۱۳۹۰ بهمن ۲۶, چهارشنبه

روز چهارشنبه بخش چهارم، تحلیل ها و آخرین گزارشات از اعتراضات، بازداشتها، زندان، و بیدادگاهها --- بیانیه ها

استفاده ارتش سوریه از شهروندان بعنوان سپر انسانی

بی خبری از وضعیت بازداشت شدگان راهپیمایی دیروز

ندای سبز آزادی
با گذشت یک روز از راهپیمایی سکوت بیست و پنجم بهمن ماه، همچنان از وضعیت بسیاری از بازداشت شدگان این روز خبری در دست نیست.

روز گذشته پس از تاریک شدن هوا، ماموران اقدام به دستگیری گسترده راهپیمایان در چند نقطه از شهر تهران کردند. گفته می شود نیروهای لباس شخصی با ظاهری مثل مردم عادی و در میان راهپیمانان نفوذ کرده و معترضان رو شناسایی می کردند. با این حال برخی گزارش ها حاکی است، تعداد زیادی از بازداشت شدگان که به کلانتری های مختلف منتقل شده بودند، در آخرین ساعات شب گذشته آزاد شدند.
با این حال گزارش رسیده به ندای سبز آزادی حاکی است، تعدادی از دستگیر شدگان که به ظن نیروهای امنیتی، به سازماندهی شعارها می پرداخته اند همچنان در بازداشت به سر می برند و از سرنوشت آنان خبری در دست نیست.
راهپیمایی دیروز که به دعوت شورای هماهنگی راه سبز امید و در اولین سالگرد حصر غیر قانونی رهبران جنبش سبز برگزار شد، در جو شدید امنیتی و با حضور سنگین نیروهای نظامی و انتظامی مواجه شد. با این حال به نظر می رسد نیروهای امنیتی در ساعات اولیه و با وجود حضور سنگین و محسوس خود در خیابان ها، تلاش می کردند از برخورد حساسیت برانگیز با راهپیمایان بپرهیزند. اما با شکل گیری راهپیمایی و افزایش جمعیت، و همزمان با تاریک شدن هوا، اقدام به دستگیری گسترده در نقاط مختلف تهران کردند.
از سوی دیگر، شب گذشته در بسیاری از محلات شهر تهران و خیابان‌های اصلی شهر، از ساعت هشت شب، صدای سوت اعتراض حامیان جنبش سبز شنیده شد و فراخوان سوت اعتراض رسانه‌های حامی جنبش سبز با استقبال گسترده حامیان جنبش سبز مواجه شد. فریاد الله اکبر تعداد زیادی از شهروندان تهران نیز از پشت بام و پنجره‌ خانه‌های محلات متعددی در تهران شنیده شد.
پیش از این سایت‌های اینترنتی نزدیک حامی جنبش سبز فراخوانی از «جمعی از جوانان سبز ایران» منتشر کرده‌بودند که از حامیان جنبش سبز دعوت کرده‌ بود روز ۲۵ بهمن، ساعت ۲۰، با دمیدن در سوت از پشت بام و پنجره خانه خود یا در خیابان، در سالگرد حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، برای دقایقی به شکل نمادین اعتراض خود را به این حصر و نیز بی‌کفایتی اقتصادی دولت و فشارهای مضاعف و اجتناب‌پذیر اقتصادی بر مردم اعلام کنند.دستگیری فعال کارگری، مهرداد امین وزیری
کمیته هماهنگی - 25 بهمن
بر اساس گزارش رسیده، ظهر روز سه شنبه 25 بهمن 1390، مهرداد امین وزیری از فعاللین کارگری شهر سنندج و عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، توسط مامورین لباس شخصی در محل کار خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. همچنین لازم به ذکر است که مامورین کیس کامپیوتر نامبرده را نیز ضبط کرده و به همراه خود بردند.
این گزارش حاکی است که مهرداد امین‌وزیری به دلیل اتهامات واهی در تاریخ 30/7/90 در شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به یک سال حبس که به مدت 5 سال تعلیق است، محکوم شده بود.
کمیته ی هماهنگی ضمن محکوم کردن دستگیری این فعال کارگری، خواستار آزادی کلیه فعالین کارگری و زندانیان سیاسی دربند می باشد.
قطعنامه اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران
در مورد تحریمهای اقتصادی و تهدیدات جنگی


اخبار روز: 
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران سیاست های توسعه طلبانه وجنگ طلبانه سرمایه داری جهانی را شدیدا محکوم می کند و خود را در جبهه جهانی طبقه کارگر، در کنار جنبش ضد سرمایه داری و ۹۹ درصد مردم جهان، برای صلح واقعی و پایدار برمبنای آزادی، برابری، عدالت اجتماعی و اقتصادی و محو استثمار می داند.

·       اتحاد بین المللی تهدید به دخالت نظامی و جنگ علیه ایران از سوی آمریکا و متحدینش و نیز فراهم کردن شرایط نظامی از سوی رژیم جمهوری اسلامی ایران برای سرکوب شدیدتر مبارزات کارگران و دیگر اقشار زحمتکش جامعه برای حقوق انسانی خود را به شدت محکوم می کند. اتحاد بین المللی، از موضع استقلال طبقاتی کارگران، هر دو سوی این نزاع را بورژوایی، سرکوبگر و ضدکارگر میداند. ما همه جا علیه سیاست های میلیتاریستی، ویرانگر و ضدبشری آمریکا و متحدینش مبارزه خواهیم کرد و همزمان از منظر استقلال طبقاتی کارگران به تلاش ها و فعالیت های خود برای کسب حمایت های بین المللی طبقاتی و مترقی از مبارزات کارگران علیه کلیت سرمایه داری و رژیم ضدکارگر جمهوری اسلامی ایران ادامه خواهیم داد.

