۱۳۸۸ بهمن ۲۳, جمعه

شیرین عبادى خواستار کمک جامعه جهانى به مردم ایران شد


به گزارش خبرگزارى فرانسه شیرین عبادى، برنده ایرانى جایزه صلح نوبل روز جمعه در سخنانى در ژنو با بیان این که «مردم ایران به دنبال دمکراسى واقعى هستند»، از جامعه جهانى خواست، به کمک ایرانیان شتافته و مانع از سرکوب بیشتر معترضان توسط حکومت جمهورى اسلامى شوند.
خانم عبادى که در نشستى با شرکت نمایندگان نهادهاى بین‌المللى حامى حقوق بشر از جمله عفو بین الملل و سازمان دیده بان حقوق بشر سخن مى‌گفت، خطاب به جهانیان افزود: « ممکن است فردا خیلى دیر باشد و ما در ایران با یک تراژدى روبرو شویم. لطفاً به ما کمک کنید».
وى در بخش دیگرى از سخنان خود در این نشست که در آستانه برگزارى جلسه شوراى حقوق بشر سازمان ملل در ژنو برگزار شده بود، افزود: « اکنون زمان آن فرا رسیده است که حکومت (ایران) صداى مردم را بشنود».
این سخنان تنها یک روز پس از آن بیان مى‌شود که در سالگرد پیروزى انقلاب اسلامى نیروهاى امنیتى و شبه‌نظامى به سرکوب خشونت آمیز تظاهرات معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهورى در ایران ادامه دادند.
شیرین عبادى با اشاره به نقض روزافزون حقوق بشر در ایران و با متهم کردن رهبران جمهورى اسلامى به نادیده گرفتن قوانین داخلى خطاب به جامعه جهانى گفت : « لطفاً به ما کمک کنید تا این آتش را در خانه‌امان خاموش کنیم».
نمایندگان ۴۷ کشور عضو شوراى حقوق بشر سازمان ملل متحد که قرار است روز دوشنبه در ژنو تشکیل جلسه دهند، وضعیت حقوق بشر در ایران را مورد بررسى قرار خواهند داد.
سازمان‌ها و گروه‌هاى حامى حقوق بشر که در آستانه نشست شوراى حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو گرد هم آمده‌اند، از شوراى حقوق بشر خواسته‌اند، با اعزام نماینده‌اى به ایران وضعیت حقوق بشر در این کشور را مورد بررسى قرار دهد.
فعالان حقوق بشر همچنین از مقام‌هاى ایرانى خواسته‌اند، به کارشناسان و بازرسان حقوق بشر سازمان ملل متحد اجازه فعالیت در ایران را بدهند.
در این میان تنها برنده ایرانى جایزه صلح نوبل از کشورهاى جهان و هواداران حقوق بشر خواست، « پیش از آن که ایران به یک زیمباوه دیگر تبدیل شود»، به فکر یافتن راه‌حلى براى جلوگیرى از نقض حقوق بشر در ایران باشند.
خانم عبادى در بخش دیگرى از سخنان خود با اشاره به مساله هسته‌اى ایران و تلاش کشورهاى غربى به منظور افزایش فشارها بر جمهورى اسلامى گفت: « مردم ایران مخالف حمله نظامى و همین‌طور تحریم‌ها هستند، چرا که تحریم‌ها تنها به زیان مردم ایران است».
این حقوقدان ایرانى که از زمان انتخابات ریاست جمهورى خرداد ماه در خارج از کشور در تبعید به سر مى‌برد، در عین حال اعلام کرد، در صورتى که سرکوب‌ها در ایران همچنان ادامه یابد، از تحریم‌هاى سیاسى علیه جمهورى اسلامى مانند کاهش سطح روابط سیاسى حمایت مى‌کند.
وى همچنین با انتقاد شدید از برخى اقدامات دولت‌هاى غربى در ایجاد محدودیت در صدور ویزا براى دانشجویان و فعالان ایرانى خطاب به کشورهاى غزبى گفت: «شما دولت‌هاى غربى، مردم ما را تحت فشار قرار داده‌اید یا دولت ما را؟»

یورش وحشیانه وضرب وشتم خانواده های دستگیر شدگان 22 بهمن

بنابه گزارشات رسیده به فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران، تجمع خانواده های دستگیر شدگان روز 22 بهمن در مقابل بازداشتگاه وزرا و نیروی انتظامی در میدان انقلاب برای آزادی عزیزانشان، مورد یورش و ضرب وشتم وحشیانه گارد ویژه قرار گرفت.
روز پنجشنبه 22 بهمن ماه خانواده های بازداشت شدگان روز 22 بهمن در مقابل بازداشتگاه وزرا و بازداشتگاه نیروی انتظامی که در زیر درمانگاه نیروی انتظامی در میدان انقلاب واقع است تجمع کردند و خواستار آزادی عزیزانشان شدند. تعداد دستگیر شدگان روز 22 بهمن بنابه گفته یک سرهنگ نیروی انتظامی این بازداشتگاه به خانواده ها به 1000 نفر می رسد و به این دلیل قادر به جواب دادن در باره وضعیت عزیزانشان نیستند. خانواده ها در پاسخ به این سرهنگ گفتند که تا عزیزانمان آزاد نشوند از اینجا نخواهیم رفت.در این هنگام سرهنگ مذبور دستور یورش به خانواده ها را صادر کرد و خانواده ها را با باتون مورد ضرب و شتم قرار دادند. خانواده ها وقتی با برخورد وحشیانه آنها مواجه شدند اقدام به دادن شعار نمودند که از جملۀ آنها "مزدور چقدر گرفتی که جوانها را بگیری" و شعارهای متعدد دیگرسر دادند و در مقابل حملات آنها مقاومت کردند. تعداد خانواده های که در مقابل این بازداشتگاه تجمع کرده بودند بیش از 200 نفر تخمین زده می شد. آنها تا ساعت 21:00 به تجمع اعتراضی خود ادامه دادند.
همزمان تعداد زیادی از خانواده در مقابل بازداشتگاه وزرا تجمع کردند و خواستار آزادی دختران و زنانی که امروز دستگیر شده بودند شدند. ایستادگی و مقاومت خانواده ها باعث آزادی 40 نفر از دختران و زنان زندانی گردید.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،سرکوب وحشیانه و دستگیریهای گسترده زنان و مردان آزادیخواه را محکوم می کند و از دبیر کل و کمیسر عالی حقوق بشر خواستار تشکیل جلسه اصطراری شورای امنیت سازمان ملل برای رسیدگی به پرونده جنایت علیه بشریت رژیم ولی فقیه در ایران است.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران
22 بهمن 1388 برابر با 11 فوریه 2010
گزارش فوق را به سازمانهای زیر ارسال گردید:

کمیساریای عالی حقوق بشر
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل