهش قیمت ها شده بود.
با این حال، طی ماههای اخیر، تمامی این وعده ها نتیجه عکس داشته و تورم افسار گسیخته و افزایش قیمت کالاها و خدمات، دامنگیر جامعه شده است.
رئیس دولت چندی پیش مدعی شده بود که "در ایران هیچ گونه مشکل و بحران اقتصادی نداریم و در مرحله ثبات به سر می بریم."


جـــرس: 
رئيس سازمان پدافند غير‌عامل مدعی شد: با ايجاد اينترنت ملی امنيت بيشتر و بهتری خواهيم داشت.
به گزارش فارس، پاسدار غلام‌رضا جلالی، رئيس سازمان پدافند غير‌عامل ايران عصر پنج‌شنبه ۲۸ بهمن‌ماه، در بازديد از مجتمع بعثت گفت: "ياهو و جی‌ميل هيچ امنيتی ندارند و هر مطلبی از طريق اين دو سرويس ارسال شود ابتدا به مرکز کنترل اين دو سرويس کپی شده و سپس به فرد گيرنده ارسال می‌شود."
سردار جلالی تأکيد کرد: "برای مقابله با اين موضوع هر چه سريع‌تر بايد زير ساختی به نام اينترنت ملی در کشور ايجاد شود."
وی با بيان اين‌که "بايد ديتا سنتر ملی داشته باشيم تا بخش زيادی از اطلاعاتی که کاربران نيازمند آن هستند در آن وجود داشته باشد"، افزود: "منتظر تشکيل موتور جست‌وجوگر ملی هستيم."
رئيس سازمان پدافند غيرعامل کشور همچنين گفت: "از آن جا که در فضای سايبری امنيت مطلق نداريم و امنيت نسبی است، امنيت کاملی در موتورهای جست‌وجو، اينترنت ملی و ايميل نخواهيم داشت اما امنيت آن بيشتر و بهتر خواهد بود."
وی در مورد قطع چند روزه سرويس‌های ياهو و جی‌ميل در ايران که از روز گذشته بار ديگر وصل شد، گفت اين موضوع به مخابرات مربوط است و ممکن است به دليل مشکلات فنی باشد.
سردار غلام‌رضا جلالی در مورد راه‌اندازی "قرارگاه دفاعی سايبری کشور" گفت: "با توجه به اين‌که به نظر می‌رسد در سال آينده استراتژی دشمنان تهديدات سايبری عليه نظام جمهوری اسلامی باشد، جديدترين اقدام سازمان پدافند غيرعامل راه‌اندازی قرارگاه دفاعی سايبری کشور در مهرماه سال جاری بود تا بتوانيم ساختار ارتش دفاعی سايبری کشور را در برابر تهديدات ساماندهی و راه‌اندازی کنيم."
گفتنی است، چهارشنبه ۱۹ بهمن‌ماه اختلالات شدید اینترنتی در ایران آغاز شده و از روز پنج‌شنبه ۲۰ بهمن‌ماه امکان اتصال به تارنماهايی که از پروتکل اس‌اس‌ال برای برقراری ارتباط امن با سرويس‌های خود استفاده می‌کنند، در برخی از شهرهای ايران قطع شده بود.
شرکت گوگل روز جمعه ۲۱ بهمن‌ماه بيانيه‌ای درباره قطع دسترسی ايرانيان به سرويس‌های خود منتشر کرد و ضمن تأييد افت شديد ترافيک از ايران اعلام کرد که مشکل از شبکه گوگل نيست.
جـــرس:
 سازمان اخوان المسلمین مصر هشدار داد چنانچه ایالات متحده آمریکا کمک‌ها به قاهره را کاهش دهد، این گروه در توافقنامه صلحی که در سال ۱۹۷۹ میان مصر و اسرائیل، در "کمپ دیوید" منعقد شد، تجدید نظر خواهد کرد.
به گزارش رادیو فردا برخی مقام‌های دولتی و پارلمانی ِ آمریکا بتازگی از احتمال کاهش کمک‌های آمریکا به مصر سخن گفته اند. دلیل این سخنان تحقیقی است که مقام‌های مصری در خصوص فعالیت برخی از سازمان‌های غیر دولتی مصری آغاز کردند که درجریان آن ۴۳ فعال از جمله ۱۹ آمریکایی متهم شدند. این آمریکایی‌ها از خروج از مصر منع شده اند.
گروه اخوان المسلمین که در پی انتخابات اخیر پارلمانی مصر بزرگترین فراکسیون پارلمان را تشکیل داده، می‌گوید هر گونه تصمیم برای کاهش این کمک‌ها می‌تواند پی آمد های ِ خطرناکی داشته باشد.

جـــرس:
 فرزندان دکتر داوود سلیمانی عضو در بند جبهه مشارکت که نزدیک به سه سال از حبس وی می گذرد، به مناسبت سالروز تولد مادرشان که مقارن است با ماه پیروزی انقلاب، نامه ای خطاب به وی نوشتند.
به گزارش نوروز، در نامه سوده، علی، امیر و نسترن سلیمانی به مادرشان آمده است: "هیچ جمله ای را نمی یابیم که توان وصف آنچه بر شما در طول این سه سال روا رفته است را داشته باشد. فقط این را بگوییم که می دانیم شما نیز همچون پدر دربندمان در این سه سال جهادی دیگر در این راه حق کردید و هرگز در مقابل ظلم سر خم نکردید. امروز در سالروز تولدتان با تمام وجودمان صمیمانه ترین تبریک را نثار شما مادر عزیزمان می کنیم و امید داریم که این چشم انتظاری ها و دلتنگی ها نیز به زودی پایان می یابد، چرا که می دانیم همواره پیروزی از آنِ حق مداران خواهد بود.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:
بهمن ماه هر سال چه برای شما و چه برای پدرمان یادآور انقلاب اسلامی است. همان انقلابی که پدرمان و امثال ایشان برای به ثمر نشاندن آن زندگی خویش را نهادند و حتی پس از آن نیز برای حفظ و پاسداری از آرمان های انقلاب و همچنین جان مردم به جبهه های جنگ شتافتند و در برابر متجاوز ایستادند.
سالروز تولد تو مادر عزیزمان مقارن با چنین ماهی است. ماهی که یادآور همان انقلابی است که پدرمان و همفکرانشان به جرم ایستادگی در مقابل کسانی که این میراث ارزشمند را به انحراف کشاندند و ارزش های آن را وارونه کردند، سومین سال اسارتشان را می گذرانند.
مادر جان
هیچ جمله ای را نمی یابیم که توان وصف آنچه بر شما در طول این سه سال روا رفته است را داشته باشد. فقط این را بگوییم که می دانیم شما نیز همچون پدر دربندمان در این سه سال جهادی دیگر در این راه حق کردید و هرگز در مقابل ظلم سر خم نکردید. امروز در سالروز تولدتان با تمام وجودمان صمیمانه ترین تبریک را نثار شما مادر عزیزمان می کنیم و امید داریم که این چشم انتظاری ها و دلتنگی ها نیز به زودی پایان می یابد، چرا که می دانیم همواره پیروزی از آنِ حق مداران خواهد بود.