·       اتحاد بین المللی مخالف قاطع سیاست های تحریم اقتصادی است. تحریم اقتصادی ایران توسط قدرت های سرمایه داری غرب و متحدین آن باعث تشدید و گسترش باز هم بیشتر فقر و فلاکت و بیکاری در ایران خواهد شد. عوارض این تحریم ها هم اکنون خود را در افزایش شدید قیمت ها، کمبود مواد اولیه و بیکار شدن گسترده تر کارگران نشان داده است. تحریم اقتصادی بیش از آنکه فشاری علیه رژیم حاکم در ایران باشد بار سهمگینی است بر گرده کارگران و اکثریت مردم ایران. در واقع، تحریم اقتصادی همچون تهدیدات جنگی، ابزاری است ضدانسانی علیه کارگران و مردم محروم و در خدمت اهداف و سیاست های سرمایه داری جهانی. از سوی دیگر، تحریم اقتصادی و تهدیدات جنگی وسیله ای است در دست حکومت سرمایه داری جمهوری اسلامی ایران برای تشدید سرکوب اعتراضات کارگری و حق طلبانه و گسترش فضای ترس و اختناق در جامعه.

بنابراین، اتحاد بین المللی از کارگران و جنبشهای کارگری و مترقی در سراسر جهان می خواهد که با برافراشتن پرچم همبستگی طبقاتی:

- تحریم اقتصادی و سیاستهای میلیتاریستی و جنگ طلبانه آمریکا و متحدینش در مورد ایران را محکوم کنند.

- از مبارزات طبقه کارگر و دیگر اقشار زحمتکش در ایران برای حق تشکل مستقل، آزادی بیان، تجمع، اعتراض، اعتصاب و حضور طبقاتی در جامعه حمایت نمایند.

- برای ایجاد کارزارهای بین المللی بر مبنای محور مبارزه علیه تحریم اقتصادی و تهدیدهای نظامی، اعتراض به سرکوب مبارزات کارگران و مردم توسط رژیم جمهوری اسلامی و حمایت از مبارزات کارگری و مترقی در ایران اقدام نمایند.

زنده باد همبستگی جهانی طبقه کارگر
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران
۲۵ بهمن ۱۳۹۰- چهارده فوریه ۲۰۱۲  

پیرامون مصاحبه ی صدای آمریکا با پرویز ثابتی

اخبار روز - سهراب مبشری: آقای یداله بلدی در نوشته ای که در اخبار روز انتشار یافته است، تلنگری ضروری به وجدان عمومی جامعه سیاسی ایرانی زده اند که ایهالناس، چه نشسته اید که پرویز ثابتی سرشکنجه گر، در صدای آمریکا مشتی اراجیف و دروغ بی شرمانه به خورد صدها هزار و بلکه میلیونها بیننده که اکثر آنها سنشان به زمان جنایات آقای ثابتی نمی رسد، داده است. پس از خواندن نوشته آقای بلدی و متن مصاحبه سیامک دهقان پور با ثابتی، بسیار با خود جدل کردم که اصلا لازم است با پاسخگویی، کسانی را هم که حرفهای ثابتی را نشنیده اند به شنوندگانش تبدیل کنم و اگر هم لازم است، حرفی هست که آقای بلدی نزده باشد یا نه. نتیجه این جدل، این شد که در زیر می خوانید.
رسم چند سال اخیر شده است که رنج قربانیان جنایات حکومتی و سیاسی دهه های اخیر ایران، به دکانی برای شماری بی وجدان تبدیل شود. از بنیانگذاران این رسم، آن بخش از دستگاه اطلاعاتی رژیم جمهوری اسلامی است که اسناد ساواک را در اختیار دارد و هر از چندی، چه برای قربانی کردن دوباره قربانیان ساواک و چه برای کیسه دوختن برای درآمدی متکی بر یک انحصار اطلاعاتی، کتابهایی با موضوعات گوناگون و حاوی برخی اسناد دستچین شده یا حتی دستکاری شده ساواک چاپ می کند. به عنوان نمونه، چند سال پیش کتابی حاوی برخی اوراق پرونده های ساواک در مورد سازمان چریکهای فدایی خلق ایران منتشر شد. من برای این که پولی از من به جیب وزارت اطلاعات رژیم نرود، خرید این کتاب را تحریم کردم اما ناگزیر و از طریق نوشته های برخی از دوستانم دریافتم که چگونه تنظیم کننده یا تنظیم کنندگان کتاب، نمک بر زخم شکنجه شدگان در سیاهچالهای ساواک و بازماندگان جان باختگان پاشیده اند و آنان را دوباره به مسلخ برده اند.
چندی پیش هم که خبر شدم پرویز ثابتی پس از سی سال از سوراخی که به درون آن خزیده بود بیرون آمده و صدها ورق کاغذ سفید و بی گناه را به لوث سخنان خود آلوده است، خشم خود را فرو خوردم و بدین امید بستم که یکی از مسئولان اصلی دستگاه شکنجه و قتل رژیم شاه، خواننده زیادی نیابد. اما اکنون، رسانه ای پربیننده به سراغ آقای ثابتی رفته است و چاره ای نیست جز این که باز بر خشم خود فائق آییم و ره نقد بگشاییم.

