۱۳۸۸ اسفند ۱۲, چهارشنبه

از اوین تا خاوران , تهــران است... ک. معمار

• در همان حیاطی که تو قدم می زنی, هیاهوها هنوز زنده است. صداها به گوش می رسد. گوش بر دیوارها بسپار, شعرهاست که خوانده می شود, زمزمه اش را خواهی شنید. دل بسپار به دل سپردگان آنجا, آنان با تو هستند در آنجا, تو تنها نیستی ...درود بر تو امید, امیدها...
بالاخره توهم رفتی پشت آن دیوار, پشت همان دیواری, که چشم بند و دست بند و شلاق و توهین... حاکم است. گوشت و استخوان و ایمان و آگاهی در اتحاد هم در کنار تو می زییند تا آزادی چــه سرودی دیگرگونه بسراید.
امیدعزیز؛ بند بند درب و دیوار آنجا سخن می گویند. بازجوها و شکنجه گران پــــدر و عموهایت امروز بازجوی تو هستند. هیچ نیازی نیست به تو چشم بند بزنند تا نبینی و نشناسی شان. آنان را تنها خواجه شیراز نشناخته. آثارشان در همه جا است. در هر کوی و برزن, در هر خانه و کاشانه ای, فراتر از میهن در چهارگوش این هشت بهشت گیتی که تو می دانی از کارنامه سی ساله شان چه نهفته است.
از اوین تا خاوران تهران است. زندان است.
همه از هوای آلوده تهران می نالند. می گویند سرب دارد. آری درست می گویند سرب دارد. میدانی برای چه؟ هوا در ایران سی سال است سرب دارد.
شفق خونین است. هر صبح دم, که شهر از خواب یاس آلود بر می خیزد, باد, غبار برآمده از خاوران ها را به بام تهران می رساند.
غبار خفتگان سی ساله, غبار دلهای دریده از درد عشق به آزادی و میهن. هوای تهران سربی است. اما آلوده نیست. غبارآلود است. آنانی که تو را دربند نمودند, و دیگرانی را که از بند جان رهانیدند و بر خاک نهادند می دانند سرب برای سینه هایی خطرناک است که قلبی عاشق در میان دارند. از خانه, خیابان, دانشگاه, و کارخانه می ربایند. یک یک, دو, دو و چند چند در قفس هایی که آماده کرده اند جای میدهند. آنان خبره اند در کار خود, پرکار و پرهنرند. چندین سال و چندین نسل در این کارند. فقط ابزارشان تغییر کرده است. تو و برادران و خواهرانت خیلی کوچک بودید, انجایی که امروز جای گرفتی, مردان و زنانی دیگرگون در زنجیر بودند.
کارکنان هم این ها بودند که تو را به زنجیر کشیده اند. خیلی خوب تو و دوستانت را می شناسند.
چون پـــدر و عموهایت را به ازمونی تلخ, در ظلمت بی خبری و جهل با فرمان ایت الله شان دسته جمعی در خاک نهادند. تا فراموش شوند. تا فراموش کنند آنانی که ماندند.
حتما در طول روز ساعت هواخوری داری؟ به آسمان نگاه کن, آسمان اوین را سی سال است از محیط چهارگوش دیوارهای بلند سیمانی با سیم خاردار و نگهبان مسلح نگاه می کنند. آنانی که تورا پروردند, مانند تو به این نیلگون بی انتها می نگریستند. خیلی از آنان, ماهها, نه آسمان را دیدند, نه آفتاب و ستاره ها را, امروز سیر بنگربه آسمان, بجای همه آنانی که این قاب یک رنگ را نتوانستند ببینند. در همان حیاطی که تو قدم می زنی, هیاهوها هنوز زنده است. صداها به گوش می رسد. گوش بر دیوارها بسپار, شعرهاست که خوانده می شود, زمزمه اش را خواهی شنید. دل بسپار به دل سپردگان آنجا, آنان با تو هستند در آنجا, تو تنها نیستی.
این سوی دیوار, برای دل شما دلهای بیشماری می تپــد.
هر روز با یاد شما هزاران امیـــــد در دلها زنده میشود.