از طرف: سوده، علی، امیر و نسترن سلیمانی
۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۰


جـــرس:
 در پی اظهارات اخیر رئیس جمهور فرانسه پیرامون مسئله اتمی جمهوری اسلامی، سخنگوی وزارت خارجه ایران با رد این اظهارات، آنرا "ادعاهای تکراری و بی پایه و اساس" خواند و تاکید کرد "این اظهارات دارای ماهیت سیاسی و تلاشی برای تحت الشعاع قرار دادن ماهیت صلح آمیز و شفافیت فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی است."
به گزارش خبرگزاری مهر، رامین مهمانپرست همچنین این امر را در جهت نادیده انگاشتن همکاریهای مستمر و نزدیک جمهوری اسلامی با آژانس بین المللی انرژی هسته ای دانست در صورتیکه بتازگی هیأتی از بازرسان این نهاد به کشورمان سفر کرده است.
وی با رد اظهارات رئیس جمهور فرانسه برای توجیه اقدامات اخیر این کشور علیه ملت ایران از جمله اعمال تحریمهای غیر قانونی و ناعادلانه و مخالفت ورزیدن با روند روز افزون پیشرفتهای علمی و فناوری کشورمان، تأسف خود را ابراز داشت.
مهمانپرست در پایان افزود: سارکوزی در اظهارات خود هیچگونه اشاره ای به وجود نیروگاههای اتمی و کلاهکهای هسته ای اسرائیل که در واقع تهدیدی علیه امنیت منطقه ای و بین المللی می باشد نکرده که این امر خود نشانگر یک نوع برخورد دوگانه و گزینشی است که از نظر ما مردود تلقی می شود.
نیکلای سارکوزی، طی روزهای اخیر مجددا نسبت به تداوم برنامه های اتمی جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده بود.
این درحالیست که روز گذشته در پی انتشار مفاد نامه دبیر شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سخنگوی گروه ۵+۱، و اعلام آمادگی ایران برای گفتگوهای مجدد، وزیر خارجه فرانسه، با استقبال از این موضوع اظهار داشت که این ممکن است آغاز گشایشی از سوی ایران باشد.
آلن ژوپه به خبرنگاران در وین گفت: "به نظر ما، نامه ایران همچنان مبهم است اما ممکن است آغاز گشایشی از سوی ایران باشد."
سعید جلیلی در نامه ای کوتاه به کاترین اشتون، آمادگی خود را برای گفت‌وگو در موضوعات گوناگون به منظور ایجاد همکاری‌های مشترک و سازنده اعلام کرده بود و سخنگوی کاترین اشتون تایید کرد که این نامه به دست اشتون رسیده است.

کشتی فرنگی ایران بر کرسی قهرمانی آسیا؛ سه طلا، یک نقره و یک برنز

تیم کشتی فرنگی کشورمان با کسب ۳ نشان طلا، یک نقره، یک برنز و ۵۴ امتیاز عنوان قهرمانی قاره کهن را به خود اختصاص داد.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون کشتی، رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی آسیا که از روز گذشته (پنجشنبه) در شهر گومی کره جنوبی آغاز شده بود عصر امروز با برگزاری دیدارهای اوزان ۹۶ و ۱۲۰ کیلوگرم به پایان رسید که در نهایت تیم ایران موفق به کسب ۳ نشان طلا، یک نقره و یک برنز شد و با ۵۴ امتیاز عنوان قهرمانی سال گذشته در ازبکستان را تکرار کرد.
هادی علیزاده پورنیا در ۷۴ کیلو، حبیب الله اخلاقی در ۸۴ کیلو و داود گیل نیرنگ در ۹۶ کیلو ۳ نشان طلا را برای کشورمان به ارمغان آوردند. افشین بیابانگرد در ۶۶ کیلو مدال نقره و محمد قربانی در ۱۲۰ کیلو مدال برنز را کسب کردند.
محسن حاجی پور در ۵۵ و حمید زارع در ۶۰ کیلو هم به ترتیب هشتم و هفتم شدند.
بدین ترتیب تیم ملی کشتی فرنگی ایران با ۵۴ امتیاز عنوان قهرمانی قاره کهن را از آن خود کرد.
کره جنوبی با ۴۷ امتیاز و چین با ۵۱ امتیاز به ترتیب بر سکوی سوم و دوم ایستادند.
قزاقستان که تا پایان مسابقات روز نخست در صدر جدول رده بندی قرار داشت در پایان با ۴۵ امتیاز چهارم شد. تیم های ژاپن و ازبکستان هم به ترتیب با ۴۵ و ۴۰ امتیاز عناوین پنجم و ششم را به خود اختصاص دادند.
- نتایج انفرادی اوزان هفتگانه این رقابتها به شرح زیر است:
۵۵ کیلوگرم: ۱- جانک بیک لی(کره جنوبی) ۲- المراد تسمراد اف(ازبکستان) ۳- کانی بیک زولچابیکوف(قرقیزستان) و شوتا تاناکورا(ژاپن) ۸- محسن حاجی پور(ایران)
۶۰ کیلوگرم: ۱- یربول کانی راتوف(قزاقستان) ۲- کازوما کوراموتو(ژاپن) ۳- سنگ جائه وو(کره جنوبی) و آتی کوچوکولوف(قرقیزستان) ۷- حمید زارع (ایران)
۶۶ کیلوگرم:۱- پان ژنگ(چین) ۲- افشین بیابانگرد(ایران) ۳- ولادمیر پوگودین(ازبکستان) و الدار کی راتوف(قزاقستان)
۷۴ کیلوگرم: ۱- هادی علیزاده پورنیا(ایران) ۲- تاکاهیرو کاناکوبو(ژاپن) ۳- آست آدیلوف(قزاقستان) وهیلانگ تیان(چین)
۸۴ کیلوگرم:۱- حبیب اله اخلاقی(ایران) ۲- بسیکی سالدادزه(ازبکستان) ۳- یری ژپوف ماکسات(قزاقستان) و نینگ دان(چین)
۹۶ کیلوگرم:۱- داود گیل نیرنگ (ایران) ۲- دی ژئو (چین) ۳- روسلان کامیلوف(ازبکستان) ۳- چانگ گان آن(کره جنوبی)
۱۲۰ کیلوگرم: ۱- یانگ مین کیم(کره جنوبی) ۲- عبدومالیک سارت بایف (قزاقستان) ۳- محمد قربانی(ایران) و مراد جان تویچیف(تاجیکستان)
- رده بندی تیمی:
۱- ایران ۵۴ امتیاز
۲- چین ۵۱ امتیاز
۳- کره جنوبی ۴۷ امتیاز
۴- قزاقستان ۴۵ امتیاز
۵- ژاپن ۴۵ امتیاز
۶- ازبکستان ۴۰ امتیاز
۷- قرقیزستان ۲۹ امتیاز
ذوالنوری: اداره کشور و منافع مردم در انتخاب احمدی نژاد آسیب ندید