نقد من به رفتار کسانی است که خود را روزنامه نگار می دانند اما به مسئولیتی که این شغل می آورد، بی اعتنایند. توصیه من به آنان این است که درباره ماجرایی که اخیرا توجه افکار عمومی هلند و آلمان را به خود جلب کرد تحقیق کنند تا دریابند مسئولیت روزنامه نگاری یعنی چه. ماجرا از این قرار بود که هاینریش بوره، عضو اس.اس. که در سال ۱۹۴۴ سه شهروند هلندی را هنگام اشغال هلند توسط آلمان نازی به قتل رسانده بود، دهها سال تحت حمایت آلمان غربی در این کشور زندگی می کرد و آلمانی ها حاضر نشده بودند بوره را تحویل دستگاه قضایی هلند بدهند. در سال ۲۰۱۰، شصت و شش سال پس از وقوع جنایت، یک دادگاه آلمان بوره را مجرم شناخت و محکوم کرد. در جریان محاکمه سال ۲۰۱۰، دو خبرنگار هلندی به نامهای یله فیسر و یان پولتسن به منظور تهیه گزارش برای یک شبکه تلویزیونی هلندی به سراغ بوره رفتند. از آنجا که مأمور پیشین اس.اس. با تهیه فیلم از خود او مخالفت کرده بود، فیسر و پولتسن با دوربین مخفی از او فیلم گرفتند. خبرنگاران هلندی می دانستند که کارشان غیرقانونی است و باید بهای آن را احتمالا جریمه یا حتی زندان می بود، بپردازند. با پخش فیلم، جنایتکار نازی، از دو خبرنگار شکایت کرد. محاکمه دو خبرنگار، هفته گذشته در اشوایلر آلمان برگزار شد و قاضی با استناد بدین که حق افکار عمومی برای آگاهی بر حق مصونیت حریم خصوصی یک فرد اولویت دارد، رأی به برائت دو خبرنگار هلندی داد. اما این سرانجام، محتوم نبود. فیسر و پولتسن، هنگام فیلمبرداری مخفی از بوره، حساب جریمه و شاید حتی زندان را کرده بودند.
رفتار دو خبرنگار هلندی را مقایسه کنید با اعمال برخی از روزنامه نگاران هموطن ما. به یاد آوریم که چگونه روزنامه نگار ایرانی تبار مقیم سوئد، خود را تا حد پذیرش شرایط فرح پهلوی در مورد عدم طرح سئوالهای نامطلوب، خفیف کرد. اکنون نیز هر دو مصاحبه کننده با پرویز ثابتی، چه کسی که کتاب را منتشر کرده و چه آنکه از سوی صدای آمریکا به مصاحبه با مهمترین مقام امنیت داخلی در سیاهترین سالهای دیکتاتوری شاه نشسته است، زحمت این را به خود نداده اند که به اسناد عفو بین الملل و صلیب سرخ در دهه ۱۹۷۰ میلادی که در دسترس همه است مراجعه کنند تا دریابند داوری ناظران بی طرف بین المللی درباره دستگاه تحت مسئولیت آقای ثابتی چه بود. صدها قربانی و شاهد زنده شکنجه شده توسط زیردستان ثابتی در اروپا و آمریکای شمالی در دسترس اند و یک روزنامه نگار زبده حتی اگر به اظهارات تک تک افراد اعتماد نکند، می تواند با مقایسه اطلاعات منابع مختلف، به حقیقت امر راه یابد. مصاحبه با متهمان به جنایت و امثال ثابتی به خودی خود مذموم نیست، به این شرط که گفته های این گونه افراد بدون تفسیر نماند. کتاب «نبرد من» هیتلر را هم می توان خواند اگر مورخان، بر آن حاشیه بنویسند و بگویند که تک تک جملات آن کتاب، چگونه دسته دسته انسانها را به اتاقهای گاز فرستاده است.
اما با تأسف شاهد آنیم که آقای ثابتی می تواند بدون آنکه هیچ واکنشی از سوی خبرنگار برانگیزد، بگوید «بنده همیشه به سهم خودم با شکنجه که یک چیز غیرقانونی بود مخالفت کرده ام و چون حقوق خوانده بودم به سهم خودم همیشه با هرچیزی که منجر به شکنجه شود مخالفت کرده ام و هیچ وقت هم خودم نه شکنجه دیده ام (منظور این است که شاهد شکنجه نبوده است – س.م.) و نه بازجویی کرده ام». خبرنگار، آنقدر نادان و فاقد آمادگی است که نمی گوید آقای ثابتی، شما مسئولیت اعمال کل دستگاه امنیت داخلی رژیم شاه را به گردن دارید. گیرم که ادعای شما در مورد عدم دخالت شخصی در شکنجه را بپذیریم (که البته این نیز قطعا قابل پیگیری و به احتمال زیاد رد کردن است)، با انبوه مدارک درباره جنایات دستگاه تحت مسئولیت خود چه می کنید؟ مگر آدولف آیشمن صرفا با اثبات نقش او به عنوان جنایتکار پشت میز نشین محکوم نشد؟
پیشنهاد من به بازماندگان جان باختگان در شکنجه گاه های ساواک، به قربانیان شکنجه که امروز بین مایند این است: می دانم که هر کنکاشی در آن رنج ها، به نوعی دوباره از سرگذراندن آنهاست. اما یکی از مسئولان اصلی آن فجایع، در محیطی دوباره سر برآورده است که دستگاه قضایی مستقل دارد، قضات با وجدان دارد. کشتن انسانها زیر شکنجه، در نظام حقوقی هیچ کشور اروپا و آمریکای شمالی مشمول مرور زمان نمی شود. در بسیاری از کشورهای اروپایی، برای پیگیری جنایاتی مانند قتل و شکنجه، مهم این نیست که این جنایت در خاک آن کشورها صورت گرفته باشد یا جایی دیگر. در آمریکا نیز شاید بتوان دعاوی جنایی یا جنحه (سیویل) در مورد قتل و شکنجه را، آن هم در موردی که محل اختفای متهم پس از سی سال روشن شده باشد، پیگیری کرد (حقوقدانان بهتر می توانند در این مورد اظهار نظر کنند). بر خلاف تصور برخی، طرح دعوا علیه امثال ثابتی نه تنها به ضرر مبارزه علیه جمهوری اسلامی نیست، بلکه دقیقا در خدمت این مبارزه است. یک لحظه در نظر آوریم سر برآوردن دوباره ثابتی در محافل ایرانی و عادی شدن مصاحبه بی تفسیر با او، به امثال حسین طائب در دستگاه قتل و شکنجه فقها چه پیامی می دهد. این پیام چنین است: می توان انسانها را کشت و شکنجه کرد و بعد از آنکه آبها از آسیاب افتاد، انگار اتفاقی نیافتاده است، به زندگی ادامه داد، و حتی از رفتار احترام آمیز بهره مند شد، و از بابت روایت جنایات، پولی هم به جیب زد (من نمی دانم پرویز ثابتی با مصاحبه های اخیر، کاسبی هم کرده است یا نه، اما مسلم است در این آشفته بازار، اگر بخواهد، می تواند).
برای اینکه به جنایت عادت نکنیم، برای آنکه به همین مسئولان فعلی جنایت در جمهوری اسلامی پیام لازم را بدهیم، لازم است همه کسانی که شهادت یا مدرکی در مورد جنایات اداره امنیت داخلی (حوزه مسئولیت پرویز ثابتی) دارند، از یاری حقوقدانان، گروه های مدافع حقوق بشر و همه آزادیخواهان بهره مند شوند تا بتوانند علیه آقای پرویز ثابتی، مقیم محلی که آقای سیامک دهقانپور کارمند صدای آمریکا می داند، اقامه دعوای حقوقی کنند. و شرم بر هر یک از ما روزنامه نگاران باد اگر در فرصت بعدی که برای گفتگو با آقای رضا پهلوی پیش آمد، نظر او را درباره چنین دعوایی جویا نشویم.  