سه ماه بی خبری از دکتر اکبر کرمی

• دکتر اکبر کرمی فعال سیاسی شهر قم در سوم آذر ماه بازداشت موقت شده است و در بی خبری در زندان به سر می برد. همسر او نامه ای به مقامات حکومت نوشته است ...
اخبار روز: دکتر اکبر کرمی از فعالین سیاسی و مدافعین حقوق بشر در شهر قم در سوم اذر ماه بازداشت شده و بیش از سه ماه است که در بی خبری در زندان به سر می برد. خانم شیرین فیروزی همسر وی در نامه به ریاست قوه ی قضائیه، مجلس، نمایندگان استان قم در مجلس، رئیس دادگستری و دادستان استان قم به این وضعیت اعتراض کرده است
 به نام خدا
حضرت آیت اله لاریجانی - ریاست محترم قوه قضائیه
جناب آقای لاریجانی - رئیس محترم مجلس ونماینده استان قم
جناب آقای خلیلی - رئیس دادگستری استان قم
جناب آقای گنجی - دادستان محترم استان قم
سلام علیکم

«وَ أشعِر قَلبَکَ الرَّحمَهَ لِلرَّعِِیهِ وَ الَََحَّبهَ لَهُم ،وَ اللُّطفَ بِهِم،وَ اللُّطفَ بِهم ،ولَا تَکُونَنَّ عَلَیهم سَبعُا ً ضَارِیاً تَغتَنِمُ أکلَهُم ،فَانَّهُم صِنفَانِ :إِمَّا أَخٌ لَکَ فِی الدِّینِ ،أًو نَظِیرٌ لَکَ فِی الخَلق»   امام علی(ع)
                                                                                                          