جانشین سابق نمایندگی ولی فقیه با اتهام زدن به پیروان خط امام مدعی شد که در جریان رویدادهای پس از انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری همه ضد انقلاب زیر پرچم خط امام بودند. وی در عین حال احمدی نژاد را بهترین گزینه خواند و ادعا کرد که در کشور هیچ بحرانی ایجاد نشد.
مجتبی ذوالنوری دوشنبه شب در جمع طلاب و روحانیون استان کهکیلویه و بویراحمد وظیفه خواص را اینگونه تشریح کرد: به عنوان مثال اگر رهبری ارتباط با آمریکا را نفی کرد خواص باید دلایل و مواضعی که رهبری در این خصوص دارند را به فراخور درک و فهم اقشار مختلف مردم به جامعه انتقال دهند تا سبب برداشت‌های اشتباه از سیاست‌های مقام معظم رهبری نشود.
ذوالنوری در ادامه با اعتراف به انسجام حرکت اعتراضی مردم ایران در سال ۸۸ ادعا کرد: جهان غرب تمام امکانات دیجیتالی، ماهواره‌ای و اینترنتی خود را بسیج کرده بود و حتی حاضر نبود یک سایت اینترنتی در این زمینه غیر فعال شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجتبی ذوالنوری، وی با ادعای همراهی برخی از عناصر داخلی با دشمنان خارجی در رویدادهای سال ۸۸ مدعی شد: در فتنه کسانی هم که چهره‌شان را با گیریم خط امام پوشانده بودند به میدان آمدند.
وی با ادعای اینکه عقده کسانی مثل موسی‌خویینی‌ها که از امام کینه به دل داشتند در سال ۸۸ سرباز کرد، اظهار کرد: در فتنه سال ۸۸ هیچ گروه ضد انقلابی وجود نداشته که زیر پرچم خط امام حضور نداشته باشد.
وی ادعا کرد که جامعیت و کفایت رهبری و بصیرت و اعتقادات و باورهای دینی مردم، باعث شد نظام ولایی ایران در مقابل فتنه ۸۸ با اقتدار بایستد.
جانشین سابق نمایندگی ولی فقیه در سپاه با بیان اینکه برجستگی‌های رهبری در نظام ولایی ایران را هیچ رهبر سیاسی در دنیا ندارد، ادعا کرد: به همین دلیل است این رهبری ایران با حوادثی که دیگران در مقابل آن سکوت می‌کنند سکوت کند.
وی اظهار داشت: قدرت مدیریت بحران، شجاعت، قاطعیت، سعه‌صدر، حب و بغض برای خدا و سایر ویژگی‌های رهبری در جامعه اسلامی ما حول محور الهی جمع می‌شود نه در حزب و گروه.
ذوالنوری با ادعای اینکه مردم رهبری را در تنها نگذاشتند، گفت: اگر اتفاقی که در کربلا رخ داد در فتنه ۸۸ روی می‌داد و مردم به جای رهبری به دنبال خواص می‌رفتند حسین دیگری به مسلخ می‌رفت.
جانشین سابق نمایندگی ولی فقیه در سپاه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در دوران “فتنه سبز “برخی از خواص و دستگاه‌ها خوب عمل نکردند، یکی از این دستگاه‌ها را دانشگاه آزاد اعلام کرد و اظهار داشت: ماشین‌های دانشگاه آزاد اسلامی با آرم این دانشگاه با آب معدنی از فتنه گران پشتیبانی می‌کردند.
وی با بیان دانشگاه آزاد به حاکمیت وصل است، ادعا کرد:‌ در حالی که هیچ کجای دنیا اپوزسیون از داخل خود نظام و حاکمیت نیست، اما سیستم دانشگاه آزاد اعلام کرده بود هر دانشجویی که در راهپیمایی ۹ دی شرکت کند مشروط و مردود می‌شود.
ذوالنوری با بیان اینکه هیئت رئیسه مجلس هم موضع خوبی اتخاذ نکرد،‌ ابراز داشت: حتی برخی از اعضای هیئت رئیسه مجلس که پایگاه در نظام داشتند، در سیمای جمهوری اسلامی ایران حاضرشدند و به نفع فتنه گران سخن گفتند که البته مردم مقابل آنها ایستادند.
ذوالنوری جریان انحرافی را توموری بدخیم با ذاتی پلید معرفی کرد و مدعی شد: متاسفانه این توموربدخیم به مغز و نخاع چسبیده است و عمل جراحی آن کار آسانی نیست و هزینه سنگینی به دنبال خواهد داشت.
جانشین سابق نمایندگی ولی فقیه در سپاه با بیان اینکه باید با شیمی‌درمانی مانع رشد این تومور شویم،‌ ادعا کرد: باید از تحقق اهداف جریان انحرافی جلوگیری کنیم و عقبه و پشتیبان این جریان را از بین ببریم.
وی در ادامه با بیان اینکه با تمام مشکلات و آسیب‌های جریان انحرافی نباید آن را برجسته کنیم،‌ اظهار داشت: وزن و شأن جریان انحرافی این قدر نیست تا همه مجالس ما را مشغول کند زیرا با پرداختن بیش از حد به جریان انحرافی از ریشه فتنه دور می‌شویم.
ذوالنوری با بیان اینکه ایراد ما در موضوع انحراف و برخی موضوعات دیگر به احمدی نژاد درون سازمانی و درون خانوادگی است؛ ادعا کرد: ما می‌گوییم که آقای احمدی نژاد که شان شما در راس مخروط و با امتیاز ۱۰۰ است چرا سکوت کردید، ما ایشان را با اصحاب فتنه و آقای موسوی مقایسه نمی‌کنیم اینجا قیاس مع‌الفارق است زیرا در پایین‌ترین نقطه قرار دارند.
وی بر خلاف اصولگرایان که احمدی نژاد را عامل اصلی بحران کشور می دانند با نفی هر گونه بحرانی در کشور، انتخاب احمدی نژاد در انتخابات ۸۸ بهترین انتخاب از میزان گزینه‌های موجود دانست و گفت: اگر امروز هم به آن زمان برگردیم باز هم انتخاب ما ایشان خواهد بود.
وی بدون پرداختن به بحران های سیاسی و اقتصادی جاری ادعا کرد: اداره کشور و منافع مردم در این انتخاب آسیب ندید و بحران در کشور ایجاد نشد در حالیکه اگر سکان کشور به دست میرحسین موسوی افتاده بود تا امروز هم با بحران روبرو بودیم.
برای توسعه انرژی هسته ای، اعطای وام ۴ برابری به دانشجویان این رشته

قائم مقام صندوق رفاه دانشجویان وزارت‌ علوم از تدوین دستورالعمل پرداخت وام به دانشجویان مرتبط با رشته‌های انرژی خبر داد و گفت: در حال تعیین رشته‌های مرتبط و نهایی کردن این دستورالعمل برای سال ۹۱ هستیم تا از سال آینده این دستورالعمل اجرایی ‌شود.
منصور حبیب پور گودرزی در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: دانشجویان متقاضی که شرایط دریافت وام را دارند می‌توانند تا چهار برابر میزان عادی از تسهیلات موجود در قالب وام مسکن، تحصیلی و وام ودیعه مسکن استفاده کنند.
وی درخصوص میزان وام شهریه که براساس دستورالعمل به دانشجویان مرتبط با انرژی هسته‌ای پرداخت می‌شود، گفت: وام شهریه نیز به این دانشجویان تا سقف شهریه‌ای که می‌پردازند ارائه می‌شود و در واقع صد درصد شهریه این افراد به صورت وام به آنها پرداخت خواهد شد.
گودرزی خاطرنشان کرد: در راستای حمایت از توسعه انرژی هسته‌ای در کشور به همه دانشجویان متقاضی در این رشته‌ها وام اعطا می‌شود.