اخبار روز - گزارش دریافتی: مراسم یادبود خانم عالمتاج کلانتری نظری، مادر بردبارِ چهره سرشناس جنبش فدایی، زنده یاد بیژن جزنی و خواهر بزرگ شهدای نامدارِجنبش، مشعوف (سعید) و منوچهر کلانتری، روز شنبه ۲۹ بهمن ماه در سالن اجتماعات مجتمع آ-اس-پ در تهران، از ساعت ۴ تا ۶ بعد از ظهر، برگزار می شود. خبر این مراسم در روزنامه های اطلاعات و شرق (روز پنچ شنبه) نیز اعلام خواهد شد.

اخبار روز: 

اخبار روز - گزارش دریافتی: در مراسمی در شهرک غرب تهران یاد ابراهیم یونسی گرامی داشته شد. در این مراسم که عصر امروز برگزار شد جمع زیادی از جمله اهل قلم و نشر و هم اندیشان او و نیز هم میهنان کرد علاقمند به این نویسنده و مترجم توانا و ارزشمند شرکت کردند.
علاوه بر پخش لوح فشرده ویادداشتی در مورد زندگی و آثار وی میان حاضران، یکی از نزدیکان وی سخنان پرشوری در این باره ایراد کرد. سخنران به نقل از فرزند وی گفت او یک بار از مادر زاده شد بار دیگر در پیوستن به مبارزه بر ضد رژیم شاه و سپس در فعالیت فرهنگی اش...
به نقل از او گفته شد: زندان دانشگاه بزرگی بود. تعداد زیادی تحصیل کرده تعدادی دکتر،مهندس، و لیسانس که در آنجا می شد همه چیز یاد گرفت.
در یادداشت پخش شده در مراسم آمده، "... و همانجا کتابهایی چون آرزوهای بزرگ نوشته چارلز دیکنز، اسپارتاکوس نوشته هوارد فاست، ... را ترجمه و به چاپ رساند. وی همچنین در زمینه داستان نویسی به تحقیق و مطالعه پرداخت و پس از آزادی از زندان در حکومت دکتر امینی در سال ۱٣۴۱ حاصل مطالعات خود را در قالب کتابی تحت عنوان "هنر داستان نویسی" به چاپ رساند."

یادش گرامی باد!
ایران-اسرائیل: موتور جنگنده بمب افکنهای اسرائیلی به صدا در آمده
نوشتۀ فرزاد جوادی
روزنامه اومانیته، چاپ پاریس: مقامات اسرائیلی این روزها علنأ و بدون رودربایستی قصد خود را مبنی بر حمله به جمهوری اسلامی ایران اعلام میدارند. نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، بدون آنکه کمترین سند یا مدرکی در اثبات ادعاهای خود ارائه دهد، ایران را به تولید بمب اتمی متهم میکند


بررسی نشریات امروز فرانسه

اومانیته: مسئولین دولت اسرائیل در حقیقت سالهاست که خود را آماده حمله به ایران می نمایند، و تا بحال چندین مانور تمرینی در این راستا بر فراز آبهای دریای مدیترانه انجام داده اند. بنوبه خود، آمریکائیها از پیش در نقاط مختلف اسرائیل پایگاه های پرتاب موشکهای ضد-موشکی مستقر ساخته اند تا در صورت واکنش دولت اسلامی تهران و پرتاب موشک از ایران بسوی اسرائیل، این موشکها را قبل از رسیدن به هدفشان در حین پرواز نابود سازند.
بنوشته اومانیته، سوء قصدهای روز دوشنبه گذشته در هند و گرجستان علیه سفارتخانه های اسرائیل و همچنین انفجارهای دیروز در بانگوک بهانه جدیدی بدست بنیامین نتانیاهو داده است تا طرح حمله به ایران را توجیه کند.
باعتقاد مفسر روزنامه اومانیته، انگیزه واقعی نتانیاهو از طرح ریزی جنگ علیه ایران، بیش از آنکه ناشی از بهانه دستیافتن عنقریب ایران به سلاح اتمی باشد، بمنظور منحرف ساختن افکار عمومی جهان از ادامه سیاستهای استعماری اسرائیل است که هر روز بخش بیشتری از سرزمین فلسطینیان را اشغال می نماید... 
  
ناتو، دلیل قتل هشت کودک را، مسلح بودن آنان گفته استنوشتۀ عزیز احمد فرد
ناتو اعلان کرده است که هشت کودکی که حکومت افغانستان، کشتن آنان را به ناتو منسوب کرده است، در واقع، نوجوان بودند و طیاره های ناتو آنان را به دلیل مسلح و تهدید آمیز بودن آنان، بمباران کرده اند.


در حالیکه ناتو در عین زمان اعلان کرده است، که نمیداند که این قربانیان، جزء طالبان بودند، یا نبودند، مسئولین پولیس میگویند که اهالی محلی که در آن این اتفاق افتاده است، و مسئولیت امنیتی آن به دست نیروهای فرانسوی آیساف است، یعنی شمال شرق کابل، مخالف طالبان استند. این خبر باعث قهر حامد کرزی و مسئولین محلی شده بود. آنان گفته بودند که ناتو با کشتن اطفالی که در یک محل امن، دور آتش جمع شده بودند، مرتکب یک اشتباه نظامی شده است.
مایک ویگستون، قوماندان نیروهای هوایی ناتو با تصریح این که آنان 15 یا 16 ساله بودند، گفته است که این جوانان، قد و اندام بزرگسالان را داشتند و قوی و ورزشکار بودند. او همچنان گفته است که ما آنان را به دلیل اینکه طالب یا شورشی یا قاچاقبر بودند، بمباران نکردیم، بلکه دلیل بمباران این بود که ما فکر میکردیم آنان مایۀ تهدید استند. و اضافه کرده است که قد آنان تنها معیار نیست. این هم است که آنان اسلحه حمل میکردند و طرز حرکت و محل حضور آنان هم در تصمیم بمباران تعین کننده بوده است. ولی مسئولین محل میگویند که آنان، بجز از یک نفر، بین هشت تا 14 سال سن داشتند.
مسئولین کابل، درین سالهای اخیر، بمباران ها و حملات شبانۀ ناتو را مورد انتقاد قرار میدهند. این طرز کار، به گفتۀ انان، نه تنها مفید نیست بلکه برعکس،مردم را در آغوش طالبان می فرستند.
بی توازنی های بودجۀ افغانستاننوشتۀ عزیز احمد فرد
سنای افغانستان، طرح بودجۀ پیشنهادی حکومت را مورد انتقاد قرار داده، روی بی توازنی در جهات مختلف، منجمله میان ولایات شمال و جنوب افغانستان، انگشت گذاشته است.