«مهربانی با مردم را پوشش دل خویش قرارداده ،و با همه دوست و مهربان باش .مبادا هرگز ،چونان حیوان شکاری باشی که خوردن آنان را غنیمت دانی ؛زیرا مردم دو دسته اند ،دسته ای برادر دینی تو،و دسته ای دیگر همانند تو در آفرینش می باشند.»
نمی دانم آیا تاکنون از همسر، فرزند، پدر یا مادر خویش بی خبر بوده اید. آیا با کودکی که بهانه پدر می گیرد زیسته اید، آیا شب هنگام از وحشت زنگ ها و صداها از خواب جسته اید آیا اندوه تنهایی تمامی دنیا را بر شانه ها ی خویش احساس کرده اید آیا بارها و بارها مسیر خانه تا دادگاه، دادستانی و زندان را طی نموده اید و بی آنکه پاسخ روشنی بگیرید تنهاتر و اندوهناک تر از همیشه باز گشته اید آیا براستی یکبار تنها یکبار خود را به جای یک نویسنده زندانی گذاشته اید به جای خانواده یک زندانی سیاسی چطور؟ زندانی که همه ی جرمش نوشتن چند مقاله و داشتن تفکرات مدافع حقوق شهروندی است.
اصلا فرض می گیریم تمامی کسانی که دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی به اتهام جرم سیاسی بازداشت می کنند مجرم باشند آیا تاکنون یکبار با خود اندیشیده اید که به عنوان مسئولین نظام می بایستی از خانواده های آنها مراقبت نموده و در قبالشان پاسخ گو باشید نمی دانم پاسخ شما چیست چرا که پاسخ سوالات، درخواست ها و نامه ی پیشین مرا هم بی پاسخ گذاشته اید به گونه ای که شاید از نظر شما ما شهروندان جمهوری اسلامی ایران نیستیم، یا شاید هم مرتکب گناه ناکرده ای شده ایم که مستحق عقوبتی چنین سخت گشته ایم. این رفتار، کردار و گفتار شما مرا وا میدارد تا سخنی از پیامبر را به یادتان بیاورم سخنی که امام حسن (ع) نیز بارها بر آن تاکید می نمود «آنچه را برای خود نمی پسندی برای دیگران مپسند و آنچه را برای خود می پسندی برای دیگران نیز طلب کن».
من هرگز نمی خواهم که جنابعالی یا اعضای خانواده تان متحمل تالمات دنیوی گردید به خصوص تالماتی که به ناروا و ناحق برمن و همسرم و دختر شش ساله ام گذشته است. بلکه برای شما و تمامی آنانکه بیش از سه ماه است کانون گرم خانوادگی مرا از هم پاشیده و رنج ها ی بسیار تحمیل نموده اند طلب مغفرت، رحمت و نیکویی دارم اما برخود واجب می دانم که به شما یادآوری نمایم که همسر من دکتر اکبر کرمی در تاریخ سوم آذر هشتاد و هشت بازداشت موقت گردید و تاکنون نیز در بازداشت بسر می برد بی آنکه هیچ گونه اقدامی علیه کشورش مرتکب شده باشد به اقدام علیه امنیت ملی و دیگر اتهامات بی اساس متهم می شود و رسیدگی به پرونده اش در کوهی از پرونده های سیاسی و عقیدتی به فراموشی می رود همانگونه که پاسخگویی به عدالت خواهی به حق من به عنوان همسرش به هیچ انگاشته می شود همسرم را که متهم سیاسی – عقیدتی و دارای مدرک دکترا می باشد به جرم عدم همکاری در پروژه اعتراف گیری یا در انفرادی و یا در بند مجرمان سابقه دار با جرایم سنگین تحت فشار می گذارید تا زندانی بر زندانی دیگر و مجازاتی بر مجازاتی دیگر بیفزایید شاید که جسم و روح و روانش را یکجا درهم بشکنید به راستی آیا این روش و سیرت پیامبر(ص) و خاندان پاکش بود. امیداوام فرصت یابید تا لحظه ای از چنگ مجادلات دنیوی رها گردید و دمی به رفتار و منشتان بیندیشید شاید که صدای دادخواهی ستمدیدگان را نیز بشنوید.

«شیرین فیروزی- همسر دکتر اکبر کرمی»
:

موج تازه ی بازداشت ها

• جای خالی کسانی را که از زندان ها آزاد می شوند، فعالین تازه پر می کنند. محبوبه ی کرمی فعال کمپین یک میلیون امصا، دکتر حسام فیروزی پزشک زندانیان سیاسی، بهزاد مهرانی و نوید خانجانی فعالین حقوق بشر در ساعات گذشته بازداشت شده اند ...

 اخبار روز: ورود و خروج به زندان های جمهوری اسلامی شتاب گرفته است. همزمان با آزادی عده ای از زندانیانی که به دلیل اعتراض های خیابانی، فعالیت های مطبوعاتی، سیاسی و دموکراتیک از زندان ها آزاد می شوند، جای آن ها را در رندان ها با بازداشت گروه های تازه ای از معترضین پر می شود.

بازداشت محبوبه کرمی
ساعت ۱۰ شب گذشته، ۱۱ اسفند، ماموران امنیتی با داشتن حکم تفتیش و بازداشت محبوبه کرمی، از اعضای کمپین یک میلیون امضاء، به منزل او آمده و پس از بازرسی و جلب وسایل شخصی او و برادرش، وی را بازداشت کردند. تا کنون، از محل نگهداری محبوبه خبری در دست نیست.
به گفته برادر وی، محسن کرمی، تاریخ حکم صادره ۵ خرداد بوده و اتهام مطرح شده، اغتشاش و شرکت در تجمعات ذکر شده بود. برادر وی در این رابطه متذکر شد که محبوبه در سال گذشته وقت رسیدگی به امور شخصی خود را نداشته و در حال پرستاری از پدرش که بیمار است بوده است.
به گفته محسن کرمی، هوشنگ پوربابایی، وکیل محبوبه، وضعیت وی را پیگیری خواهد کرد.
این پنجمین باری است که محبوبه کرمی بازداشت می شود. بار اول و دوم در رابطه با درگیری های ۱٨ تیر بازداشت شد. بار سوم، ۲۴ خرداد ۱٣٨۷ به اهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت و پس از ۷۰ روز آزاد شد. باردیگر، ۶ فروردین ۱٣٨٨ به همراه ۱۱ تن از اعضای کمپین و فعالان جنبش زنان که قصد دیدار نوروزی با خانواده زهرا بنی یعقوب را داشتند به اتهام اخلال در نظم عمومی دستگیر و پس از ۱٣ روز آزاد شد. در همه پرونده های فوق، حکم تبرئه برای وی صادر شده است.