قتل و آتش سوزی، مرگ و جراحت؛ مدعی العموم کجاست؟

حوادثی که چند ماهه گذشته در حوزه اجتماعی رخ داده، اگر چه بدون مشابه پیشین نبوده، اما تواتر آن ذهن بسیاری را به این سمت برد که « چرا نهادهای مسئول حفظ جان شهروندان آسیب‌دیده، در مراجع قضایی پاسخگو نیستند؟» یا اینکه «چرا مراجع قضایی این موضوعات را پیگیری حقوقی نمی‌کنند؟»
۱۴بهمن امسال، ۷ کاروان از مشهد با ۲۴ اتوبوس راهی خوزستان شدند که در فاصله شهرستان اراک – بروجرد، اتوبوس دچار سانحه و واژگون شد. به دنبال این واژگونی، از ۳۶ دانش‌آموز حاضر در این اتوبوس، ۳ دانش‌آموز در دم جان سپردند و ۱۳ نفر دیگر که ۱۰ نفر دانش‌آموز و ۳ نفر همکار فرهنگی بودند، مجروح شدند.
* آذر امسال بر اثر آتش‌سوزی در یک مرکز نگهداری معلولان، دو نفر در محل حادثه فوت شدند و یک‌نفر هم بعد از انتقال به بیمارستان جان باخت. همچنین معلول دیگری که به خانواده تحویل داده‌شده بود، به‌دلیل خفگی حین غذاخوردن جان خود را از دست داد. ‌
* ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه چهارشنبه ۴ آبان امسال، آتش‌سوزی در خوابگاه دبیرستان پسرانه دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار منجر به مرگ چهار دانش‌آموز شد که دو دانش‌آموز بر اثر سوختگی شدید در در دم جان باختند و دانش‌آموز دیگری در بیمارستان خاتم الانبیا زاهدان و دیگری در بیمارستان مطهری تهران جان باختند. یک دانش‌آموز دیگر نیز به دلیل سوختگی مصدوم شد.
بامداد ۱۶ آبان ۸۹ نیز، به‌دلیل اتصال سیم‌های برق، خوابگاه مدرسه شبانه‌روزی چاه رحمان نصرت‌آباد زاهدان آتش گرفت و دانش‌آموزان در خواب غافلگیر شدند. در این سانحه دانش آموزی به دلیل خفگی ناشی از استنشاق دود جان سپرد و ۱۴ تن مصدوم و مسموم شدند.
*اوایل سال تحصیلی به دنبال سقوط یک سرویس مدرسه در یکی از روستاهای اردبیل، سه دانش‌آموز جان باختند.
* ۲ آذر امسال سقوط اتوبوس حامل دانشجویان تبریزی که برای زیارت عازم مشهد بودند، منجر به قطع عضو ۶ نفر شد.
حوادثی مانند حادثه آتش‌سوزی در مدرسه درودزن فارس که به تازگی منجر به پرداخت دیه شد، هنوز از خاطره‌ها محو نشده‌است.
جلب رضایت از خانواده‌ها و پایان ماجرا 
به گزارش ایلنا، اغلب این حوادث با جلب رضایت خانواده‌های این دانش‌آموزان به بایگانی سپرده شد اما برخی خانواده‌ها موضوع را از منظر حقوقی پیگیری کردند که منجر به دریافت دیه شد.
اما حکایت چنین پرونده‌هایی از منظر قانون نمی‌تواند در این مرحله به پایان برسد؛ حقوقدانان معتقدند که دادستان به‌عنوان مدعی‌العموم می‌تواند در این پرونده‌ها ادعای شکایت کند.
تعیین دیه تا حبس 
“بهمن کشاورز”، حقوقدان معتقد است: «با توجه به ماده ۶۱۶ قانون مجازات اسلامی بحث تعزیزات، هرگاه در نتیجه بی‌احتیاطی یا بی‌مبالاتی یا مهارت نداشتن و رعایت نکردن مقررات مربوط به موضوعی، قتل، ضرب یا جرح وارد شود، به نحوی که اگر آن مقررات رعایت ‌می‌شد، حادثه‌ای اتفاق نمی‌افتاد، قتل، ضرب و جرح در حکم شبه عمد و موجب تعیین دیه خواهد بود مضافا مسبب به یک تا سه سال حبس محکوم ‌می‌شود.»
این حقوق‌دان اضافه می‌کند: «رابطه علیت و سببیت بین خطای منتسب به متهم و حادثه ایجاد شده شرط اصلی مسوولیت است.»
کشاورز به‌عنوان نمونه از وضعیت رانندگان در حوادث یاد می‌کند و در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا می‌گوید: «راننده‌ای که با بی‌احتیاطی باعث بروز این حوادث ‌می‌شود (البته در مورد راننده، قواعد ویژه قانون مجازات اسلامی در تعزیزات یعنی مواد ۷۱۴ به بعد نیز باید رعایت شود) یا کارفرمایی که کارگران را بدون رعایت اصول ایمنی به کار وا ‌می‌دارد یا مدیر کارخانه‌ای که بدون اینکه تجهیزات لازم را در اختیار کارگران بگذارد، کارخانه را اداره ‌می‌کند یا ماشین آلات آن‌را به حفاظ‌ها و وسایلی که مانع از صدمه دیدن کارگران ‌می‌شود، مجهز نمی‌کند و مانند اینها، همه و همه ‌می‌تواند مشمول ماده۶۱۶ واقع شود.»
جرمی قابل گذشت نداریم
این حقوق‌دان با یادآوری یک ماده حقوقی جدید به تاکید می‌گوید: «با توجه به اینکه به موجب ماده ۷۳۶ قانون مجازات اسامی جدید التصویب، ماده ۷۲۷ قانون مجازات سابق در تعزیزات حذف شده‌است، ‌می‌توان نتیجه گرفت فعلا جرم قابل گذشت نداریم مگر مواردی که در قانون تصریح شده باشد که جرمی قابل گذشت است.»
هر شهروندی می‌تواند اعلام جرم کند
این حقوق‌دان تصریح می‌کند:« در حوادثی که برشمردیم و دانش‌آموزان یا دانشجویانی دچار سانحه شدند؛ هر شهروندی ‌می‌تواند در خصوص این موارد اعلام جرم کند و این اعلام جرم تشکیلات دادسرا را درگیر رسیدگی خواهد کرد.»
وی اضافه می‌کند: «در این گونه موارد شاکی باید صرفا اعلام شکایت کند و از مسببان حادثه خسارت بخواهد و تعقیب آنها را درخواست کند. مقام قضایی با توجه به بررسی‌‌هایی که ‌می‌کند تعیین خواهد کرد که مسبب یا مرتکب اصلی کیست یا چه کسانی هستند و حدود مسوولیت هر یک چقدر است؟»
البته به گفته این حقو‌ق‌دان در این‌گونه موارد «فرد اعلام کننده جرم نمی‌تواند به‌عنوان شاکی یا مدعی خصوصی موضوع را بعد از اعلام جرم تعقیب کند و به طریق اولی اعلام کننده جرم حق مطالبه خسارت ندارد و خسارت و دیه را باید شخص متضرر از جرم یا ولی او (اگر صغیر یا مجنون است) یا ولی دم او (اگر در اثر حادثه مرده است) مطالبه کند.»
این حقوق‌دان تاکید می‌کند که دخالت دادستان به‌عنوان مدعی‌العموم در تمام مواردی که برشمردیم، مسیر است.
این وکیل در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایلنا که طرح چنین دعاوی می‌تواند منجر به کاهش این گونه حوادث شود،‌ نیز به تاکید گفت: «بدون شک مطالبه حق و پافشاری بر آن‌، نه در این موارد بلکه در همه موارد، نه تنها لازم، بلکه واجب است زیرا صرف‌نظر از اینکه شاید این اقدام باعث کاهش تعداد موارد این‌گونه حوادث شود، اصولا تن به ظلم دادن و تسلیم در مقابل ستم جایز نیست.»
مدعی العموم طرح شکایت کند
یک وکیل دیگر نیز معتقد است «به تبع هر جرم، یک مسئولیت بدنی و یک مسئولیت کیفری واقع می‌شود؛ در جرایمی که جنبه عمومی موضوع در حادثه موجود است، باید مدعی العموم طرح دعوی کند.»
“نعمت احمدی” در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در مورد عدم پیگیری حقوقی پرونده‌های حوادثی که برای دانش‌آموزان یا دانشجویان در ماه‌های اخیر رخ داده، می‌گوید: «نهادی مانند آموزش و پرورش که دانش آموزان را به اردو برده باید مسئولیت کیفری وقوع این حوادث را بپذیرد.»
وی ادامه می‌دهد: «در حوادثی که مرتبط به اهمال پیمانکار است و به عنوان نمونه او از ابزار و وسایل نامناسب استفاده کرده، باید پیمانکار پاسخگو باشد اما این موضوع نافی مسئولیت کیفری آن نهاد و یا ارگان نیست.»
به گفته نعمت احمدی حتی زمانی که شاکی خصوصی پرونده یعنی اولیای دم دانش‌آموزان اعلام گذشت کند نیز این موضوع مسئولیت کیفری آن نهاد را رفع نمی‌کند و باید مدعی العموم در این گونه جرایم وارد پرونده حقوقی شود.»
جنبه عمومی جرایم به مدعی‌العموم مرتبط است
این وکیل توضیح می‌دهد: «جرایم دارای دو جنبه عمومی و جنبه خصوصی هستند تعقیب جنبه عمومی، به عهده داستان و مدعی العموم است به همین اعتبار از سوی مدعی العموم دنبال می‌شود اما جنبه خصوصی جرایم به افراد باز می‌گردد.»
نعمت احمدی افزود: «هر فرد به دلیل حادثه‌ای که برایش رخ داده می‌تواند طرح شکایت کند، در مواردی که جنبه عمومی یک حادثه مطرح است موضوع گذشت شاکی خصوصی مهم نیست چون با گذشت او مدعی العموم نباید از طرح شکایت بگذرد.»
این وکیل تاکید می‌کند: «براساس قاعده فقهی و حقوقی «تسبیب» نهاد، ارگان یا فردی که جرمی انجام داده از باب مسئولیتی که دارد، مورد تعقیب قرار می‌گیرد، حال ممکن است تقصیر داشته و قصوری مرتکب شده باشد یا اهمالی رخ داده باشد.»
وی تصریح می‌کند: «جرایمی که جنبه عمومی دارند باید از سوی مدعی العموم پیگیری شود.»
به گفته این حقوق‌دان مجریان برنامه‌هایی ماننداردوهای دانش آموزی یا خوابگاه‌هایی که محل استقرار دانش‌آموزان یا دانشجویان یا فرزندان بهزیستی است، با برگزاری چنین دادگاه‌هایی با شرح وظایف خود آشنا می‌شوند و متوجه می‌شوند که باید با اجرای تمهیداتی از وقوع چنین حوادثی پیشگیری کنند.»
وی در پایان تاکید می‌کند «هر مسئولی از باب اهمال تقصیر و قصور مکلف است پاسخگوی قانون باشد و مسئولیت کیفری و حقوقی خود را بپذیرد.»