گفتگو با صدیقه بلخی، نمایندۀ مزارشریف در سنا

متعاقب انتقاد سنا، اگر چه وزیر مالیۀ افغانستان عمر زاخیلوال، توضیحاتی داده است، ولی به نظر می آید که این توضیحات از جانب سنا، کافی تلقی نشده است، و صحبت از درخواست از وزیر برای حضور در سنا است، و جواب داده به سوالات سناتوران. آقای عمر زاخیلوال گفته است که این پروژه ها امکان ندارد که همزمان در همه ولایتها اجرا شود، ولی بی توازنی مالی بین ولایات شمال و جنوب، در افغانستان سابقه دارد.

در بررسی این موضوع، گفتگویی داریم با خانم صدیقه بلخی، نمایندۀ ولایت بلخ در سنا. خانم بلخی بعد از شرح این که بسیاری از ولایات کلان مملکت، همانند بسیاری از وزات خانه های افغانستان، نمیتوانند بودجآ را که به آنان اختصاص داده شده است، در طی سال به مصرف برسانند. البته این باعث میشود که پروژه ها هم به پیش نرود و مکتب و شفاخانه و سرک و چیز های ضروری دیگر، ساخته نشود. نارضایت مردم باعث میشود که بصورت طبیعی این انتقادات از راه نهاد های مملکت مطرح شوند.

در مورد برخورد قومی حکومت در امور مالی، و اینکه آیا وزیر مالیه همیشه پشتون نبوده است، خانم صدیقه بلخی تصریح میکند که او با این مسایل دید قومی ندارد و کسانیکه مسایل را به این ترتیب مطرح میکنند، ممکن است کسانی باشند که به مناطق آنان به نحوی از انحا رسیدگی نشده است، و آنان ملاک، زبان را قرار میدهند. خانم بلخی با تصریح اینکه او زبان را ملاک قرار نمیدهد، میگوید که دلیل این بی توازنی، شاید ضعف بعضی از وزرا باشند، که از از برنامه های خود دفاع نکرده اند، و یا هم سال قبلش، نتوانسته اند بودجۀ خود را به مصرف برسانند.

در نهایت خانم بلخی میگوید که احتمال دارد با تغیر کمی سنا با وزیر مالیه روی این طرح بودجه تفاهم کند، و بودجه به تصویب برسد.ادامۀ همزمان سرکوب های رژیم و تلاش نومیدانۀ کشورهای عربی و غربی و اعلام همه پرسی قانون اساسی در سوریه
بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه نوشتۀ فواد روستائی
بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، همزمان با ادامۀ سرکوب خونین مردم معترض این کشور در شهرهای مختلف که تا کنون از خود بیش از ٦٠٠٠ کشته بر جای گذاشته است، امروز با امضای فرمانی دستور برگزاری یک همه پرسی در روز ٢٦ فوریه برای تصویب تغییراتی در قانون اساسی این کشور را صادر کرد.