یورش به اعضای کمیته ی گزارشگران حقوق بشر
نوید خانجانی، فعال مدنی و دانشجویی شام‌گاه سه‌شنبه ۱۱ اسفندماه در منزلش در اصفهان بازداشت شد.
بنا بر گزارش‌ کمیته ی گزارشگران حقوق بشر، حدود ساعت ۱۱:۳۰ شب، ۷ تن از ماموران امنیتی با حضور در منزل این فعال مدنی، ضمن تفتیش منزل و ضبط وسایل شخصی وی از جمله کامپیوتر اقدام به بازداشت او کردند.
نیروهای امنیتی که حکم بازداشت وی را از دادگاه انقلاب در دست داشتند، ابراز کردند وی را به دادسرای نیکبخت اصفهان خواهند برد و فردا او را به زندان اوین منتقل خواهند کرد.
نوید خانجانی، عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر و از اعضای موسس جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی است. وی همچنین به دلیل اعتقاد به آیین بهایی از تحصیل در دانشگاه محروم شده است و در سال‌های اخیر فعالیت‌های چشمگیری را در زمینه حق تحصیل انجام داده است.
با بازداشت نوید خانجانی، تعداد اعضای دربند کمیته گزارشگران حقوق بشر به ۷ تن رسید. در حال حاضر شیوا نظرآهاری، کوهیار گودرزی، نوید خانجانی، سعید جلالی‌فر، سعید کلانکی، سعید حائری و مهرداد رحیمی اعضای دربند این نهاد مدنی هستند.
همچنین صبح روز، چهارشنبه ۱۲ اسفندماه تعدادی از نیروهای امنیتی با حضور در منازل حسام میثاقی و سپهر عاطفی در اصفهان، به تفتیش منزل و ضبط وسایل شخصی اقدام نمودند اما به دلیل عدم حضور این دو فعال حقوق بشر در منازلشان موفق به بازداشت آن‌ها نشدند.
این افراد حکم دادگاه انقلاب برای بازداشت میثاقی و عاطفی را در اختیار داشتند. به گفته خانواده‌های این دو فعال مدنی، اتهام این افراد از سوی نیروهای امنیتی، «ارتباط با منافقین» و «محاربه» عنوان شده است. همچنین ماموران اضافه نمودند که طی پروژه‌ی بازداشت «اعضای جنبش نرم» برای دستگیری این افراد اقدام نموده‌اند.
از منزل میثاقی، تعداد زیادی سی‌دی، اسناد، مودم و همچنین کامپیوتر شخصی وی را ضبط نمودند. از منزل عاطفی نیز کامپیوتر، مودم و تعدادی کتب شخصی ضبط گردید.
حسام میثاقی و سپهر عاطفی، عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر و از اعضای هیئت موسس جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی هستند. این دو فعال مدنی، به دلیل به اعتقاد به آیین بهایی از تحصیل در دانشگاه محروم شده‌اند.