آبزیان خلیج فارس، اینترنت و تلفن همراه بندرعباسی ها را نشانه رفتند

به دنبال مشکلات اینترنت در تهران مردم بندرعباس هم با مشکل قطعی اینترنت و تلفن همراه رو به رو شدند.
تاکنون هیچ دلیلی برای قطعی تلفنها و اینترنت در بندرعباس اعلام نشده و مردم بندرعباس همچنان از قطعی تلفن‌های ثابت سرگردان هستند.
قطعی دو روزه تلفن ثابت و اینترنت در بندرعباس مردم این شهر را سرگردان کرده و معلوم نیست چه زمانی این سرگردانی به پایان می رسد.
به گزارش مهر، اختلالات اینترنت در استان هرمزگان طی سالهای اخیر تبدیل به مسئله ای عادی برای مردم هرمزگان شده است و طی سالهای اخیر همواره اینترنت در هرمزگان یا با مشکل قطعی مواجه بوده و یا اینکه همواره از سرعتی معادل سرعت لاک پشت برخوردار بوده است.
اینترنت در حالی در استان هرمزگان همواره با مشکل مواجه بوده است که خطوط اصلی اینترنت کشور ابتدا از آبهای خلیج فارس و هرمزگان عبور می کند و به دیگر استانهای کشور می رسد.
اما این بار به جز قطعی اینترنت در هرمزگان خطوط تلفن ثابت در بندرعباس از روز گذشته با اختلالات فراوانی مواجه شده و بسیاری از تلفنهای ثابت قطع شده اند.
قطعی تلفنهای ثابت در هرمزگان موجب قطعی خطوط اینترنت خانگی نیز شده و بسیاری از کارهای مردم در دولت الکترونیک روی زمین مانده است.
برای قطعی خطوط اینترنت همواره دلایل مختلفی از سوی مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح می شود که یکی از مهمترین آنها تخریب فیبرهای نوری خلیج فارس به علت برخورد کشتی ها یا آبزیان مختلفی همچون دلفینها و کوسه ها با آن بوده است.
اما این بار معلوم نیست کدام یک از این دلایل موجب قطعی تلفنهای ثابت و خطوط اینترنت در هرمزگان بوده اند.
تاکنون هیچ دلیلی برای قطعی تلفنها و اینترنت در بندرعباس اعلام نشده و مردم بندرعباس همچنان از قطعی تلفنهای ثابت سرگردان هستند.

دو هفته طلایی صفارهرندی برای حمله به قلب دشمن

صفارهرندی در غیاب مشارکت مردمی، مدعی است که انتخابات موفق در کشور ده برابر موشک‌های فوق پیشرفته کشورمان در بازدارندگی دشمن تاثیرگذارتر است.
وی اظهار کرد: انتخابات پیش‌رو یک محک جدی است تا دشمنان بسنجند که علاقه و اعتقاد مردم به نظام و رهبری به چه میزان است چراکه دشمنان با شیوه‌های مختلف از جمله فشارهای اقتصادی تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا از این علاقه کم کنند.
مشاور فرهنگی فرمانده کل سپاه پاسداران به تبعیت از سردار جعفری و علی سعیدی ادعا کرد:  اخیراً ۶ الی ۷ نظرسنجی معتبر انجام شده ‌و تمامی آنها حکایت از انتخاباتی با حضور حدود ۶۰ درصدی در انتخابات مجلس نهم دارند.
محمدحسین صفار هرندی مشاور فرهنگی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در اولین همایش مدیران هیئت‌های مذهبی بسیجی و نخبه سراسر کشور سخن می‌گفت اظهارداشت: اخیرا خاتمی در جلسه‌ای گفته است که بهترین حالت برای ما حضور زیر ۳۰ درصد مردم است چراکه برخی از طیف‌های اصلاح‌طلبان می‌خواهند بگویند با حذف آنها انتخابات ورشکسته می‌شود بنابراین می‌گویند که نظام باید به آنها امتیاز بدهد لذا کاهش میزان مشارکت مردمی خواست دشمنان است.
به گزارش فارس، وی مخالفان شرکت در انتخابات را “خائنان وطن‌فروش” و ” اراذل و اوباش” توصیف کرد و گفت:عده‌ای خائن از امروز برای دشمنان ملت توجیه فراهم می‌کنند و سعی می‌کنند انتخابات با مشارکت پائین صورت گیرد تا آنها بتوانند نقشه‌های آینده خود را عملی کنند، به همین دلیل حضور گسترده مردم در انتخابات جنبه امنیتی دارد. عده‌ای از این ارذل و اوباش در رسانه‌های بیگانه به ابزار دست دشمن تبدیل شده‌اند و سعی دارند علیه انتخابات دروغ‌پراکنی کنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت اول احمدی نژاد دو هفته باقیمانده تا انتخابات را دو هفته طلایی توصیف کرد و گفت: توپخانه‌های دو طرف بطور مرتب در حال کار است و می‌خواهند مغزها و ذهن‌ها را تسخیر کنند بنابراین باید به مخاطبان آگاهی داد و با ارائه اندیشه درست اطرافیان خود را مجهز کنیم.
وی ادعا کرد:  هر رأی مردم یک تیر به قلب دشمن است.