گفتگو با حسن هاشمیان

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، همزمان با ادامۀ سرکوب خونین مردم معترض این کشور در شهرهای مختلف که تا کنون از خود بیش از ٦٠٠٠ کشته بر جای گذاشته است، امروز با امضای فرمانی دستور برگزاری یک همه پرسی در روز ٢٦ فوریه برای تصویب تغییراتی در قانون اساسی این کشور را صادر کرد.
در این تغییرات حذف سیادت حزب بعث سوریه بر کشور و برقراری نظام چند حزبی پیش بینی شده است.
افزون بر این در قانون اساسی جدید دورۀ ریاست جمهوری به ٧ سال محدود بوده و هر فرد می تواند فقط برای دو دوره عهدار این مقام شود.
حافظ اسد، پدر بشار اسد، مدت ٢٩ سال رئیس جمهوری سوریه بود و پس از مرگ او در ١١ سال پیش، پسرش بشار بر جای او تکیه زده است.
و اما ادامۀ خونین سرکوب مردم سوریه و ناتوانی جامعۀ بین المللی برای جلوگیری از کشتار مردم این کشور از سوی رژیم بشار اسد به خاطر مخالفت چین و روسیه با تصویب هر قطعنامۀ ضد این رژیم در شورای امنیت سازمان ملل متحد، کماکان یکی از مسائل مطرح در سخنان بلندپایگان پایتخت های جهان و شهرهای مقر نهادهای بین المللی است.
در پاریس، آلن ژوپه- وزیر امورخارجۀ فرانسه- امروز (چهارشنبه) بار دیگر خواستار آن شد که شورای امنیت سازمان ملل ایجاد یک راهرو یا کریدور بشردوستانه در سوریه را برای رساندن کمک های لازم به مردم این کشور مورد بحث و گفتگو قرار دهد.
آلن ژوپه ضمن تأکید بر ضرورت و اهمیت ایجاد این راهرو کمک رسانی و شتافتن به یاری مردم سوریه گفت تحقق این هدف به سازمان های غیر دولتی (NGO) اجازه خواهد داد که در این وضعیت بحرانی و وخیم به مردم نیازمند کمک در سوریه یاری رسانند.
در ارتباط با رجاع مسألۀ کشتار مردم سوریه به دادگاه کیفری بین المللی، وزیر امورخارجۀ سوریه یادآور شد که تنها شورای امنیت سازمان ملل قادر به این کار است و این شورا نیز در مورد سوریه با احتلاف نظر رو به روست.
در استکهلم، پایتخت سوئد، کارل بیلد- وزیر امورخارجۀ این کشور- امروز از سازمان ملل متحد خواست برای افزایش فشار بر رژیم سوریه از پیشنهادها و طرح های اتحادیۀ عرب پشتیبانی کند.
وزیر امورخارجۀ سوئد ضمن یادآوری ادامۀ سرکوب خونین و بی رحمانۀ مردم سوریه و تأکید بر این که دوران حیات رژیم دمشق در شرف پایان گرفتن است گفت در این اوضاع و احوال اتحادیۀ عرب در پی جلب پشتیبانی سازمان ملل است و باید از این پشتیبانی برخوردار شود.
کارل بیلد گفت جامعۀ بین المللی وظیفه دارد در عین افزایش فشار بر رژیم سوریه از تمامی افراد و نهادهائی که برای انتقال مسالمت آمیز قدرت در سوریه کوشش می کنند حمایت کند.
خبرگزاری رویترز در تفسیری بر اوضاع سوریه با توجه به سخنان خانم هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجۀ آمریکا، به این نتیجه رسیده است که دولت باراک اوباما ظاهراً تصمیم گرفته است در خارج از چهارچوب سازمان مل متحد به ائتلافی زیر عنوان "دوستان سوریه" متوسل شود.
به گفتۀ هیلاری کلینتون، "ائتلافی از کشورهای برخوردار از تجربه و دامنۀ عملی محدود" بهترین احتمال و بخت یاری رساندن به اپوزیسیون سوریه و خروج از بن بستی است که روسیه و چین با توسل به حق وتوی خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد به وجود آورده اند.
رویترز می نویسد با وجود این در حال حاضر پشتیبانی واشنگتن از این طرح در مرحلۀ نظری است و با موضع کشورهائی چون فرانسه و ترکیه که از یک خط مشی مداخله جویانه طرفداری می کنند فاصله دارد.
در جبهۀ مخالفان ایجاد منطقۀ پرواز ممنوع یا مداخله در سوریه، چین از شورای امنیت سازمان ملل خواست در ارتباط با سوریه رویکردی بسیار محتاطانه و بسیارمسئولانه اتخاذ کند.
معاون رئیس جمهوری چین که برای دیدار با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به واشنگتن سفر کرده است گفت شورای امنیت سازمان ملل متحد می تواند با اتخاذ یک تصمیم نامناسب وضع را در سوریه وخیم تر کرده و خونریزی را بیشتر کند.
چین دیروز (سه شنبه) اعلام کرده بود که فرستادۀ ویژۀ این کشور در روز دوشنبه در قاهره با نبیل العربی، دبیر کل اتحادیۀ عرب، در مورد اوضاع در سوریه دیدار و گفتگو کرده است.
"ون ژیابائو"*، نخست وزیر چین، نیز به نوبۀ خود امروز تأکید کرد که پکن در سوریه حافظ و پشتیبان هیچ یک از طرف های درگیر از جمله دولت دمشق نیست.
به گفتۀ سخنگوی وزارت امورخارجۀ چین، فرستادۀ ویژۀ این کشور پس از دیدار با دبیر کل اتحادیۀ عرب برای گفتگو با رهبران قطر و عربستان راهی این کشورها شده است.
در همین حال، اکمل الدین احسان اوغلو، دبیر کل سازمان همکاری اسلامی، امروز ضمن تأکید بر ضرورت افزایش فشار بر رژیم بشار اسد، پس از یادآوری نمونه های عراق، لیبی و سومالی گفت هرگونه مداخلۀ نظامی در سوریه اوضاع را وخیم تر کرده و به زیان مردم این کشور خواهد بود.
 با افزایش تلاش ها بین المللی برای طرح قطعنامه تازه ای درمورد سرکوب ها خونین سوریه، سرگئی لاورُف وزیرامور خارجه روسیه باردیگر با حمایت از رژیم سوریه گفت: تلاش برخی کشورها برای به انزوا کشاندن بشاراسد رئیس جمهوری سوریه یک اشتباه است. وی گفت اعلام تاریخ انجام رفراندمی برای اصلاح قانون اساسی یک گام به پیش است.
وزیرامور خارجه روسیه درادامه افزود: ما فکر می کنیم که گفت و گوی سیاسی می تواند کارسازباشد، به گفته وی بحران سوریه نیز می تواند راچارچوب این گفت وگو ها مورد بحث قرارگیرد
ایران خواستار خروج نیروهای بیگانه از بحرین شد

علی اکبرصالحی، وزیرامورخارجه جمهوری اسلامی ایران

نوشتۀ رحمت قاسم بیگلو
علی اکبرصالحی، وزیرامورخارجه جمهوری اسلامی ایران، با ارسال نامه ای خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستارخروج نیروهای خارجی از بحرین گردید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، صالحی دراین نامه به دبیرکل سازمان ملل که به مناسبت اولین سالگرد شورش های شیعیان دربحرین انتشاریافته می نویسد: ادامه سرکوب ها و پایمال شدن حقوق شهروندان و اعزام نیروهای بیگانه به بحرین، علیه خواستهای مشروع مردم این کشور، طی یک سال گذشته موجب کشته شدن ده ها تن از مردم این کشورشده است.
اشاره وزیرامورخارجه جمهوری اسلامی به نیروهای امارات متحده عربی و بویژه عربستان سعودی است که درجریان ماه مارس میلادی گذشته برای یاری رساندن به نیروهای ضدشورش بحرین به منامه اعزام شدند که براساس گزارش ها همچنان دراین کشورحضوردارند.
دستگیری های گسترده در تهران


نوشتۀ رحمت قاسم بیگلو


به دنبال دعوت اپوزیسیون حکومت اسلامی در داخل و خارج از کشور، روزگذشته درتهران و برخی از شهرهای این کشور تظاهرات اعتراضی علیه سیاست ها حکومت برگزارشد.

به گزارش سامانه خبری "جرس" وابسته به هواداران میرحسین موسوی از رهبران جنبش سبز، درتظاهرات روزسه شنبه صدها نفر توسط نیروهای امنیتی دستگیرشده اند.
سامانه جرس شماردستگیرشدگان را حداقل چهارصد نفرگزارش کرده است.
به گزارش همین منبع خبری، درمشهد نیز "تظاهرات سکوت" برگزار شده است.
به گزارش جرس، علی رغم حضورصدها مامورو خودروهای پلیس مشهد مردم به صورت گسترده و به آرامی درحال قدم زدن و راهپیمائی درپیاده رو های خیابان احمد آباد بوده اند.
درپایان تظاهرات خیابانی درشهرهای ایران، عفو بین الملل با انتشاربیانیه ای اعلام داشت که تظاهرات درتهران و شهرهای ایران مورد سرکوب حکومت قرار گرفته است.
عفو بین الملل می گوید: رژیم ایران همچنین دسترسی به سرویس خدماتی ایمیل را مسدود کرده بوده است.
بازگشت ناو هواپیما برآمریکا به خلیج فارسنوشتۀ رحمت قاسم بیگلو
ناوهواپیمابر "جان اس تی نز" که ماه گذشته میلادی از خلیج فارس خارج شده بود، باردیگر باعبور از تنگه هرمز به آبهای این منطقه بازگشت.