بازداشت دکتر حسام فیروزی
دکتر حسام فیروزی، فعال حقوق بشر و پزشک تعدادی از زندانیان سیاسی شب گذشته با مراجعه‌ی ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.
به گزارش رهانا، دکتر حسام فیروزی شب گذشته در حالی که همسر و فرزندش در منزل خانواده‌ی علیرضا فیروزی حضور داشتند، پس از مراجعه به منزل خود توسط ۱۵ نفر از ماموران امنیتی بازداشت شد.
ماموران امنیتی پس از تفتیش منزل حسام فیروزی به منزل یکی از همسایه‌های وی رفته و پس از تفتیش منزل آن‌ها، یکی از فرزندان آن‌ها را نیز به نام حماسه غفاری بازداشت کردند. حماسه غفاری یک شهروند عادی است تاکنون هیچ فعالیت سیاسی نداشته و فقط به خاطر همسایه بودن با دکتر فیروزی بازداشت شده است.
در حین بازرسی منزل مادر علیرضا فیروزی دانشجویی که از دو ماه پیش در بازداشت به سر می‌برد نیز به منزل دکتر حسام فیروزی مراجعه می‌کند که وی نیز در همان‌جا مورد بازجویی قرار می‌گیرد.
سپس ماموران به منزل علیرضا فیروزی (برادر زاده‌ی حسام فیروزی) ، فعال دانش‌جویی که از ۲ ماه پیش ناپدید شده و تا کنون خبری از وی در دست نیست، مراجعه کرده و به تفتیش منزل آن‌ها نیز پرداختند.
دکتر حسام فیروزی، اردیبهشت ماه سال جاری با به پایان رساندن محکومیت ۱۵ ماهه‌ی خود از زندان اوین آزاد شده بود. از دلیل بازداشت و محل نگهداری دکتر حسام فیروزی تاکنون خبری در دست نیست.

بهزاد مهرانی بازداشت شد
همین خبرگزاری خبر داده است در پی دستگیری‌ فعالین مدنی و مطبوعاتی از شب گذشته و صبح امروز، بهزاد مهرانی وبلاگ نویس و فعال حقوق‌بشر صبح امروز در خیابان بازداشت شد.
ماموران امنیتی صبح امروز بعد از بازداشت وی او را به خانه برده‌ و به تفتیش خانه پرداختند بعد از بازداشت بهزاد مهرانی وی به محل نامعلومی منتقل شده است.
از دلیل بازداشت و اتهامات وی خبری در دست نیست. بهزاد مهرانی مدت‌ها است هیچ فعالیتی نداشته و حتا وبلاگ‌ خود را به روز نمی‌کرده است.

نصور نقی‌پور، وبلاگ‌نویس بازداشت شد
از جمله فعالین دیگر بازداشت شده، نصور نقی‌پور، روزنامه نگار و فعال فرهنگی است که شب گذشته در منزل‌اش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.
به گزارش رهانا، این وبلاگ‌نویس و فعال فرهنگی، هیچ سابقه‌یی در زمینه‌ی فعالیت‌های سیاسی نداشته اما ماموران امنیتی، ساعاتی پیش پس از تفتیش منزل‌اش در قزوین وی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.
وی در وبلاگ خود با نام «نصور» به انتشار مقاله‌های ادبی و حوزه‌ی اندیشه می‌پرداخت.
حمید مافی نیز از دیگر فعالان فرهنگی و روزنامه‌نگاران شهر قزوین است که از روز ۲۰ بهمن ماه در بازداشت به سر می‌برد.

هشتم مارس روز جهانی

به مناسبت ۸ مارس روز جهانی زن، شش مارس روز همبستگی ما با مادران عزادار در ایران را به روز همبستگی با زنان دربند ایران تبدیل می کنیم و هم صدا با مادران عزادار ایران می گوئیم "اعدام را بس کنید".زندانیان سیاسی را آزاد کنید. حامیان مادران عزادار در بند ما راُ، ۱- ام بنين ابراهيمی ۲- الهام حسنی ۳- ژيلا کرم زاده مکوندی۴ .دکتر ليلا سيف الهی۵-فاطمه رستگاری۶- منيژه طاهری۷- فرزانه زينالی - را ازاد کنید