بیست و یکمین روز؛ نامزدهای انتخاباتی ما در حبس هستند

نامزدهای انتخاباتی: علیرضا فلاحتی، سیدضیانبوی، عیسی سحرخیز و مهدی فروزنده پور

گروه اجتماعی کلمه: به لیست زندانیان پس از انتخابات نگاه کنید. اتهام بیشتر آنها یکی است: “عضویت در یکی از ستادهای تبلیغاتی میر حسین موسوی و یا مهدی کروبی.” در واقع اتهام آنان شرکت در انتخابات است، پرشور کردن فضای انتخابات است، اتهام آنان این است که میزان را رای مردم می دانستند. آنان بازداشت شدند چون بر خلاف میل یک جناح تمامیت خواه عمل کرده بودند، آنان بازداشت شدند چرا که نخواستند سکوت کنند، آنان بازداشت شدند چون مخالف دروغ بودند و آزادی را باور داشتند. انحصار طلبان می خواستند که جمهوریت نظام را قربانی تمامیت خواهی خویش کنند و بر خلاف آنچه که امام گفت و قانون اساسی بر آن تاکید کرده است رای یک نفر را به جای همه بخوانند. اما زنان و مردان آزاده این سرزمین، وارثان خود شهدا تن نداند به این دکیتاتوری آشکار و ایستادند بر سر پیمان خویش با مردمانشان و از این رو نیز راهی زندان شدند. با این تفاضیل چطور می توان در انتخابات شرکت کرد هنگامی که:
ضیا نبوی دانشجوی در تبعید اما همچنین سبز و استوار
سخنگوی شورای دفاع از حق تحصیل و دانش آموخته رشته مهندسی شیمی از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل است که در آزمون کارشناسی ارشد سال ۸۷ موفق به کسب رتبه تک رقمی در رشته جامعه شناسی شده بود اما با این همه از تحصیل محروم شد.
سید ضیاالدین نبوی در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ همراه دختر عموی‌اش عاطفه نبوی بازداشت و به ۱۵ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد که ۱۰ سال از این حبس در شهرستان ایذه است. این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ده سال حبس در تبعید تبدیل شد . ضیا نبوی در ۸۹/۷/۱ بدون اطلاع قبلی به زندان کارون اهواز منتقل شد و در حال حاضر در شرایط بسیار سختی بسر می برد . نکته جالب توجه در خصوص پرونده ضیاء نبوی این است که او را به جرم ارتباط با سازمان مجاهدین خلق (منافقین) راهی زندان کرده اند و چنین حکم سنگینی داده اند اما ضیاء بارها و بارها اعلام کرده که از این سازمان تروریستی بیزار است و به هیچ وجه حاضر نیست حتی برای دقیقه ایی به عضویت این سازمان در آید. همبندیان سابق این دانشجو میگویند که او همواره رویه سازمان را نقد می کرده و با توجه به روحیات و طرز تفکری که دارد به هیچ عنوان چنین اتهامی برازنده او نیست و معلوم نیست بر چه اساسی نیروهای امنیتی چنین اتهامی را به او زده اند.
ضیا نبوی در زندان کارون اهواز اقدام به نوشتن خاطرات و افکارش در زندگی کرد که حاوی نکات ریز و دقیق انسان شناسانه و جالبی است: “خواسته ی من اینبار ابتدائا وضعیتی بود که کسی به من تعدی نکنه و از همین منظر بود که دموکراسی، در معنای حکومت «قانون» این بار برای من ارزشمند شد. در واقع در طی دوران حبس، از بازجوئی گرفته تا بازپرسی و دادگاه، صدور حکم، تبعید، جابه جائی و وقایعی که بعدا رخ داد، مهم ترین پرسشی که در معنای سیاسی برای من مطرح بود، این بود که؛ «چگونه می توان انسان ها را ملزم به رعایت حدود و مرزهائی کرد که به یکدیگر آسیب نرسانند؟”
او همچنین در نامه ایی زندان کارون اهواز را مرز بین زندگی انسانی و حیوانی خواند و نوشت: ” آنچه در این جا می گذرد حقیقتا “ورای حد تقریر” است و قابل بازنمائی نیست! من چنین وضعیتی را نه پیش از این تجربه کرده بودم و نه جائی خوانده یا شنیده بودم. هیچ فیلمی یا داستانی تاکنون زندان را این گونه تصویر نکرده بود و هرگز در مخیله ام هم نمی گنجید که چنین جایی ممکن است وجود داشته باشد! شاید بتوان گفت که همه ی مصیبت های اینجا از این نکته بر می خیزد که انسان در یک محیط بسیار کوچک و بسته و به غایت آلوده با شمار زیادی از انسان های متفاوت و نامتناجس مواجه است و مجبور است تمامی لحظات خود را در چنین وضعیتی بگذراند. واقعا برای خودم هم جای سوال است که چگونه می توان توصیف کرد جایی را که حتی هوای سالمی برای تنفس و یا چند متر فضای خالی برای قدم زدن وجود ندارد! در این چند ماهی که در این زندان به سر می برم گاهی وقتی افکار و رفتارم را در طول شبانه روز مرور می کنم به نتایج عجیبی می رسم، احساس من این است که کم کم زندگی ام از محتوای انسانی تهی می شود…”
وی همچنان بدون مرخصی در زندان به سر می برد..
علیرضا فلاحتی خانواده شهدا کماکان هدیه می دهند به وطن
عضو ستاد ۸۸ (جوانان حامی خاتمی و میرحسین) و ستاد مهندس موسوی و از اعضای اصلی شاخه جوانان جبهه مشارکت در استان مازندران است. او در تاریخ ۲۸/۱۱/۸۸ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی دستگیر شد و دوران یک ماهه بازداشت خود را در زندان اداره اطلاعات ساری و متی کلای بابل سپری کرد. فلاحتی در ابتدا ضمن رد اتهامات وارده از سابقه انقلابی خود و خانواده اش که چهار شهید را تقدیم انقلاب کرده سخن گفت. او سپس با اشاره به فعالیت در ستاد ۸۸ ذیل عنوان رییس ستاد ضمن برشمردن فعالیتهای خود رای ۸۵ درصدی ناشی از این انتخابات را حاصل تلاش شبانه روزی خود و دوستانش در ستاد های کشور اعلام نمود.
رئیس ستاد ۸۸ شهرستان بابل در تشریح شرایط اسفناک دوران بازجوئی عنوان کرد که به صورت طویل المدت نمی توانست از سلول خارج شود و فقط دستی را می دید که برای او غذا می آورد. او از شرایطی گفت که در بین بازجویی ها ارتباط تلفنی را با منزل ایشان برقرار می کردند و دختر ۱۲ ماهه او پشت خط تلفن او را صدا می زد و بازجویان دیدار نوزادش را منوط به اعتراف علیه خود و دیگران کرده بودند! او سپس به تشریح وضعیت پدر معلول خود پرداخت که “برای دیدار من ساعت ها با توجه به وضعیت نامناسب جسمی در مقابل اداره اطلاعات می نشست .” مسئول شاخه جوانان جبهه مشارکت استان مازندران سپس به شرایط نامناسب بهداشتی و سلولهای انفرادی زندان متی کلای بابل اشاره کرد که مجبور بود برای رفتن به دستشویی مدت ها در بزند اما کسی جوابگو نبود.
او یک دختر کوچک سه ساله دارد و در بند نامناسبی در بابل نگهداری می شود.
مهدی فروزنده پور، اتهام: رییس دفتر مهندس میر حسین موسوی
رییس دفتر میرحسین موسوی دارای فوق لیسانس مدیریت، از ۲۲ سال پیش کارمند نهادریاست جمهوری بوده است. او در آخرین سمت خود ریاست دفتر موسوی را در فرهنگستان هنر برعهده داشت.
فروزنده در تاریخ هفتم دی ماه ۱۳۸۸ در منزل شخصی‌اش توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود.فروزنده پور بعد از گذشت بیش از دوماه بازداشت انفرادی و گذراندن بازجویی های فراوان در اسفند ۸۸ با تودیع وثیقه آزاد شد اما هم اکنون بار دیگر به زندان رفت.
او که از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس است در دادگاه به پنج سال حبس تعزیری محکوم گردید .
بهمن احمدی امویی در نامه ای به همسرش درباره مهدی فروزنده پور می نویسد: محمد مهدی فروزنده پور، رییس دفتر مهندس میرحسین موسوی در فرهنگستان هنر را که یادت هست. این روزها زیاد با هم حرف می زنیم، دیروز او از گذر زمان گلایه می کرد و می گفت: «در تمام این سال ها چیزهایی توی ذهن ما کرده بودند که شده بود دیوارهای بین ما و بقیه مردم. نمی گذاشتند مردم، جامعه و اطرافم را آن طور که هستند، ببینیم. آدم ها را با مسلک ها و مرام هایی که معلوم نبود چقدر درست است، انگ می زدند و این انگ ها توی ذهن ما تبدیل به تابوهایی شده بودند، تابوهایی که نباید به آنها نزدیک شد.” فروزنده پور با افسوس می گفت: «در چند ماهی که بین زندانیان هستم، تازه فهمیدم چقدر دور خودمان دیوار کشیده بودیم و خیلی ها را نمی دیدیم» و بعد به بچه های ملی-مذهبی توی اتاق هفت که با آنها هم اتاق است، اشاره کرد: «خیلی آدم های با صفا و پاکی هستند، یا آن دانشجوی جوان که گرایش چپ دارد. چرا نمی گذاشتند که این آدم ها را به صفت انسان بودن شان ببینیم و بشناسیم.” حرفهای فروزنده پور برایم جالب بود، او هم داشت به چیزهایی فکر می کرد که من چند روزی به آن می اندیشیدم: دیوار، دیوار و باز هم دیوار و دیوار.”
عیسی سحرخیز: صدای حق گویی یک ملت
روزنامه‌نگار و فعال سیاسی متولد ۱۰ بهمن ماه ۱۳۳۲ در شهر آبادان ایران است. او در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی مدتی مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود.
این روزنامه‌نگار در رشته‌ی اقتصاد از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و از سال ۱۳۶۱ به عنوان خبرنگار و کارشناس اقتصادی در خبرگزاری رسمی دولت ایران (ایرنا) به فعالیت پرداخت. سحرخیز همچنین مدیر مسئول نشریه‌ی آفتاب و اخبار اقتصاد نیز بود. از دیگر فعالیت‌های او فعالیت در زمینه‌ی نشر کتاب در ایران و مدیریت انتشارات قلم بوده است.
در سال ۱۳۷۸ پس از اقدام قوهٔ قضائیه علیه او، عیسی سحرخیز از سمت مدیرکلی مطبوعات داخلی وزارت ارشاد استعفا داد. برخورد قوهٔ قضائیه به دلیل ارایه‌ی مجوز انتشار به روزنامه‌ی «زن» بود که در محاق توقیف قرار داشت. در همین رابطه او در سال ۱۳۸۲ محاکمه و به یک سال محرومیت از اشتغال در مناصب دولتی محکوم شد. سحرخیز بنیانگذار «انجمن دفاع از آزادی مطبوعات ایران» نیز هست
عیسی سحرخیز در جریان پیامدهای اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۸۸ بازداشت شد. هفته‌ی قبل از آن در ۳۰ خرداد، از دفتر سعید مرتضوی، دادستان تهران با او تماس گرفته و از او خواسته بودند روز بعد خود را به دادستانی معرفی کند، اما او گفته بود تا چند روز آینده خارج از تهران است و نمی‌تواند به دادستانی مراجعه کند. وی پس از بازداشت به سلول‌های انفرادی زندان اوین منتقل شد. در جریان دستگیری مورد ضرب و شتم شدید ماموران امنیتی قرار گرفت و دنده‌های او شکست. اتهام سحرخیز مربوط به مصاحبه‌ای در آن سال بود با عنوان «من الان در زندانی به نام ایران محبوس هستم.” است. او داداگاه های مختلف با قضات متفاوت را گذراند ودر تاریخ ۵ مهر ۱۳۸۹ و بعد از نزدیک به ۱۵ ماه بازداشت با حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به سه سال زندان و پنج سال ممنوعیت و محرومیت از فعالیت‌های سیاسی و مطبوعاتی محکوم گردید.
وضعیت جسمی عیسی سحرخیز در طول دوره بازداشت طولانی مدتش به خاطر شکنجه‌ها و فشارهای شدیدی جسمی و همچنین سلول‌های انفرادی بسیار حاد شد. به طوری که در تاریخ ۱۶ مرداد ماه ۱۳۸۹ وضعیت جسمی او که از ناراحتی قلبی نیز رنج می‌برد بسیار وخیم عنوان شد. این روزنامه نگار دربند در نوبت های مختلف در کنار هم بندنی های خود در زندان رجایی شهر یا به صورت فردی به دلایل مختلف دست به اعتصاب غذا زد و مدتی پیش به دلیل وضعیت نامساعد جسمی به بیمارستان منتقل شد.
تلفن همراه شما را خودخواه می کند