هیچ گزارشی از واکنش نیروهای ایرانی درنواحی عبور این ناو منتشرنشده است.
این ناو هنگامی که از خلیج فارس خارج شد، فرمانده ارتش جمهوری اسلامی هشدارداده بود که این ناو نباید به خلیج فارس برگردد.
سرلشکرعطاءالله صالحی فرمانده ارتش جمهوری اسلامی دراین رابطه گفته بود: " به آنها توصیه، هشدار و تذکر می دهیم که این ناو به منطقه بازنگردد، چرا که ما عادت نداریم  تذکر را تکرار کنیم  و فقط یک بار تذکرمی دهیم".
با این حال، به گزارش خبرگزاری ایرانی مهر، ناو آمریکائی روز گذشته با عبور ازتنگه هرمز وارد آبهای خلیج فارس گردید.
همزمان با بازگشت ناو جان اس تی نز به محل سابق خود، ناو هواپیمابر یو اس اس آبراهام لینکولن به آبهای این منطقه اعزام شده بود، باعبور ازتنگه هرمز منطقه را ترک کرد.
دو شهروند ایرانی به دست داشتن درسوءقصدهای تروریستی درتایلند متهم شدند
نوشتۀ رحمت قاسم بیگلو
به دنبال انفجاری که روزگذشته بانکوک پایتخت تایلند را لرزاند دولت این کشور دو ایرانی بازداشت شده را به اتهام دست داشتن درتوطئه اقدامات تروریستی درخاک تایلند رسماً تحت پیگرد قرار داد.


علی رضا نوری زاده، مدیر مرکز مطالعات ایران و اعراب در لندن

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات پلیس تایلند می گویند سفارت اسرائیل دراین کشورهدف این توطئه تروریستی بوده است.
روزگذشته اعلام شده که درجریان انفجارپیش بینی نشده یکی ازبمب ها ئی که قراربود علیه دیپلمات های اسرائیلی به کارگرفته شود، یکی از بمب گذاران، که یک شهروند بیست وهشت ساله ایرانی بوده، دو پای خود را ازدست داده است.

مقامات امنیتی تایلند می گویند: درحال بررسی این احتمال هستند که آیا میان انفجارهای روز سه شنبه دربانکوک و حمله تروریستی علیه سفارت اسرائیل دردهلی نو، پایتخت هند، ارتباطی وجود دارد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه یکی از دستگیرشدگان جوان بیست هشت ساله ای به نام سعید مرادی که دو پای خود را درانفجارروزسه شنبه ازدست داده است.
به گفته مقامات قضائی تایلند دو شهروند ایرانی درحال حاضربه اتهام انفجاربمب دراماکن عمومی تایلند تحت تعقیب قرارگرفته اند.
رئیس دیپلماسی تایلند حاضرنشد رویداد دیروز را یک اقدام تروریستی بنامد، ولی گفت که حادثه به رویداد تروریستی دهلی شباهت دارد که درآن یک دیپلمات اسرائیلی مجروح شد.
ولی اهود باراک وزیردفاع اسرائیل حادثه بانکوک با حکومت اسلامی ایران نسبت داد و گفت: این اقدام نشان می دهد که ایران برای اجرای سیاست ها خود همچنان به اقدامات تروریستی متوسل می شود.
با دنبال این رویداد ها وانتشارخبراتهامات وارده با دو شهروند ایرانی درتایلند، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی هرگونه ارتباط ایران با این رویداد ها را رد کرد. رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی دراین ارتباط گفت: دولت ایران اعتقاد دارد که مامورین "رژیم صهیونیستی" (اسرائیل) خود مسئولین این جنایات هستند و ایران حاضراست برای روشن شدن قضیه با دولت تایلند کمال همکاری را به نماید.

با توجه به تشدید تنشهای میان دو کشور ایران و اسرائیل، تا چه حد احتمال دست داشتن جمهوری اسلامی، در حالیکه این کشور ادعای دست داشتن در این سلسله عملیات تروریستی را رد می کند، وجود دارد؟
دکتر علی رضا نوری زاده، روزنامه نگار و مدیر مرکز مطالعات ایران و اعراب در لندن، معتقد است که جمهوری اسلامی تاکنون، هیچ یک از عملیات تروریستی را که حتی در برخی موارد نیز، عواملش دستگیر شده اند قبول نکرده است؛ حتی زمانیکه سران مخالفان را در خارج از کشور ترور نمود، در تمامی این موارد را اعلام کرده است که بدلیل نزاع داخلی میان خود این افراد بوده است، در حالیکه تفصیل تمامی این ماجراها آشکار شده است و افرادی نیز در این زمینه دستگیر شده اند. بنابراین نفی جمهوری اسلامی، دلیل بر بی گناهی جمهوری اسلامی نیست. 
به گفته این تحلیلگر سیاسی، نکته دیگری که در خصوص انفجار در تایلند حائز اهمیت است دو روز قبل از انفجاری که در آپارتمان در تایلند رخ داد وزیر دفاع اسرائیل در تایلند بود و این احتمال می رود که ایهود باراک، هدف این عملیات بوده است. بعد از کشته شدن مصطفی احمدی روشن، کارشناس هسته ای ایران،  مقامات امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی تهدید کردند که اگر خیابانهای ایران امنیت نداشته باشد، این عدم امنیت را جمهوری اسلامی می تواند در جاهای دیگر نیز باعث شود و این یک تهدید مستقیم بود. حتی زمانیکه در مورد اسرائیل نیز اخباری مبنی بر دست داشتن این کشور منتشر شد، جمهوری اسلامی بطور مستقیم اسرائیل را تهدید کرد که منتظر ضربات انتقامی باشد.
این تحلیلگر سیاسی معتقد است که با توجه به این شواهد می توان تصور کرد که آنچه که در گرجستان، هند و تایلند رخ داد بخشی از برنامه ای بود که جمهوری اسلامی، برای سالروز قتل "عماد مغنیه " که اسرائیل را مسئول این قتل می داند، تهیه کرده بود که سفارتخانه های اسرائیل و وزیر دفاع این کشور در جریان دیدار از  بانکوک مورد هدف قرار بگیرد.
همزمان این سوال مطرح می شود که چرا جمهوری اسلامی هدفهایش را در کشورهائی انتخاب کرده است که از معدود دوستانش به شمار می روند؟
 علی رضا نوری زاده می گوید: هند با ایران روابط گسترده اقتصادی، فرهنگی و حتی سیاسی دارد، با گرجستان روابط نسبتا خوبی دارد، شمار زیادی از دانشجویان ایرانی در گرجستان درس می خوانند و این حضور چشمگیری در این کشور دارد، در تایلند هم دست جمهوری اسلامی بسیار باز بوده به گونه ای که حتی ماموران جمهوری اسلامی موفق شدند یکی از افرادشان را که گریخته، به ایران بازگردانند. بنابراین تایلند بعنوان یک بازار سرگشاده برای جمهوری اسلامی بوده که بسیاری از کالاهای نظامی و تجهیزاتی را که لازم دارد از طریق تایلند خریداری و به ایران  ارسال می کند.
بعقیده این تحلیلگر سیاسی، انتخاب این سه کشور جای ابهام دارد که چرا این عملیات در این سه کشور انجام گرفته است.
علی رضا نوری زاده، در خصوص احتمال اینکه این عملیات از سوی اسرائیل برنامه ریزی شده باشد، می گوید: تا پیش از آنکه یک شهروند ایرانی در حادثه انفجار در تایلند صدمه ببیند و دو پایش را از دست بدهد و پیش از آنکه دو ایرانی در تایلند دستگیر شوند، این تردید وجود داشت که در حالیکه هیچ یک از افراد اسرائیلی در انفجارهای هند و گرجستان کشته نشده اند، پس اسرائیل در پشت این عملیات بوده است، اما دستگیری شهروندان ایرانی در تایلند، بدست آمدن مقادیری مواد انفجاری در این کشور، نظریه ی حضور دست کم بخشی از جمهوری اسلامی همانند ماموران سپاه و یا سپاه قدس به نوعی در این ماجراها دست داشته اند.
تصمیم ایران به قطع صادرات نفت به شش کشور اروپائی اعلام شدنوشتۀ رحمت قاسم بیگلو
سفرای شش کشوراتحادیه اروپا، برای ادای توضیحات درباره تصمیم اتحادیه اروپا مبنی با تحریم نفت ایران، به وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی دعوت شدند.


حسن منصور، کارشناس اقتصاد و انرژِی

به گزارش منابع خبری ایران، این شش کشورعبارتند ازفرانسه، ایتالیا، یونان، پرتقال، هلند و اسپانیا.
این دعوت ازسوی حسن تاجیک مدیرکل اروپا دراین وزارتخانه صورت گرفته است. لازم به یاد آوری است که این شش کشوراز وارد کنندگان نفت ایران بوده اند که اعلام کرده اند با حمایت از تحریم نفت ایران ازسوی اتحادیه به واردات نفت خود ازایران تا شش ماه آینده پایان خواهند داد.
ایران درحال حاضرروزانه سه میلیون و پانصد هزار بشکه نفت تولید می کند که دو میلیون و پانصد هزاربشکه آن بخش صادرات نفتی این کشوررا تشکیل می دهد. کشورهای اروپائی تا کنون بیست درصد نفت خود را ازایران تامین می کرده اند.
برخی مقامات ایران تهدید کرده بودند که ازاول ماه ژوئیه صادرات نفت به اروپا را متوقف خواهد شد، ولی این تصمیم تا امروز رسماً اعلام نشده بود.

آخرین گزارش ها ی انتشاریافته ازمنابع خبری ایرانی حکاتی از آن دارد که مسئول اداره اروپا دروزارت امورخارجه ایران دردیدارامروز خود با سفرای شش کشور به اطلاع دولت ها متبوع آنان رسانده است که صادرات نفت ایران به این کشورها ازاول اول ماه ژوئیه سال جاری میلادی متوقف خواهد شد. ماه ژوئیه تقریباً  همزمان با پایان مهلتی است که اتحادیه اروپا برای کشورهای عضو درجهت قطع خرید نفت از ایران تعیین کرده است..
خبرگزاری دولتی ایران "ایرنا" سفیرفرانسه درتهران پس از ملاقات با مقام وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ابراز امیدواری کرده است که با پاسخ ایران به نامه خانم کاترین اشتون مسئول روابط بین المللی اتحادیه اروپا، مذاکرات پنج به علاوه یک دراسرع وقت ازسرگرفته شود
همزمان با این سخنان دیپلمات فرانسوی،  "العالم" .کانال عرب زبان تلویزیون دولتی ایران امروز گزارش داد که نامه ی موافقت ایران با ازسرگیری مذاکرات اتمی با پنج به علاوی یک تسلیم دفترخانم کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شده است.به گفته العالم نماینده  ایران دراین نامه خواستارعمق بخشیدن به مذاکرات دو طرف درمورد برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی شده است.
  دنیس راس دیپمات سرشناس آمریکائی می گوید : تحریم های اعلام شده از سوی غرب علیه جمهوری اسلامی درحال عملکردن است. دنیس راس که درسال های اخیرمسئولیت مشاورت اوباما درامور خاورمیانه را برعهد ه داشته است درگفت و گو با روزنامه اسرائیلی هآرتص به کاهش شدید ارزش پول ملی ایران اشاره کرده و گفته است این موضوع، که طی تنها شش هفته صورت گرفته، می تواند نمودی از حاصل عملکرد تحریم ها علیه ایران باشد. .

 دراین حال، درنیویورک ، سیلون شلوم معاون نخست وزیر اسرائیل روز گذشته دردیدار با بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد خواستارتشدید تحریم ها علیه ایران گردید.
سیلون شلوم دریک کنفرانس مطبوعاتی پس از دیدار با دبیرکل سازمان ملل به ارباب چراید گفت: ایران باید بدون فوت وقت به برنامه ها ی اتمی خود پایان دهد.