هرچند که تلفن همراه اساسا وسیله ای برای تقویت روابط اجتماعی بین افراد به شمار می رود اما استفاده از تلفن همراه باعث انزوای افراد از انجام فعالیت های اجتماعی شده و آنها را خودخواه تر می کند.
یونایتدپرس می نویسد که این تحقیقات در دانشگاه مریلند آمریکا انجام شد و در آن گروههای زیادی از دانشجویان زیر ۲۰ سال شرکت داشتند.
پژوهشگران دریافتند این جوانان بعد از گذشت مدت کوتاهی از استفاده از تلفن همراه از شرکت در خدمات اجتماعی و کار داوطلبانه در محل تحصیل خودداری کردند اما آنهایی که از تلفن همراه استفاده نکردند، با انجام این کارهای داوطلبانه موافقت کردند.
این تحقیقات همچنین نشان داد که جوانان استفاده کننده از تلفن همراه از پاسخ دادن به برخی از سوالاتی که پاسخ آنها را می دانستند خودداری کرده و روی گردادند.
برپایه این تحقیقات، میزان خودخواهی و بی توجهی دانشجویان دارای تلفن همراه به حدی رسید که آنها به درخواست پژوهشگران برای ترسیم تصویری از تلفن همراه خود و شرح مختصر چگونگی استفاده از آن هیچ گونه توجهی نکردند.
پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که استفاده از تلفن همراه ادامه نیاز به ارتباط را در برخی افراد می کشد و تمایل آنها را برای تماس یا انجام هرگونه فعالیت یا رفتار اجتماعی با مردم را کاهش می دهد.
رشد جمعیت منفی است/ مردم بچه دار نمی شوند

در حالی که احمدی نژاد کنترل جمعیت را مساله ای غربی می داند، وزیر بهداشت خبر داد نرخ رشد جمعیت کشور به ۱٫۳ درصد رسیده است که نشان ‌دهنده کاهش سریع رشد جمعیت است.
به گزارش مهر، دکتر مرضیه وحید دستجردی در حاشیه مراسم رونمایی از نقشه تحول نظام سلامت کشور افزود: اگر با همین آهنگ پیش برویم، نرخ رشد جمعیت در آینده‌ای نزدیک منفی می‌شود.
احمدی نژاد سال پیش گفته بود که اجرای شعار “دو بچه کافی است” به این معناست که “۴۰ سال دیگر نامی از ملت ایران باقی نماند”.
نمایندگان مجلس نیز سخنان احمد نژاد را غیر کارشناسی دانسته و گفته بودند که “دولت مشکلات افراد بیکار جامعه را که درصد بالایی را تشکلیل می دهند حل کند، جمعیت صد میلیونی پیش کش.”
هر چند دولت محمود احمدی نژاد یک سال پیش لایحه ای به مجلس ایران داد که در مواردی فرزندان چهارم و بعد آن هم بتوانند از امتیازات قانونی برخوردار شوند، اما رشد تورم و گرانی
به گونه ای است که حتی نرخ ازدواج نیز بشدت کاهش یافته است و کارشناسان از عدم تمایل جوانان برای تشکیل خانواده خبر داده اند.
انتقال دوباره سحرخیز به بیمارستان قلب

عیسی سحرخیز، روزنامه نگار زندانی، در پی وخامت مجدد شرایط جسمی و وضعیت نامناسب قلبی، به بیمارستان قلب امیرآباد منتقل و بستری شده است.
به گزارش جرس، بر اساس مشاهدات کارمندان بیمارستان مذکور، ماموران دست و پای این فعال مطبوعاتی زندانی را به تخت به صورت ضربدری بسته اند.
ماه گذشته نیز، عیسی سحرخیز به دلایل وضعیت وخیم جسمی، به طور ناگهانی از زندان گوهردشت به بیمارستان امام خمینی منتقل گردیده بود، که مجددا به زندان بازگردانده شد.
گفته می شود برخی فشارهای وارده از سوی محافل خاص، سبب ناتمام ماندن درمان دیسک کمر و ناراحتی حاد گردن و همچنین اعصاب پای وی شده بود و کادر پزشکی مجتمع بیمارستان امام خمینی تهران، تحت فشار دکتر امامی، معاون انتصابی وزیر بهداشت و درمان و رئیس مجتمع آن بیمارستان، مجبور شدند کار درمانی عیسی سحرخیز را متوقف کنند.
عیسی سحرخیز روزنامه نگار و مدیر کل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد در دولت محمد خاتمی، طی حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ بازداشت شد، که طبق شواهد، در جریان دستگیری مورد ضرب و شتم شدید ماموران امنیتی قرار گرفت و دنده‌های وی شکست.
سحرخیز از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به اتهام توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام به سه سال حبس محکوم شده بود اما در تاریخ ۱۴ مرداد ماه امسال طی حکمی به دو سال حبس دیگر به دلیل فعالیت های مطبوعاتی سابقش محکوم شد.گندم به جای پول نفت، روسیه هم به هند پیوست

در حالی که هند در صدد است به جای پرداخت پول نفت به ایران گندم بفروشد، روسیه نیز بزودی به ایران گندم خواهد داد.
رویترز گزارش داد که بازرگانان ایرانی همچنین قصد دارند مقادیر بیشتری گندم از روسیه با روبل خریداری کنند.
بر اساس این گزارش، در حالی که تحریمهای بین المللی بر ضد ایران تشدید شده است، تهران طی دو هفته اخیر تلاشهای خود را برای خریداری گندم در بازارهای بین المللی افزایش داده و تا کنون ۱٫۱ میلیون تن گندم خریداری کرده است.
مقامهای ایران همچنین در حال مذاکره با کشورهای فروشنده گندم و غلات برای مبادله پایاپای با نفت و طلا هستند .
تحریمهای بین المللی مانع از پرداخت پول اقلام مورد نیاز ایران با ارزهای معتبر دلار و یورو شده است .
منابع آگاه افزودند، ایران برای ماههای فوریه تا آوریل ۲۰۱۲ میلادی بیش از ۴۲۰ هزار تن گندم از آلمان ۳۰۰ تا ۳۶۰ هزار تن از کانادا ۲۴۰ هزار تن از برزیل و ۲۰۰ هزار تن نیز از استرالیا خریداری کرده است.
این در حالی است که دو شرکت بزرگ آمریکایی در این قراردادها نقش و مشارکت داشته‌اند.
شرکت آمریکایی کارگیل هفته گذشته اعلام کرد، علی رغم تحریمهای بین المللی بر ضد ایران، قصد دارد صادرات گندم به این کشور را ادامه دهد .
منابع آگاه افزودند، در حالی که سیستم مالی ایران برای پرداخت پول گندم وارداتی با مشکلات زیادی روبرو است، این کشور قصد دارد مبادلات خود را با شرکتهای بین المللی به صورت پایاپای انجام دهد . منابع آگاه افزودند: دولت ایران با استفاده از شرکتهای سوییسی بخشی از پرداخت های بانکی و مالی خود در آسیا را انجام می دهد . تجار بخش خصوصی ایران نیز قصد دارند، برای دور زدن تحریمهای بین المللی گندم مورد نیاز خود را از روسیه با ارز روبل وارد کنند .
ایران سالانه ۴.۵ میلیون تن غلات وارد می‌کند که ۳.۵ میلیون تن از این مقدار خوراک دام این کشور است.
ممنوعیت معاملات مالی جهانی با ایران/ ارائه ارز در مبادی خروجی فرودگاه ها

متقاضیان دریافت ارز مسافرتی پس از پرداخت معادل ریالی ارز مورد نیاز خود به شعب ارزی بانک‌های ملی و ملت در سطح شهر و دریافت سند حسابداری یا رسید مربوطه به شعبه‌ بانک‌های یادشده مستقر در مبادی خروجی فرودگاه (‌پس از گیت خروجی) مراجعه و در مقابل ارائه سند حسابداری یا رسید ،برای دریافت ارز مسافری خود اقدام کنند.
به گزارش واحد مرکزی خبر، در سند حسابداری یا رسید باید مبلغ ، نام متقاضی، کد ملی، شماره گذرنامه و سایر اطلاعات مرتبط درج و ممهور به مهر و امضای شعبه ‌باشد.
در همین حال پایگاه اینترنتی آبزرور گزارش داد، دیپلمات های عالی رتبه آمریکا و اتحادیه اروپا اعلام کردند اتحادیه اروپا قصد دارد عملیات مالی جهانی بانک های ایران را ممنوع کند .
بر اساس این گزارش بزرگترین سازمان های اعتباری جهان در چارچوب سیستم سوییفت فعالیت می کنند.
گروه ۱+۵ مرکب از ۵ عضو دایمی شورای امنیت و آلمان از سال ۲۰۰۳ میلادی به همراه آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهان آن است که ایران کارهای مربوط به غنی سازی اورانیوم را متوقف سازد.
وزیران امور خارجه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ۲۳ ژانویه در اجلاس خود در بروکسل تصمیم گرفتند، واردات نفت از ایران به کشورهای اروپایی را تحریم کنند.
کشورهای عضو اتحادیه اروپا قصد دارند، تا اول جولای سال ۲۰۱۲ واردات نفت خود از ایران را بطور کامل متوقف کنند.
اتحادیه اروپا علاوه بر تحریم نفتی و اعمال تحریم های مالی علیه بانک مرکزی ایران همچنین ممنوعیت صادرات تجهیزات اساسی برای صنعت نفت و انتقال فناوری های مربوطه به ایران را برقرار کرده است.
تعطیلی ٢۵ درصد از صنایع در نتیجه اجرای طرح هدفمندی یارانه

دبیر انجمن صاحبان صنایع استان تهران گفت: ٢١ درصد کارخانجات نیمه فعال و ١٦ درصد رو به تعطیلی هستند و ٢۵ درصد نیز عملا تعطیل شده‌اند.
به گزارش مهر، مهدی میرعبداللهیان در دومین جشنواره تجلیل از مدیران برتر و اشتغال زا گفت: در حال حاضر ٩٠ بنگاه صنعتی به لحاظ حجم فعالیت در رتبه‌های برگزیده کشوری جای دارند، این درحالی است که متاسفانه در حال حاضر صرفا ٣٨ درصد از کارخانجات داخلی فعال هستند.
دبیر انجمن صاحبان صنایع استان تهران افزود: ٢١ درصد کارخانجات، نیمه فعال و ١٦ درصد رو به تعطیلی هستند و ٢۵ درصد نیز عملا تعطیل شده‌اند.
وی تصریح کرد: هم اکنون برای راه‌اندازی هر شغل نیازمند ١٠٠ میلیون تومان سرمایه‌گذاری هستیم در حالی که به نظر می‌رسد حفظ اشتغال موجود باید در اولویت قرار گیرد.
دو کارگر ساختمانی دچار گازگرفتگی شدند

خبرگزاری هرانا - نشت گاز منوکسیدکربن در یک اتاقک کارگری دو کارگر ساختمانی را مسموم کرد.
اکبر فرمانی فرمانده آتش‌نشانان اعزامی به این حادثه با بیان اینکه آتش‌نشانان ایستگاه ۲۲ در ساعت ۹: ۱۷روز گذشته از طریق تماس سامانه ۱۲۵ در جریان وقوع گازگرفتگی در منطقه خانی‌آباد نو قرار گرفتند گفت: آتش‌نشانان با حضور در محل حادثه دریافتند که دو کارگر در اتاقک موقت کارگری ساخته شده در زیرزمین یک ساختمان درحال احداث، دچار گازگرفتگی شدند.
وی با بیان اینکه آتش‌نشانان پس از بازکردن در ورودی این اتاقک، دو کارگر را در حالی که قادر به هیچ حرکتی نبودند، یافتند افزود: نیروهای آتش‌نشانی این دو کارگر را به بیرون از اتاقک منتقل کردند.
به گزارش ایسنا، وی علت گازگرفتگی این افراد را استفاده از منقل ذغال روشن برای گرم‌کردن اتاقک کارگری عنوان کرد و تصریح کرد: هر دو مصدوم با حضور عوامل اورژانس برای مداوا به مرکز درمانی اعزام شدند.